1p
Már jóval kisebb ütemben romlik a nyugat-európai vállalati szektor adósminősége, Kelet-Európában azonban még vannak problémák
A korábbi időszaknál már jóval kisebb ütemben romlik a nyugat-európai vállalati szektor adósminősége, Kelet-Európában azonban - főleg a pénzügyi szférában - még "vannak kihívások" - áll a Moody"s Investors Service szerdán Londonban kiadott európai hitelfolyamat-elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő kimutatása szerint a cég listáján besorolással szereplő nyugat-európai cégadósok közöl augusztusban 22-nek a kockázati osztályzata romlott; a múlt havi leminősítések összesen 80,4 milliárd dollárnak megfelelő adósságot érintettek.

A Moody´s kiemeli, hogy ez "drasztikus javulás", mivel az augusztussal zárult egy évben havonta átlagosan 50 nyugat-európai vállalati adósságkibocsátó minősítése került gyengébb kategóriába; az osztályzatrontásoktól érintett cégadósság havi átlagban 295,6 milliárd dollár volt.

A hitelminősítő az elemzésben hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a nyugat-európai pénzintézetek körében folytatódik a komoly mértékű hitelminőség-romlás, részben a portfolióikban még mindig jelenlévő nagy kockázatú befektetési eszközök miatt, részben pedig azért, mert változatlanul ki vannak téve Közép-Kelet-Európa gazdasági nehézségeinek és "igen törékeny pénzügyi rendszereinek".

A Moody´s-elemzés szerint ez utóbbi térség "továbbra is szenved" a pénzintézeti leminősítések "hullámaitól". A cég által augusztusban végrehajtott 12 közép-kelet-európai leminősítés közül 11 érintett bankokat, Oroszországban, Csehországban és Ukrajnában.

A kelet-európai pénzintézeti osztályzatrontások - jóllehet számuk és az érintett adósságok összege csökken - egyenes következményei az anyacégek, a helyi kormányok és a jegybankok "terhelt" rendszerszintű segítségnyújtási képességének - áll a Moody´s szerdai elemzésében.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s szintén szerdán kiadott globális elemzésében azt írta, hogy az általa besorolt kereskedelmi és szuverén adósok közül az idén eddig 66 vált "bukott angyallá" - vagyis veszítette el befektetésre ajánlott minősítését -, összesen 223,06 milliárd dollár adóssággal. Az összeg csaknem azonos a tavalyi év egészében "bukott angyallá" vált adósok 226,42 milliárd dolláros összadósságával.

A "bukott angyal" (fallen angel) a befektetőiből spekulatív kategóriába visszasorolt kereskedelmi és szuverén adósok megjelölése a hitelminősítői zsargonban.
Ezek osztályzata a "BBB mínusz", vagyis a még éppen befektetőinek tekintett "BBB" adóskockázati sáv alsó széle alá, a "BB" sávba kerül át.  A még befektetői osztályzatú, de ennek elvesztésével fenyegetett adósok besorolása "BBB mínusz", leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással, vagy negatív előjelű figyelőlistás státusszal.

A Standard & Poor´s a szerdán kiadott havi összesítésben megemlítette, hogy a "bukott angyallá" válástól veszélyeztetett legnagyobb adós a cég listáján továbbra is Magyarország, 58,77 milliárd dollárnyi, besorolással ellátott adósságállománnyal.

Az S&P március végén az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta Magyarország hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolását, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyva az új besoroláson is.

Ha a magyar osztályzat innen tovább romlik, azzal Magyarország mint szuverén adós e cég listáján átkerülne a befektetésre ajánlott sáv alatti, spekulatív "BB" kategóriába.
Az EU-n belül jelenleg két országnak, Lettországnak és Romániának van spekulatív szuverén osztályzata. E két országot az S&P mellett a Fitch Ratings is a "BB" sávban tartja nyilván.

Mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban
Pozitív üzenet Londonból 
CIT: újabb csődhullám indulhat Amerikában

Túlnyerte magát a Goldman Sachs
Elbukik a london City: menekülnek a bankárok
A profit megjelenése még nem a válság vége 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG