Megépül az amerikai radar Csehországban
A két tárcavezető tudományos és ipari együttműködési megállapodást is aláírt, amely lehetővé teszi a cseh cégeknek, hogy bekapcsolódjanak az amerikai rakétavédelmi rendszer fejlesztésébe és általában az amerikai katonai fejlesztési projektekbe.
A radarszerződést kiegészítő megállapodás, amely az amerikai katonák csehországi tartózkodását szabályozná, még nem készült el, aláírására később kerül sor.
A radarállomás része lenne az amerikai rakétapajzs új, közép-európai elemének, amelyhez rakétatámaszpont is csatlakozna. Ennek állomáshelyeként Lengyelország, újabban pedig Litvánia jön szóba.
Az amerikai diplomácia vezetője kedden délelőtt érkezett néhány órás munkalátogatásra Prágába, ahol először Mirek Topolánek cseh kormányfővel találkozott. "A szerződős közös akaratunk kifejezése a szabad világ megvédésére. Azok a ballisztikus rakéták, amelyek ellen a rakétapajzs nemcsak Csehországot, de a többi NATO-szövetségest is megvédené, egyáltalán nem a képzelet szülöttei" - jelentette ki Rice a találkozó utáni nyilatkozatában.
Topolánek szerint Csehország a radarszerződés aláírásával jóváteszi azt a hibát, amelyet Csehszlovákia követett el a negyvenes évek végén, amikor elutasította az amerikai Marshall-tervet.
Pénzt és katonát: ezerrel több honvéd kell
Aláírják a cseh-amerikai radarszerződést
Katonai költségvetés: Bush nem vétózott végülis a 100 milliójáért
MTI