A CIG Pannónia életbiztosítója kilépett a Magyar Biztosítók Szövetségéből (MABISZ). A pesti tőzsdén a biztosítási piac szereplőjeként egyedül jegyzett CIG szerint gond van a szervezet működésének átláthatóságával, sőt a szövetség nem egyenlően kezeli a tagokat sem. A CIG korábbi közleménye arra is kitér, hogy szerintük a MABISZ a valósnál borúsabb helyzetképet ad a honi biztosítási piacról. "Az elmúlt időszakban az előzetes egyeztetésektől eltérő adatszolgáltatás folyt, illetve folyik: a szövetség adatszolgáltatási tevékenysége jelentős szűkítésen ment keresztül" - mondták el kérdésünkre a CIG-nél.
Sőt, a biztosítónál azt is megemlítették, hogy a legfrissebb adatpublikációban, illetve a biztosítótársaságok számára visszajuttatott adatszolgáltatásban nem találhatóak pl. a társaságonkénti új üzleti adatok, a társaságonkénti létszámadatok. A költségadatokat ugyan visszajuttatták a biztosítók számára, ezek az interneten azonban nem kerülnek publikálásra. A MABISZ által a biztosítási piac idei év első negyedévéről közölt adatok jóformán használhatatlanok voltak, azokhoz később hozzáadták a CIG Pannónia adatait, valamint korrigálták az Astra Biztosító által alaposan elszámolt eredeti adatsort is.
"A megváltozott adatgyűjtési és publikálási metódus a CIG Pannónia Életbiztosító álláspontja szerint nem felel meg a korábbi transzparens gyakorlatnak. Az egyetlen tőzsdén jegyzett biztosítótársaságként a CIG Pannónia Életbiztosító a továbbiakban is maximálisan elkötelezett a transzparencia elve iránt" - szögezte le Budinszky Gabriella, a CIG sajtófőnöke a Privátbankár.hu-nak.
Vállvetve küzdenek az átláthatóságért, közben mégis elváltak útjaik
A MABISZ szövetségként van bejegyezve, vagyis a hazai biztosítótársaságok önkéntes összefogásából jött létre, önálló jogi személyiség. Az érdekvédelem és a piaci tendenciák feltérképezése mellett azonban a szövetség közfeladatokat is ellát. Hiába teljesen független az államhatalomtól vagy bármelyik minisztériumtól, vannak olyan kiemelt feladatok, melyeket csak ő tud elvégezni, vagy legalábbis a praktikum eddig amellett szólt, hogy a MABISZ végezze el ezeket - többek között azért is, mert a piac 96%-át lefedi jelenleg.
A CIG-nek a tavaly év végén telt be a pohár, amikor a szövetség változtatott az adatszolgáltatás tartalmán. Nem is véletlen, hogy a MABISZ közleményben tudatta a CIG kilépése után szerkesztőségünkkel, hogy a német és francia biztosítói szövetségek is elismerően nyilatkoztak a transzparenciáért végzett munkájukról. Kérdésünkre azt is elárulták, hogy a MABISZ képviselői Berlinben is előadást tartanak majd a TKM-ről és a Díjnavigátorról. Ez az a két, tavaly bevezetett újdonság, amellyel a transzparens működést a szövetség reprezentálni próbálja, az ügyfelek is ezzel a két vívmánnyal találkozhatnak a legtöbbet.
A szövetség kérdésünkre válaszolva elmondta, nem is érték kritikák eddig sem a TKM-et, sem pedig a kötelező biztosítások összehasonlítására létrehozott Díjnavigátort, ettől függetlenül dolgoznak ezek további fejlesztésén, tökéletesítésén.
Ez a két eszköz a kgfb-piac illetve az unit-linked biztosítások ajánlatainak összehasonlíthatóságát teszi lehetővé, vagyis közel sem az egész biztosítási piacra érvényes. Iránymutató lehet ugyanakkor más biztosítási alpiacok számára is a transzparens adatkezelés. A szövetség nem is akar megállni a megkezdett úton. A Privátbankár.hu-nak Gillyén Ágnes, a szövetség kommunikációs főosztályvezetője elmondta, hogy a TKM és a Díjnavigátor kifejlesztése összbiztosítói összefogással éppen a transzparenciával szembeni megnövekedett piaci igényről szól.
"De ezek mellett folyamatosan vizsgáljuk, hogy a bonyolultabb biztosítási termékeket – különösen az életbiztosítási termékeket – hogyan lehetne még egyszerűbbé, közérthetőbbé és az ügyfél számára még érthetőbbé tenni".
A szövetség megalapításától kezdve a lakosság pénzügyi kultúrájának emelését, a biztosítási szakma közös érdekeinek védelmét és a felelős társadalmi gondolkodás közvetítését tartotta és tartja szem előtt - hangsúlyozta kérdésünkre Gillyén. Ezek szerint a CIG és a szövetség elképzelései mégsem állnak olyan távol egymástól.
Baráti kör piaci milliárdokkal
A két szereplő között a kapcsolat teljesen nem szakadt meg. A CIG a kgfb miatt ugyanis a szövetség tagja maradt, onnan csak az életbiztosítója távozott. Nem is volt más választása a biztosítónak. A MABISZ alapszabályában és a jogszabályok által meghatározott módon az érdekvédelmi tömörülés ugyanis közfeladatokat is ellát.
Ilyen például a Nemzetközi Zöldkártya Egyezményből és a kapcsolódó egyezményekből eredő koordinációs, kárrendezési és elszámolási feladatok sora, melyet az 1996-ban létrehozott Nemzeti Iroda kezel, ez látja el el továbbá a Kártalanítási Szervezet és az Információs Központ jogszabályban meghatározott feladatait is. A közfeladatokat mind a Gépjármű Kárrendezési Iroda (GKI) kezeli - részletezték a szövetségnél érdeklődésünkre. Magyarul a hazai kgfb-piacra MABISZ-tagság nélkül lehetetlen belépni.
Csakhogy a GKI külön jogi személyiséggel - a szövetséggel ellentétben - nem rendelkezik. És nem kevés pénz felett őrködnek a köz érdekében. Kérdésünkre, hogy a GKI adatkezelését a MABISZ az átláthatóságot szem előtt tartva megfelelőnek tartja-e, a szövetségnél úgy reagáltak, hogy MABISZ Alapszabályában szerepel, hogy a MABISZ GKI közfeladatot lát el. A MABISZ GKI működési költségeit biztosító, illetve feladatai ellátását szolgáló befizetések mértékét, valamint az adatszolgáltatás rendjét jogszabály határozza meg. A PSZÁF évente publikálja a Kártalanítási Számla és a Kártalanítási Alap elszámolását, így ezek az adatok a nyilvánosság számára hozzáférhetők. A PSZÁF 2008-as adatai szerint a Kártalanítási számlához tartozó kgfb-tartalékok valamivel meghaladják a 22 milliárd forintot. Ez a 3 évvel ezelőtti adat a legfrissebb, ami jelenleg felfedezhető. A szövetség ezzel cáfolta azokat a múlt heti sajtóinformációkat is, mely szerint álláspontja szerint a GKI nem közérdekű feladatot látna el.
A pénzügyi adatokról szóló statisztikák megjelentetése a piaci átláthatóság miatt fontos - a MABISZ GKI, akárcsak maga a szövetség ugyanis egyetlen adófizetői forintot sem használ fel, nem részesülnek költségvetési támogatásba: a közfeladatokat tehát a tagdíjbefizetésekből látják el.
A MABISZ nem fél attól, hogy kamarává alakítják
A CIG által sürgetett "tisztulás" már korábban is előkerült, sőt az előző kormányzatok a még átláthatóbb működés kedvéért azt is el tudták volna képzelni, hogy a szövetség alakuljon kamarává. A tét a kgfp-piac ellenőrzése volt valójában, annak minden költségvonzatával együtt persze. Kérdésünkre, mely szerint ennek lehetősége most felmerülhet-e most, a MABISZ-nál annyit mondtak, hogy ez csupán spekuláció lehet. Az utóbbi években ilyesmi hivatalosan soha nem merült fel és ez a jövőben sem várható - mondta el érdeklődésünkre Gillyén Ágnes.
A CIG Pannónia nem régi szereplője a piacnak ugyan, de már a tőzsdén is megvetette a lábát. Felügyelő bizottságának vezetője pedig az a Járai Zsigmond, aki a jegybank felügyelő bizottságának is az elnöke, a Költségvetési Tanács tagja, valamint részt vett az új alkotmány előkészítő bizottság munkájában is - nem utolsósorban pedig az első Orbán-kormány alatt pénzügyminiszter, majd jegybankelnök is volt.
Gyenge érdekvédelem?
A CIG által létrehozandó szövetség nem csak a biztosítókat, hanem a pénzpiac bármely szerelőjét várja. Jelentkező pedig már most is akad. Vélhetően a CIG segítségére lesz egyik fontos stratégiai partnere, a Brokernet, valamint Demján Sándor bankja, a Gránit is - a két cég nemrég állapodott meg az együttműködésben.
Az új szövetség létrehozását a CIG azért is tartja indokoltnak, mert szerintük a MABISZ nem tudta kellően érvényesíteni a biztosítási piac érdekeit a kormányzati akarattal a szemben. "A ilyen jellegű legfőbb változások közé sorolható az adókedvezmény eltörlése, a biztosításközvetítők regisztrációjára vonatkozó szabályozás szigorítása – amely a szigorúbb adminisztrációs kötelezettségek mentén megnehezítette a közvetítők toborzását -, valamint a különadó egyeztetés sikertelensége" - részletezték érdeklődésünkre a CIG Biztosítónál.
Akárhogy is lesz, ha a szövetség és a feltörekvő CIG célja valóban a piac megtisztítása, azzal csak az ügyfelek járhatnak jól.
Privátbankár - Zsiborás Gergő