
"Fontos, hogy a felek behozzák az elvesztegetett időt, hogy ismét felvegyük a korábbi ritmust célunk, a Koreai-félsziget atommentesítése érdekében" - tette hozzá az amerikai külügyminisztérium. Tokiói elutazása előtt maga Hill is a folyamat gyorsítását szorgalmazta. Észak-Koreával öt ország, az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, Kína és Dél-Korea évek óta kisebb-nagyobb szünetekkel folytat tárgyalásokat, hogy rávegye Phenjant: hagyjon fel nukleáris programjával.
Észak-Korea ebbe februárban bele is egyezett, de több feltételt szabott tárgyalópartnerei kérésének teljesítéséhez. Ezek közé tartozott, hogy szabadítsák fel azt a 25 millió dolláros számláját, amelyet egy makaói bankban zároltak. Miután Phenjan bankbetétjeihez jutott, Hill bejelentette, hogy július elején felújítják a hathatalmi tárgyalásokat. Cson Jong Vu dél-koreai főtárgyaló viszont azt közölte, hogy még július 10 előtt újabb nem hivatalos megbeszélést tartanak Pekingben a "hatok".
Közben arról is megegyezés történt, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nemzetközi szervezet szakértői Észak-Koreába utaznak, hogy előkészítsék a legjelentősebb észak-koreai atomerőmű, a jongbjoni leszerelését. Hill szerdán Tokióban, az előző napokban pedig Pekingben és Szöulban tárgyalt, a tervek szerint pénteken visszatér a dél-koreai fővárosba.
A fenyegetettség elvakító ereje
Beindította rakétáit Észak-Korea
Észak-Korea rakétákat indított Japán felé
Atomtámadásra készül az al-Kaida?
A két Korea újra összekötve
MTI
Fotó: Reuters