Jürgen Maier, az RCM vezető alapkezelője a cég keddi, budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a feltörekvő piacok, így Kína, India, Brazília és Oroszország hosszabb távon is, akár 10-15 év távlatában 5-10 százalékos GDP-növekedési többletet produkál a fejlett országok növekedési rátájához képest. Brazília, Oroszország, Kína és India együttes importja tavaly már meghaladta az Egyesült Államok behozatalát, így a feltörekvő piacok papírjai továbbra is kedvelt befektetések lehetnek.
Jürgen Maier szerint a feltörekvő piacok exportadatai is meglepően jónak mondhatóak, az exportvolumenek alig maradnak el a 2008-as csúcseredményektől. Kifejtette: a feltörekvő piacok számos fejlett ipari országnál kedvezőbb népesség-összetétellel és munkabérszerkezettel rendelkeznek, emellett komoly fejlesztési lehetőséget kínálnak egyebek között az infrastruktúra területén.
Kína gazdasága például az idén várhatóan 9,0 százalékkal bővül, az indiai növekedés valószínűleg 7,5 százalékot ér el, Brazília növekedési rátája 4,5 százalék körül várható, míg az orosz gazdaság 3,5 százalékkal nő majd. Eközben az Európai Unió átlagos növekedési rátája 1,5 százalékra tehető, az amerikai gazdaság várhatóan 2,5 százalékkal, a japán gazdaság pedig 1,5 százalékkal bővül majd 2010-ben - elemezte a szakértő.
Jürgen Maier Közép- és Kelet-Európáról szólva elmondta: javul ugyan a gazdasági helyzet, de a gazdasági talpra állás egyenlőre bizonytalan. Kismértékben javulnak ugyan a növekedési várakozások, de a versenyképesség a térségben változatlan marad, és a feltörekvő európai országokat alulértékelik a befektetők a többi, például az ázsiai feltörekvő piacokhoz képest.
Arról is szólt, hogy a vállalati hiteleket tekintve a banki portfóliók romlása megállt a közép- és kelet-európai régióban, bár például a magyarországi lakossági hitelekre, amelyek esetében jelentős a deviza alapú kölcsönök aránya, ez még nem mondható el. A szakértő elmondta: a magyarországi választások átmenetileg rövid távú ingadozásokat hozhatnak a tőke- és pénzpiacra, de hosszabb távon már nem hatnak.
Megduplázta nyereségét a Goldman Sachs
Nem tudunk, vagy nem akarunk félretenni?
Erősödhet a kockázati tőke szerepe
MTI