A GKM szakállamtitkára kifejtette, hogy az egész energiarendszer átalakítása során a versenyképesség az ország versenyképességére nézve is döntő jelentőségű kérdéssé vált. Az árakat is át kell gondolni, ezt sürgetik az energiaintenzív iparágak vállalatainak vezetői, akiknek cégei nyugat-európai telephelyeiken az itthoniak fele árán jutnak hozzá az ipari áramhoz. E helyzet átgondolása egyúttal munkahelyteremtő kérdés is, amely a befektetéseken keresztül visszahat az ország egészének gazdasági kibontakozására - tette hozzá.
A villamos energia piacának liberalizációja kapcsán az államtitkár leszögezte, hogy a más országok gázszektorában már megtörtént hasonló liberalizáció tapasztalatai kedvezőek. Magyarországon lényegében egyvásárlós modell működik, amely kiemeli a közüzemi nagykereskedő céget a többi közül, és így jellegében, struktúrájában monopólium közeli állapot tapasztalható. Ennek oldásához erősíteni kell a versenyt a közüzem és a szabadpiac között. Ha ugyanis egy közüzemi rendszerbe tömörítjük a kínálat 85 százalékát, akkor nem marad jó ajánlat a szabadpiacon, ez pedig egy torzult struktúrát eredményez, amin pedig változtatni kell - hívta fel a figyelmet Felsmann Balázs.
A tanácskozáson Igor Szavlovszkij, Oroszország magyarországi nagykövete előadásában hangsúlyozta, hogy energia témában Oroszország legnagyobb partnere az EU, és ezen belül a magyar kormánnyal is eredményes a kapcsolata. Hozzátette, hogy az elmúlt évben Szentpéterváron a G8-ak részére rendezett tanácskozáson az energia stratégiával kapcsolatban elfogadott dokumentum szerint az energiabiztonság hosszú távon partnerséggel és együttműködéssel oldható meg a termelő, a tranzit és a fogyasztó országok között. Oroszország ehhez tartja magát és ezt várja el másoktól is - emelte ki a nagykövet.
2008-tóll liberalizált lesz az árampiac
Lefőzi az orosz-türkmén-kazah vezeték a Nabuccót?
Orosz-kazah-türkmén gázvezeték épül
MTI