A Moody´s kiemeli, hogy ez "drasztikus javulás", mivel az augusztussal zárult egy évben havonta átlagosan 50 nyugat-európai vállalati adósságkibocsátó minősítése került gyengébb kategóriába; az osztályzatrontásoktól érintett cégadósság havi átlagban 295,6 milliárd dollár volt.
A hitelminősítő az elemzésben hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a nyugat-európai pénzintézetek körében folytatódik a komoly mértékű hitelminőség-romlás, részben a portfolióikban még mindig jelenlévő nagy kockázatú befektetési eszközök miatt, részben pedig azért, mert változatlanul ki vannak téve Közép-Kelet-Európa gazdasági nehézségeinek és "igen törékeny pénzügyi rendszereinek".
A Moody´s-elemzés szerint ez utóbbi térség "továbbra is szenved" a pénzintézeti leminősítések "hullámaitól". A cég által augusztusban végrehajtott 12 közép-kelet-európai leminősítés közül 11 érintett bankokat, Oroszországban, Csehországban és Ukrajnában.
A kelet-európai pénzintézeti osztályzatrontások - jóllehet számuk és az érintett adósságok összege csökken - egyenes következményei az anyacégek, a helyi kormányok és a jegybankok "terhelt" rendszerszintű segítségnyújtási képességének - áll a Moody´s szerdai elemzésében.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s szintén szerdán kiadott globális elemzésében azt írta, hogy az általa besorolt kereskedelmi és szuverén adósok közül az idén eddig 66 vált "bukott angyallá" - vagyis veszítette el befektetésre ajánlott minősítését -, összesen 223,06 milliárd dollár adóssággal. Az összeg csaknem azonos a tavalyi év egészében "bukott angyallá" vált adósok 226,42 milliárd dolláros összadósságával.
A "bukott angyal" (fallen angel) a befektetőiből spekulatív kategóriába visszasorolt kereskedelmi és szuverén adósok megjelölése a hitelminősítői zsargonban.
Ezek osztályzata a "BBB mínusz", vagyis a még éppen befektetőinek tekintett "BBB" adóskockázati sáv alsó széle alá, a "BB" sávba kerül át. A még befektetői osztályzatú, de ennek elvesztésével fenyegetett adósok besorolása "BBB mínusz", leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással, vagy negatív előjelű figyelőlistás státusszal.
A Standard & Poor´s a szerdán kiadott havi összesítésben megemlítette, hogy a "bukott angyallá" válástól veszélyeztetett legnagyobb adós a cég listáján továbbra is Magyarország, 58,77 milliárd dollárnyi, besorolással ellátott adósságállománnyal.
Az S&P március végén az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta Magyarország hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolását, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyva az új besoroláson is.
Ha a magyar osztályzat innen tovább romlik, azzal Magyarország mint szuverén adós e cég listáján átkerülne a befektetésre ajánlott sáv alatti, spekulatív "BB" kategóriába.
Az EU-n belül jelenleg két országnak, Lettországnak és Romániának van spekulatív szuverén osztályzata. E két országot az S&P mellett a Fitch Ratings is a "BB" sávban tartja nyilván.
Mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban
Pozitív üzenet Londonból
CIT: újabb csődhullám indulhat Amerikában
Túlnyerte magát a Goldman Sachs
Elbukik a london City: menekülnek a bankárok
A profit megjelenése még nem a válság vége
Még vannak kihívások a régióban
.jpg)