
A megállapodás lényege: Oroszország és Ukrajna 2009. január 1-től áttér az európai árakra és árképzésre, de Oroszország idén még 20 százalék kedvezményt ad a szomszédos országnak a gáz árából annak fejében, hogy a tranzit díja a 2010-ig érvényes szerződésben foglalt - vagyis igen jutányos - marad. Jövő év elejétől, vagyis 2010. január 1-től Oroszország és Ukrajna a gázt illetően teljesen áttér a piaci árra és árképzésre mind a gáz árát, mind a tranzit díját illetően.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. hétfőn reggel hét óráig nem kapott hivatalos értesítést sem az ukrán, sem pedig az orosz diszpécserszolgálattól a gázszállítások megindításáról - közölte az FGSZ hétfőn az MTI-vel, hozzátéve, hogy a cég folyamatosan elemzi a helyzetet és felkészült a gázforgalmazási rend megváltoztatására. A közlemény kiemeli, hogy a magyar szállítórendszer készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására. Hétfőn a várható gázfelhasználás 56-58 millió köbméter lesz, és a rendelkezésre álló maximális mennyiség változatlanul 66 millió köbméter, ami a földalatti tárolókból, a belföldi kitermelésből és a nyugati irányú importból fedezhető. A felhasználható források biztosítják a forrás és a fogyasztás egyensúlyát a hétfői napra, mégpedig fogyasztói korlátozás nélkül |
Mivel az átlagos európai ár jelenleg 450 dollár, a 20 százalékos kedvezménnyel Ukrajna egyelőre 360 dollárt fizet ezer köbméter gázért, és a korábbi szerződés értelmében idén még 1,7 dollárt kap tranzitdíjként ezer köbméter/száz kilométerenként.
Egy orosz kormányforrás szerint a megállapodás fontos eleme, hogy ezzel párhuzamosan a Gazprom és a Naftogaz közvetlen kapcsolatban áll majd egymással, továbbá, hogy hosszú távú megállapodásról van szó, s mindez együttesen teljesen átláthatóvá, kiszámíthatóvá és piaci jellegűvé teszi az orosz-ukrán gázkapcsolatokat. Hozzátette, hogy a tárgyalásokon külön kezelik az Ukrajnának szóló gázszállításokat és a tranzitot, és egyetértés van abban, hogy a tranzit technológiai biztosítása a tranzitország feladata.
A nyilatkozó kijelentette: amint aláírták a szerződéseket és megindult az európai gázszállítás, feleslegessé válik a gázszállítást ellenőrző - mindeddig rendkívül fontos missziót betöltő - nemzetközi megfigyelő csoport tevékenysége, továbbá nem lesz szükség arra sem, hogy megalakuljon a már megszervezett nemzetközi konzorcium, amely Ukrajna számára biztosította volna a tranzit működtetéséhez szükséges úgynevezett műszaki gázt, mivel a szerződések aláírása után a felek önállóan és átláthatóan maguk is tudják ellenőrizni.
Elég gáz - másnak is jut a miénkből
Testvériesen osztják szét a gázt Európában
A Naftogaz fagyasztja meg Európát
A Gazprom serege felfegyverkezve védi a gázt
MTI