A Financial Timesnak nyilatkozó "hivatalos forrás" szerint nem valószínű, hogy az április 2-ai londoni csúcsértekezletig - amelyen jelen lesz Barack Obama amerikai elnök is - a nyilatkozattervezet jelentősen módosulna, jóllehet egyes adatokról még folyik a vita, és ezeknek a számoknak a helye a lap által megszerzett dokumentumváltozatban még üres.
A Financial Times szerint a tervezet nem tartalmaz sok részletet a globális szintű további költségvetési ösztönzőkről, a Húszak ugyanakkor leszögezik, hogy elszántan törekszenek a növekedés azonnali újraindítására, a protekcionizmus elvetésére, valamint a piacok és a pénzügyi intézményrendszer reformjára.
Foltos javulás: Obama bizakodik |
Soros György magyar-amerikai nagybefektető ugyanakkor a szombati The Timesnak kijelentette: katasztrófával érne fel, ha a G20-országok csütörtöki londoni csúcstalálkozóján nem születnek tényleges döntések. Soros szerint most nem lesz elég általános elvek megfogalmazása, hanem gyakorlati lépéseket kell elhatározni, és ha a találkozó kudarccal végződik, akkor a globális pénzügyi és kereskedelmi rendszer "széthullik".
A Financial Times által vasárnap ismertetett nyilatkozattervezetben a G20-vezetők ugyanakkor hangsúlyozzák elkötelezettségüket annak biztosítására, hogy a mostanihoz hasonló válság a jövőben ne alakulhasson ki. A dokumentum szerint az országcsoport hitet tesz "a piaci elvekre épülő, nyitott világgazdaság, a hatékony szabályozás és az erős globális intézményrendszer" kialakítása mellett.
A csoport - egyelőre nem részletezett - szankciókat helyez kilátásba az adómenedékek, illetve az adóelkerülés felszámolásában együttműködésre nem hajlandó országok ellen. A tervezet szerint ezekről az országokról a csúcsértekezleten külön "szégyenlistát" adnak ki. A feltörekvő térség központi helyen van a tervezetben a Financial Times szerint. A lap által ismertetett változat szerint a csúcsértekezleten egyezség jön létre az IMF tőkekészletének megemeléséről, szükség esetén a piacról felvett hitelekkel.
"A G20-on el fog dőlni a világ sorsa"
Becsődölt a 21. bank is Amerikában
Kéz a kézben Obama és a bankárok
Obama újraszabályozza a pénzügyeket
Elértük a mélypontot: innen már csak felfelé?
USA: a vártnál kisebb, de így is súlyos a visszaesés
MTI