A döntés végleges
A szakértők szerint sincs visszaút Nincs visszaút Gyurcsány Ferenc számára: annak ellenére, hogy ismét nagy aránnyal MSZP-elnökké választották, a konstruktív bizalmatlansági indítvány folyamata valószínűleg folytatódik - mondták az MTI-nek szombaton nyilatkozó politológusok. |
Arra a kérdésre, hogy már vasárnap elkezdik-e az egyeztetéseket a korábbi koalíciós partnerrel, úgy válaszolt: "olyan gyorsan konzultálunk, amilyen gyorsan csak lehet". Jelezte, a párt vezetői a szabad demokrata frakcióvezetővel, ő pedig az elnökkel van folyamatosan kapcsolatban. Arra a felvetésre, lehetnek-e előre hozott választások, ha nem tudnak megállapodni az új miniszterelnökről, azt mondta: lesz új kormányfő és új kormány.
Milyen legyen az új miniszterelnök?
Gyurcsány Ferenc az MTI-nek beszélt arról is, hogy vannak olyanok, akiket alkalmasnak tartana a posztra, de közülük senkit nem akar megnevezni. Szerinte ugyanis az új kormányfőnek közös jelöltnek kell lennie, hiszen a kormány mögött sokaknak kell állniuk. Elképzelhetőnek tartja egyébként, hogy ezek a nevek mások javaslataiként előkerülnek majd a konzultációkon. Az MTI kérdésére, hogy van-e kizáró ok a miniszterelnök-jelölt esetében, úgy reagált: tárgyalni nyitottan és jóhiszeműen kell, ennek feltétele, hogy olyan légkört teremtsenek, amelyben például nem a sajtón keresztül üzengetnek egymásnak.
Gyurcsány: az utódomnak még mélyebb recesszióval kell számolnia

Szorít az idő?
A FAZ ügyes vezércselről számol be A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung első oldalán a lap magyar származású szemleírója, Georg Paul Hefty Szanáló kerestetik című cikkében azt emelte ki: Gyurcsánynak sikerült az, hogy biztosítsa befolyását az események alakulása fölött. A kormányfői hivatal feláldozásával megmentette magának a szocialista párt elnöki tisztségét. S a konstruktív bizalmatlansági indítvány (még nem hivatalos) beterjesztésével nem csak az államfőt tartja távol az egész eljárástól, de meghiúsítja a legnagyobb ellenzéki párt tervét az előre hozott parlamenti választásokról. Hefty szerint Gyurcsány szónoknak nem éppen ügyes, amit "önvádló" lemondási bejelentése is bizonyít. A taktikai rafinéria tekintetében azonban minden más politikust felülmúl. Öt évvel ezelőtt sikerült elérnie azt, hogy parlamenti mandátum nélkül legyen miniszterelnök, most pedig sikerül számára annak elérése, hogy a koalíció egyik vezetőjeként irányítsa a következő kormányfőt. Az az elképzelés azonban, hogy a korábbi üzletemberből sikeres államszanáló lehet, immár a múlté - írta Georg Paul Hefty, hangsúlyozva, hogy Magyarországot szanálni kell. Az új kormányfő minden valószínűség szerint gazdasági szakemberek közül kerül ki, de az államháztartási kiadások és a bérek csökkentése aligha változtat a fordulat utáni magyar modell politikai "elviselhetetlenségein" - fogalmazott a cikkíró. A Frankfurter Allgemeine Zeitung Hefty kommentárján kívül a lap Magyarországgal foglalkozó tudósítójának, Reinhard Oltnak a tollából részletes jelentésben számolt be a hétvégi budapesti eseményekről, kiemelve, hogy a "népszerűtlen" Gyurcsány továbbra is kézben tartja a cselekvés forgatókönyvét. A tudósításhoz "mellékelt", meglehetősen nagy fotó a Morvai Krisztina fényképével a parlament előtt tüntető, jobboldali radikálisnak nevezett Jobbik-tagokat ábrázolta. |
Az interjúban Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a kormánynak a GDP csökkenésére vonatkozó előrejelzése nem változott. Elmondta továbbá, hogy előkészítettek javaslatokat egy mélyebb recesszió kezelésére, amennyiben a dolgok rosszabbra fordulnak. A kormányváltástól függetlenül a jelenlegi kabinetnek késznek kell lennie arra, hogy egy rosszabb helyzetet is megoldjon - tette hozzá. "Vannak javaslatok arra vonatkozóan, hogy mit kell tenni, ha az lesz a hivatalos forgatókönyv, hogy a recesszió még mélyebb. Ez a javaslat figyelembe veszi, hogy mélyebb recesszió esetén miként lehet három százalék alatt tartani a költségvetési deficit GDP-hez viszonyított arányát" - mondta, hozzátéve, hogy e javaslat forrást teremt az államnak beruházásra és munkahelyek létrehozására is.
A kormány és az MNB hivatalos előrejelzése szerint a magyar gazdaság teljesítménye az idén 3,5 százalékkal csökken, de a Reuters egyik múlt heti felméréséből kiderült, hogy az elemzők 4,5 százalékos zsugorodásra számítanak, sőt egyesek még nagyobbat is lehetségesnek tartanak.
Az Ifo német gazdaságkutató intézet vezetője csütörtökön azt mondta, hogy a rendelések és az export megcsappanása miatt a német gazdasági visszaesés több mint négy százalék lesz az idén.
"Ha Németországnak mínusz öt százalék lesz a növekedése, akkor Magyarország nem fog megállni a 3,5 százaléknál. A kormány olyan forgatókönyveken dolgozik, amelyek használhatók és amelyeket kell is használni, ha a Magyarországra vonatkozó hivatalos előrejelzések egybeesn(én)ek a jelenlegi elemzői konszenzussal, amely 4-5 százalékos visszaesésről szól" - mondta a miniszterelnök.
Mint mondta, azért ajánlotta fel a lemondását, mert jelezni akarta az országnak, hogy a strukturális reformok elkerülhetetlenek
"Úgy gondolom, egyértelműen jeleznem kellett elsősorban Magyarországnak, de a magyar parlamentnek és azoknak is, akik nem akarnak változást, hogy nincs más lehetőség. Az elmúlt három évben azért küzdöttem, hogy Magyarország megértse: reformok sokaságára van szükség. Továbbá azért, hogy bebizonyítsam: keresztülvihetjük ezeket anélkül, hogy szociálisan teljesen érzéketlenek legyünk. Félreállásom felajánlása arról a tényről szól, hogy nem lehet elmenekülni e változások elől" - mondta Gyurcsány Ferenc a Reuters szerint.
MSZP: minden nap üléseznek a miniszterelnök-jelölés miatt
Az MSZP országos elnöksége a héten szinte minden nap ülésezni fog, hogy folyamatosan értékelje a pártokkal való megbeszélések eredményeit - tudta meg az MTI vasárnap vezető szocialista politikusoktól. Már hétfőn, a Parlamentben újból összeül az MSZP országos elnöksége, és ezt követően a hét szinte minden napjára terveznek ülést, hogy folyamatosan értékeljék a pártokkal a jövőbeni együttműködésről folytatott tárgyalásokat. A szocialista tárgyaló delegáció három tagú: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök mellett Lendvai Ildikó frakcióvezető és Simon Gábor, a választmány elnöke.
Az MTI-nek több, magát megnevezni nem kívánó vezető szocialista politikus megerősítette: a miniszterelnök-csere mellett nem ragaszkodnak egy új koalíció megkötéséhez, mint mondták, annak a lehetőségét kell felmérniük, hogy melyik párttal tudnak megállapodni programban és kormányfőjelöltben.
Nem lesz előrehozott választás, se koalíció?
"Stabil külső támogatás is elengedő lenne" - fogalmaztak. Az MSZP-sek főként az SZDSZ támogatásának elnyerésében bíznak - mutattak rá. Az MTI úgy tudja, hogy a vasárnap délelőtti elnökségi ülésen a résztvevők megerősítették, hogy a választásokig hátralévő egy évre keresnek miniszterelnököt, a kampányra új jelölttel "állnának elő". Az MTI által megkérdezett vezető szocialisták mindegyike elvetette az előre hozott választás lehetőségét, mint mondták ezt el akarják kerülni. Hozzátették: bár létezik ez a forgatókönyv, az MSZP-nek ez "nem sok jövőbeni esélyt kínálna". Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap kijelentette: az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni, de egy megfelelő miniszterelnök, egy reformprogram és egy hiteles kormány mellé oda kíván állni.
Elkezdődtek a tárgyalások: Fodor-Gyurcsány
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
A pártelnök elmondta azt is, hogy várják a szocialista párttól a miniszterelnök-jelölt nevét. "Azt is szeretném világossá tenni, hogy olyan politikusban gondolkodunk, olyan miniszterelnök-jelöltben, aki nem a belső pártberkekből jön, hanem egy kívülről jövő személy. Én ezt nagyon fontosnak tartom az ország szempontjából. Itt hitelességet és bizalmat kell szerezni" - jelentette ki.
Hozzátette: olyan embert tudnának elképzelni miniszterelnöknek, aki "egy válságkezelő szakértői jellegű kormánynak a vezetésére alkalmas".
Navracsics: olcsóbb lenne, ha az EP-választásokkal együtt előrehozott választások lennének
Navracsics Tibor, Fidesz frakcióvezetője a műsorban kijelentette: "demokráciáról van szó, itt a választópolgároknak kell kimondani a kezdő és a végszót". "És mi úgy gondoljuk, hogy a 2006-os választásokhoz képest semmi sem úgy van: sem a választási programok, sem a kormányprogram, sem a kormánykoalíció, sőt most még maga a miniszterelnök sem, és egyiket sem tudjuk, hogy kik lesznek a jövőben. Jobb lenne ezt a bizonytalan időszakot rövidre zárni" - jelentette ki.
Hozzátette: egy ilyen helyzetben a politikusoknak el kell számolniuk az eddig tevékenységükkel, és a választópolgárokhoz kell fordulniuk. A választás nem probléma egy demokráciában, hanem a választás megoldás a demokráciában - mondta.
Navracsics Tibor szerint mivel úgyis választási kampány lesz, - várhatóan június 7-én lesznek az európai parlamenti választások Magyarországon - egyszerűbb lenne és olcsóbb, ha ezzel együtt megtartanák az országgyűlési választásokat is. "Nem kellene az időt, a pénzt költeni, és lenne a nyár közepére egy olyan kormányunk, amely választópolgári legitimációval rendelkezik a válság kezelésére" - mondta.
Semjén a neoliberalizmus válságáról
Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője szerint nem lehet tudni, hogy egy új kormányfő esetén kik lesznek a miniszterek, mi lesz a kormány programja, milyen parlamenti többség lesz mögötte, és milyen társadalmi támogatottsága lesz. Mint mondta, kulcskérdés, hogy "a mostani válság a neolibralizmus válsága, következésképpen neoliberális megoldással nem lehet ezt a válságot kezelni. (...) Ezért új politika kell, amihez új kormány és új parlamenti többség kell. Ezt pedig csak új választásokkal lehet elérni."
Herényi: nem lenne célravezető az előrehozott voksolás
Herényi Károly, az MDF volt frakcióvezetője, független képviselő kijelentette: nem akarja lebecsülni a választások jelentőségét, de nem tartja célravezetőnek, hogy ilyen helyzetben megkérdezzék az embereket, hogy ők mit akarnak, amikor a világ legjobb közgazdászai sem találják a választ a válság megoldására. Szerinte nincs olyan ember, aki megszavazná a megszorító csomagokat, legalábbis nagyon kevesen lehetnek. Ha pedig a Fidesz arra számít, hogy többsége lesz, akkor ennek egyetlen útja van, hogy be fogja csapni az embereket - mondta.
Az MSZP-nél Bokros szóba sem jöhet
A Fidesz nem tárgyal, választásokat akar
MDF: helyzetben az ellenzék
Bokros beülne a bársonyszékbe
Az SZDSZ-nek több jelöltje is van Gyurcsány helyére
Gyurcsány felajánlotta lemondását
Velünk foglalkozik a világsajtó
MTI, Privátbankár