Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2009 júliusában 19,4%-kal csökkent, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés volumene az év első hét hónapjában 22,1%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júliusban 0,7%-kal csökkent.
A kereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 2009 első hét hónapjában 25,2, júliusban 19,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A júliusi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 30,7%-kal alacsonyabb volt az előző év júliusinál. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari export közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene kisebb mértékben, 7,3%-kal csökkent.
A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első hét hónapjában 15,4, júliusban 17,2%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze. Az ipar január–júliusi belföldi értékesítése 12,3, a júliusi 15,8%-kal csökkent a 2008. azonos időszakihoz képest. 2009 júliusában a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 19,7%-kal visszaesett, a csekély súlyú bányászaté – a földgázkitermelés növekedésének köszönhetően – 14,5%-kal emelkedett. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 14,9%-kal alacsonyabb volt, mint 2008 júliusában, elsősorban a gazdasági válsággal összefüggően lecsökkent energiaigény miatt.
Júliusban a feldolgozóipar minden alágában mérséklődés figyelhető meg. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 46,7%-kal feldolgozóipari termelés 6%-át adó fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása maradt el az egy évvel korábbitól. Az alágon belül a leginkább – előző évi termelésének negyedére – a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása esett vissza. A feldolgozóipari termelés egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása is számottevően, 30,2%-kal csökkent, az iparági kereslet erőteljes visszaesése miatt. A feldolgozóipari termelés közel egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 12%-kal alacsonyabb volt. Az alág előző havinál jobb teljesítménye elsősorban azzal függ össze, hogy az elektronikus fogyasztási cikkek értékesítése kedvezőbben alakult, mint az előző év azonos időszakában. A harmadik legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelés közel egyhetedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5%-kal mérséklődött. Kisebb mértékű
volumencsökkenést regisztráltunk a csekélyebb súlyú gyógyszergyártásban (4,3%), valamint az egyéb feldolgozóiparban (1,6%) is.
2009 júliusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 26%-kal visszaesett 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 25,1%-kal, az új belföldi rendelések ennél nagyobb mértékben, 30,7%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 20,8%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első hét hónapjában (11,2%-os létszámcsökkenés mellett) 12,5%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál.
2008 azonos időszakához viszonyítva 2009 első hét hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában visszaesett. Az előző hónapokhoz hasonlóan a legnagyobb mértékű volumencsökkenést a Közép-Dunántúlon (30,7%) regisztráltuk - áll a Statisztikai Hivatal jelentésében.
Egy éves a válság: boldog születésnapot!
EU: visszaesés az iparban, kevesebb foglalkoztatott
Hiába hoz a válság külkertöbbletet: nehéz út lesz
Halálos építkezések: a feketemunka a ludas
Magyar gazdaság: innen már csak felfelé mehetünk?
GDP: kicsit kedvezőbbek lettek a végleges számok
Privátbankár