2010. júniusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,2% volt, 2009. júniushoz viszonyítva az árak 5,3%-kal növekedtek. Az első hat hónapban átlagosan 5,7%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában
2010. júniusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,2% volt, 2009. júniushoz viszonyítva az árak 5,3%-kal növekedtek. Az első hat hónapban átlagosan 5,7%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - közölte a KSH. Az elemzők a májusi 5,1 százalékos inflációt követően lassú mérséklődést vagy stagnálást vártak, de semmiképp sem számítottak az áremelkedés gyorsulására.
1 hónap alatt – 2010. májushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,8%-kal növekedtek. Ez az átlagot meghaladó növekedés meghatározóan az idényáras élelmiszerek 7,0%-os drágulásának a következménye, e csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,3%-kal csökkent. Árcsökkenés volt megfigyelhető az étolaj (5,6%), a tojás (3,3%), a cukor (2,7%), a sertészsiradék (2,3%) és a kávé (2,1%) esetében.
Az átlaghoz képest nagyobb mértékben emelkedett a háztartási energia (0,9%) ára, az ártámogatási rendszer változása miatt, míg a szolgáltatások körében az átlaggal megegyező mértékű volt a drágulás. Ez utóbbin belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 1,5%-kal kellett többet fizetni. A ruházkodási cikkekért átlagosan 1,6%-kal, a tartós fogyasztási cikkekért 0,2%-kal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva. A szeszes italok, dohányáruk ára összességében nem változott, míg az egyéb cikkek árai kis mértékben, 0,1%-kal csökkentek.
12 hónap alatt, 2009. júniushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai átlagosan 1,1%-kal emelkedtek. Ezen belül nőtt a párizsi, a kolbász (6,5%), a házon kívüli étkezés (5,7%), a sajt (5,0%) és az idényáras élelmiszerek (3,0%) ára. Árcsökkenés következett be a cukor (11,3%), a liszt (10,7%), az étolaj (7,3%), a péksütemények (7,1%) és a sertéshús (6,2%) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 10,2%-kal növekedtek a szeszes italok, dohányáruk, valamint 9,7%-kal a háztartási energia árai. Ez utóbbin belül a vezetékes gáz ára 13,6%-kal, az elektromos energiáé 12,3%-kal nőtt, a távfűtésé 16,6%-kal csökkent.
Az egyéb cikkek esetében szintén átlag feletti volt az áremelkedés (9,1%), ezen belül a járműüzemanyagok 20,4%-kal, a gyógyszerek, gyógyáruk 5,6%-kal drágultak. Az átlaggal közel megegyezően nőttek a szolgáltatások árai (5,5%), a csoporton belül a távolsági utazás 16,2, a szemétszállítás 11,0, a helyi tömegközlekedés 9,9%-kal drágult. A tartós fogyasztási cikkek ára kis mértékben nőtt (0,6%), míg a ruházkodási cikkekért átlagosan 2,5%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Az EU 27 tagországában 2010. májusban a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 2,0%-kal voltak magasabbak, mint 2009. májusban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Lettországban (2,4%) és Írországban (1,9%), a legnagyobb áremelkedést pedig Görögországban (5,3%) és Magyarországon (4,9%) mérték.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár