A pénzügyi válság sok mindent felforgatott, és ha csak átmenetileg is, de számos eddig érvényesnek tűnő törvényszerűséget megdöntött a tőkepiacokon is. 2009 első negyedévét követően azonban fokozatosan minden visszatér a régi kerékvágásba, az átmenetileg felfelé törő árfolyamokra a korábban bekövetkezett túlzott veszteségek ellenpontjaként lehet tekinteni.
Hogyan hatottak az elmúlt 12 hónap eseményei a befektetési alapok szerepére és a részvények hosszú távú hozamlehetőségére, e befektetések hagyományosan fontos jellemzőjére? Erre a kérdésre kereste a választ az Osztrák Gazdaságkutató Intézet (WIFO) a Raiffeisen Capital Management megbízásából készült „A befektetési alapok nemzetgazdasági szerepe és a részvénybefektetések hosszú távú hozamkilátásai“ című tanulmánya. A tanulmány eredményei nemcsak Ausztriára érvényesek, hanem más országokra is vonatkoztathatók.
Az alapok feltétlenül szükségesek a vállalatok tőkehelyzetének javításához
A 2007 nyarán az értékpapír- és ingatlanpiacokon beköszöntött hanyatlás jelentős vagyonvesztést eredményezett a lakossági befektetők körében, akik befektetéseik elhelyezése során egyre inkább az államilag garantált, pénzintézeti befektetések felé fordultak. "A befektetési alapokba - elsősorban részvényekbe történő befektetési céllal - elhelyezett vagyon nemcsak a részvényárfolyamok csökkenéséből adódó értékvesztés folytán csökkent, hanem a befektetők aktív befektetői döntései kapcsán is, akik eszközeik számára biztosabbnak számító befektetési formákat kerestek" – mondja Klaus Glaser, a Raiffeisen Capital Management szenior befektetési szakértője. "A biztonság iránti fokozott igény azonban közvetlen módon is kedvezőtlen hatást váltott ki, méghozzá a vállalatok tőkepiaci segítséggel történő finanszírozása terén."
A filozófia kőbe van vésve A válságból sokat tanultunk, egyes folyamatok megváltoztak, de a befektetési alapelvek ugyanazok, a filozófia változatlan maradt - mondta el Klaus Glaser a Raiffeisen Capital Managementről. |
A tőkepiacok egyértelmű törvényszerűségek szerint működnek
Figyeld a feltörekvőket! Klaus Glaser felhívta a figyelmet: a befektetési szempontból vonzó ágazatok kiválasztásánál már nem elegendő a korábban figyelt (nyugati) vállalatokról szóló hírek értékelése. A feltörekvő gazdaságok szerepe mára óriásira nőtt, így például gyengélkedő amerikai autópiac mellett is lehet jelentős potenciál az autóiparban, köszönhetően a kínai kereslet élénkülésének. |
Glaser ugyanakkor arra is rámutatott, hogy az alkalmazott számítások kapcsán mennyire fontos, hogy különbséget tegyünk a várt hozam és a befektetés átlaghozama között. A várt hozam az éves átlagos hozammal egyezik meg, a befektetés átlaghozama viszont a több évre szóló befektetések átlaghozamát, azaz a „megvenni és megtartani“ stratégia hozamát méri.
Továbbra is érdemes részvényekbe befektetni
"Arra a kérdésre, hogy a lakossági és az intézményi befektetőknek még a pénzügyi válságot követően is érdemes-e hosszú távú részvénybefektetésekben gondolkodniuk, a hozamkilátásokat mérlegelve egyértelmű igennel lehet válaszolni" – folytatja Glaser. Az osztrák befektetőket alapul véve az euró alapú részvények esetében az elmúlt negyven évben az osztalékfizetéseket is ideszámítva az éves névleges hozam 9,1% (USA) és 12,2% (Japán) között mozgott. Az európai részvények 10,7%-os éves hozama pedig ezen értékek közé esett. Ezzel szemben a pénzpiaci befektetések hozamai 4,7% (USA) és 6,3% között (Japán) alakultak. "A részvények tehát még a nagyon rövid, egyéves futamidő tekintetében is lényegesen jobb hozamkilátásokkal rendelkeznek, mint a kevésbé kockázatos pénzpiaci befektetések vagy államkötvények" – állapítja meg Glaser.
A veszteség kockázatát a kockázati prémium ellensúlyozza
Másnapos a világ Hiába ér véget egy parti, a hatásai alól a következő napon még nem kerülünk ki. A világ most itt tart: a válságnak vége, de a következmények alól még nem kecmeregtek ki a gazdaságok. Klaus Glaser nem számít egy újabb recessziós hullám kialakulására azzal együtt sem, hogy az egyes nemzeti kormányok, jegybankok előbb-utóbb visszakérik majd a válságkezelésbe ölt súlyos milliárdokat. A szakértő szerint a döntéshozók rendelkeznek a kellő bölcsességgel ahhoz, hogy a pénzügyi mentőintézkedéseket fokozatosan, a piaci egyensúlyt szem előtt tartva fordítsák vissza. |
"A kockázati tényezőket szem előtt tartva tehát a részvénybefektetések ésszerűségének kérdése csak akkor válaszolható meg érdemben, ha ismerjük a háztartásonként nagyon is változó mindenkori kockázatvállalási hajlandóság mértékét" – állítja Glaser. Mivel a veszteség kockázatát a többlethozam (vagyis a részvény és a biztos befektetés hozamának különbsége) lehetősége ellensúlyozza, a lakossági befektetőknek a hozam és a kockázat mértékét kell mérlegelniük. Sokkal könnyebb azonban döntést hozni, ha a befektetési időtartam hosszabb, ugyanis az átlaghozamok ingadozási intenzitása a befektetési időtartam hosszabbodásával csökken.
Kiküszöbölhető-e a megfelelő befektetési időtartam megválasztásával a részvények veszteségkockázata?
Arra a kérdésre, hogy a részvénybefektetések veszteségei megfelelően hosszú befektetési időtartam választásával teljes egészében kivédhetők-e, nemmel kell válaszolnunk. "Sajnos még a nagyon hosszú befektetési időtartamok esetében, az infláció figyelembe vétele mellett sem zárhatók ki a veszteségek, bár tény, hogy ezek valószínűsége elég kicsi" – mondja Glaser. A már említett tanulmányban számított bizalmi intervallumok azt mutatják, hogy a részvénybefektetésekből származó tőkeveszteségek az infláció figyelembe vétele mellett 25-30 éves befektetési időtartam mellett 5%-os tévedési valószínűséggel kizárhatók. Másképpen fogalmazva: 100-ból 5 esetben fordulhat elő, hogy 25-30 évre befektetett részvények esetében az infláció levonása után tőkeveszteséget kell elkönyvelnünk.
Végképp (?) eltörölve Izland már nem szerepel a befektetői térképeken; csak egy sziget az Atlanti-óceánban - mondta Klaus Glaser a válság hatásait elemezve. |
A befektetési időtartamnak 100 évre való felemelése azonban nem biztosít 100%-os garanciát a reál tőkeveszteségek ellen, ugyanis a tanulmány szimulációs vizsgálatai szerint 10 000-ből 5 esetben (0,05%) az európai részvényekből álló (egyesült királysági részvényeket nem tartalmazó) diverzifikált portfolió átlaghozama negatív maradt.
Az esetleges veszteség veszélye mellett azonban a részvények jelentős hozamlehetőségeket is kínálnak. 25 és 30 év közötti befektetési időtartam esetén ugyanis egy európai (brit részvények nélküli) részvényportfolió 5%-os valószínűséggel biztosít évi 13,7%-os átlaghozamot meghaladó eredményt.
A „biztos“ befektetések sem kockázatmentesek
A befektetési kockázat kapcsán Glaser rámutatott arra is, hogy a rövid távon kockázatmentesnek tűnő befektetési formák hosszú távon igenis komoly kockázatot rejthetnek. Ilyen például a pénzpiaci értékpapírokba történő megújuló befektetés, amely rövid távon kockázatmentes, hosszú távon ellenben számolni kell a jegybanki kamatváltoztatás és a pénz elértéktelenedésének kockázatával is. Ugyanakkor azon befektetők távlati fogyasztási lehetőségeit, akik befektetésüket az idősebb korukban esedékes fogyasztási igényeiket szem előtt tartva alakítják ki, nem érintik a részvények rövid távú értékingadozásai.
Megbízhatóbbak vagyunk a németeknél
Vége a BÉT-en az aranyéletnek
Kína nem ismeri a fékpedált
Olajozott befektetés: várd ki a csúcsot!
Az ingatlanpiac túllépett a válságon?
Az osztrák befektetők aktívak Horvátországban
Alakul a hangulat: hova tegyük a pénzt?
Tovább tart nyitva a tőzsde
Privátbankár