Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni szakértőinek pénteken kiadott összehasonlító tanulmánya szerint egyre nagyobb piaci aggályok övezik a lengyel költségvetési reformprogramot, miközben a Magyarországgal kapcsolatos befektetői hangulat javult az elmúlt napokban.
A cég elemzői "meglepőnek" nevezik a hangulati fordulatot, amelyben megítélésük szerint szerepe van "a Fidesz-döntéshozók" legutóbbi nyilatkozatainak a széles körben várt költségvetési és szerkezeti reformprogramról. Az Eurasia szerint a nyilatkozatok nyomán erősödik az a hit, hogy a magyar kormány komoly reformtervekkel áll elő.
A ház szerint tényező lehet a Magyarországgal szembeni piaci hangulat javulásában az is, hogy a kormány az EU-bizottsági bírálatok nyomán késznek mutatkozik az "ellentmondásos" médiatörvény módosítására, és ez azt jelzést küldheti, hogy Brüsszel - valamint Magyarország soros EU-elnöki tisztsége - "valamelyest enyhít" a kormány "elrugaszkodottabb" intézkedésein.
Ez különösen fontos, tekintettel arra, hogy az EU-bizottság jelenleg vizsgálja a Fidesz-kormány által az energiaipari, kiskereskedelmi és pénzügyi szektorra kirótt válságadókat is - hangsúlyozzák pénteki elemzésükben az Eurasia londoni szakértői.
Mindeközben a lengyel kormány terveinek vagy előrelépésének hiánya a költségvetés-szerkezeti konszolidációban most már elkezdte aggasztani a piaci szereplőket. Nemcsak arról van szó, hogy a lengyel költségvetési konszolidáció erőteljesen ciklikus - vagyis jelentős lefelé ható kockázatok terhelik abban az esetben, ha a gazdasági növekedési előrejelzések csalódást keltőnek bizonyulnak -, hanem arról is, hogy a bevételi hiányok áthidalása túlzottan függ az adósságpiaci értékesítésektől és a külföldi befektetőktől.
Ebben a helyzetben Magyarország gazdaságpolitikai irányvonala egyes befektetők szemében jobbnak tűnik a lengyellel összehasonlítva - áll az Eurasia Group pénteki londoni elemzésében.
Megszorítások? A Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára egy pénteki háttérbeszélgetésen úgy fogalmazott: a különadók kiváltása érdekében "nyilvánvalóan szükség van bizonyos kiadáscsökkentő lépésekre is" - részletek >> |
Magyarországon ezzel szemben "a történet másról szól". Az Eurasia Group elemzőinek vélekedése szerint a Fidesz erőteljes többsége ellenére valószínűtlen, hogy a magyar kormány "hajlandó, vagy technikailag képes lesz mély, érdemi reformokra" a közeljövőben. "Nem várunk mély, szerkezeti jellegű reformokat olyan területeken, mint az egészségügy, az oktatás, a közlekedés és a közigazgatás (...), a kormány valószínűleg folytatja a költségcsökkentést a közszférában, különösen az egészségügyben és a nyugdíjrendszerben, de ez különbözik a szerkezeti átalakítástól" - írták pénteki elemzésükben az Eurasia Group londoni szakértői, akik szerint a gazdaságpolitikai kockázatok még mindig Magyarországon a nagyobbak.
A ház felidézi, hogy a Fidesz "megszabadult" a költségvetést felügyelő testülettől, ami az elemzés szerint azt jelenti, hogy "nincs többé semmilyen hiteles, technikai jellegű, független ellenőrzés az ország költségvetési és szerkezeti reformprogramja felett". Az Eurasia szerint emellett a jegybank függetlenségét is "valószínűleg még inkább kikezdi" az új monetáris tanácsi tagok kiválasztása, és folytatódnak az olyan, "a piaci szempontból negatív" gazdaságpolitikai intézkedések, mint például a magánnyugdíj-pénztári rendszer "államosítása", vagy "a külföldi befektetők széles körét feldühítő válságadók". A tényleges kockázat így az, hogy a magyar kormány reformprogramja elmarad a várakozásoktól - áll a cég pénteki londoni elemzésében.
MTI