.jpg)
Gyurcsány Ferenc - a MeH közlése szerint - a magyar-amerikai viszonyt méltatva megerősítette a magyar kormány együttműködési készségét, hogy a közös értékeket a kétoldalú és a többoldalú kapcsolatrendszerekben megvédje és hirdesse. A miniszterelnök bizakodva várja a kétoldalú megbeszéléseket, és a további közös együttműködést annak érdekében, hogy Magyarország és az Egyesült Államok közötti kapcsolat tovább fejlődhessen. Ennek elősegítésére a kormányfő kezdeményezte, hogy a két ország külügyminiszterei keressenek lehetőséget egy mihamarabbi kétoldalú megbeszélésre.
A kormányfő levélben üdvözölte George Bush leköszönő amerikai elnököt is, és háláját fejezte ki, amiért személyes támogatásával erősítette a Magyarország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat, és tovább mélyítette a két ország közötti együttműködést. Külön kitért az 1956-os forradalom 50. évfordulójának tulajdonított kitüntető amerikai figyelemre, Bush 2006-os magyarországi látogatására, valamint a vízummentesség kiterjesztésére.
"Azt várjuk az új amerikai elnöktől, hogy Európát egyenrangú félként kezelje" - jelentette ki Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a jövő egyik kulcskérdésének nevezte azt, hogy sikerül-e Európának fenntartania a stratégiai partnerséget az Egyesült Államokkal. "Minden ilyen együttműködés fontos eleme az egyenrangúság" - jelentette ki, hozzáfűzve: sürgősen magunk mögött kell hagyni azt az érzésvilágot, azokat a rossz ízű megjegyzéseket, amelyeket az előző amerikai kormányzat terjesztett el a világon".
Szorosabbá válhat a barátság
Tovább erősödhetnek az amerikai-magyar kapcsolatok az Obama-adminisztráció alatt - mondta az amerikai nagykövet kedden Budapesten. A nagykövetség fogadását megelőzően humanisták, utána a Hungary for Obama társaság ünnepelte az új elnököt a diplomáciai képviselet előtti téren.
Magyarország és az Egyesült Államok között már most is rendkívül erős a kapcsolat, de mindig megvan az esély arra, hogy ezeket még erősebbé tegyük. Szerintem az Obama-adminisztráció is erre törekszik - mondta April H. Foley az elnöki beiktatás alkalmából tartott fogadáson.
Az Egyesült Államok a jövőben is sokat dolgozik majd azért, hogy erős kapcsolata legyen Magyarországgal. Magyarország fontos szövetséges, fontos barát - tette hozzá. A nagykövet arról is beszélt, hogy az amerikai elnökök beiktatása mindig történelmi pillanat, de a keddi azért is történelmi nap, mert egy afroamerikai elnök lép hivatalba.
A nap folyamán tartott sajtóértekezletén Göncz Kinga külügyminiszter is arról beszélt, hogy még az eddigieknél is szorosabbá válhatnak az amerikai-magyar kapcsolatok, történelmi jelentőségűnek nevezve Barack Obama megválasztott amerikai elnök beiktatását.
Az új elnök beiktatását megelőzően a Humanista Párt pezsgővel ünnepelte, hogy véget ért a Bush-adminisztráció és hivatalba lépett Barack Obama. A budapesti amerikai nagykövetség épülete előtt a párt néhány aktivistája bontott pezsgőt ebből az alkalomból.
A Hungary for Obama társaság gyertyákat gyújtott a diplomáciai képviselet előtt, a Szabadság téren. Több mint félszázan gyűltek össze és a gyepre rajzolt "Hope" azaz "Remény" feliratot gyertyákkal és fáklyákkal is megjelenítették.
Az új elnök beiktatása alkalmából a hivatalos események mellett Budapest több pontján rendeztek házibulikat. Az Egyesült Államok 44. elnöke, Barack Obama kedden, helyi idő szerint délben tette le a hivatali esküt a Capitolium nyugati oldalán rendezett ünnepségen. Obama az eskütételkor arra a bibliára helyezte kezét, amelyet XIX. századi elődje, a rabszolgaság intézményének Amerikában véget vető 16. elnök, Abraham Lincoln használt 1861-ben, s amelyet elnöki beiktatási ünnepségen azóta sem használtak. A bibliát a hivatalba lépő elnök felesége, Michelle Obama tartotta.
Obama: Amerika nem cselekedhet kénye-kedve szerint
Az Obama-csoda kell most a világnak
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
Mindenki Obamát akarja látni
Az Obama-terv csak az első lépés
MTI