A dollár erősödésének oka a Fed bejelentése: a 600 milliárd dolláros második mennyiségi monetáris enyhítőcsomag (quantitative easing, QE2) keretében végzett kötvényvásárlásoknak június végén véget vetnek, de a jegybank szerepét betöltő intézmény nem tett utalást egy újabb gazdaságösztönző célú program elindítására annak ellenére sem, hogy gyászos képet festett az amerikai gazdaság állapotáról.
A bőséges dollárforrás "kiszáradása" csökkentette a kockázatosabb befektetésekre rendelkezésre álló összegeket, emelte az amerikai deviza árfolyamát.
A nemzetközi piacokat érintő legfőbb kérdés továbbra is az maradt, hogy a Fed milyen ütemben és időzítéssel kezd majd neki a hatalmas többletlikviditás visszavonásának, melyet a gazdaság élénkítése céljából pumpált a rendszerbe. Ben Bernanke szerint a Fednek több eszköze is van arra, hogy tovább ösztönözze a gazdaságot, de elismerte, hogy ezek közül néhányat még sosem próbáltak ki. A bankelnök elmondta, hogy nem született még döntés a Fed birtokában lévő, 2600 milliárd dollárnyi értékpapír aukcionálásának idejéről.
A dollárt 187,82 forinton jegyezték csütörtök délelőtt 1,4273 dolláros euró árfolyam mellett. Szerdán délután a jegyzés 185,43 forinton és 1,4411 dolláron állt.
Az euróra nehezedő piaci nyomás enyhült, mivel a befektetők már nem számítanak a görög államcsőd bekövetkezésére. Mind az Európai Unió, mind pedig Görögország meggyőző jelét adta annak, hogy mindent megtesz a fizetőképesség megőrzése érdekében. A dollár és a befektetési menedéknek tekintett svájci frank ellenében azonban az euró így is gyengül csütörtök délelőtt.
A svájci frank árfolyama 223,72 volt 11 órakor a szerda délutáni 221,20 forint után.
További árfolyamok >>
Az euró kora reggel 1,1978 svájci frankon megközelítette negatív történelmi rekordját. Az euró a múlt héten csütörtökön 1,1947 svájci frankon állított be új mélységi rekordot. Délelőtt 11 órakor az eurót 1,2006 svájci frankon jegyezték.
MTI, Privátbankár