A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 100 bázisponttal 8,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot mai ülésén.
Az elemzők 0,5 százalékpontos kamatcsökkentést vártak.
Az év végére az elemzői prognózis szerint a jegybanki alapkamatot 8,5 százalékra, a jövő év végére 7,0 százalékra mérsékli a Magyar Nemzeti Bank.
A legújabb előrejelzés alapján az átlagos infláció az idén 5,0 százalék lesz, a decemberi, éves összehasonlításban 7,75 százalék. A jövő évre 4,5 százalékos átlagos fogyasztói áremelkedést vár az elemzői kar, 2010 decemberére pedig 2,95 százalékos 12 havi inflációt.
A monetáris tanács tavaly októberben 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az alapkamatot, majd november 24-én, december 8-án és december 22-én 0,5-0,5 százalékponttal csökkentette. A január 20-i kamatdöntő ülésen újabb 0,5 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot, így alakult ki a jelenleg érvényes 9,5 százalékos kamat.
A monetáris tanács szoros szavazással döntött a 100 bázispontos kamatcsökkentés mellett - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. A testület előtt három javaslat volt: 100 bázispontos, 75 bázispontos és 50 bázispontos kamatcsökkentés - tette hozzá a jegybank elnöke.
Az Equlior elemzése szerint a mai csökkentés várhatóan pozitívan hat majd az állampapírpiacra, mivel a további csökkentések lehetősége vásárlásra ösztönözheti a külföldieket. Ezáltal a forintra szintén várhatóan pozitív hatással lesz.
Kiemelt fontosságú lesz az is, hogy a Monetáris Tanács döntése egyhangú vagy megosztott szavazás után jött-e létre, ugyanis egy egyhangú szavazás azt sugallná a befektetőknek, hogy ebben az évben nem ez volt az utolsó kamatcsökkentés, azaz ha a jelenlegi feltételek változatlanságából indulunk ki, akkor további kamatcsökkentések következhetnek.
Ebben a tekintetben a már sokszor emlegetett globális befektetői szentimentre hívnánk fel a befektetők figyelmét. Amennyiben ez változatlan marad, az továbbra is éreztetni fogja hatását mind a forint, mind a magyar állampapírok piacán.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta: bár a várakozásokat meghaladta a csökkentés mértéke, a piacokat nem lepte meg igazán, hiszen ezt a lehetőséget is beárazták. Bár a monetáris tanácsi döntés kommentálása még nem ismert az elemző szerint a merészebb kamatvágást a kedvezően alakuló külpiaci feltételek, a forint erősödése és az állampapírpiac rendeződése segítette elő.
Nyeste Orsolya szerint ugyanakkor a monetáris tanács nem adja fel óvatos monetáris politikáját, legfeljebb az augusztus-szeptemberre várt kamatcsökkentést hozta előre. Az elemző nem tartotta kizártnak, hogy év végéig fennmarad a 8,5 százalékos alapkamat, de arra is lát esélyt, hogy valamivel 8 százalék alatti szintre csökkenjen december végére.
A monetáris tanács értékelése szerint a kockázati megítélés és a külső egyensúly javulása lehetővé, a reálgazdasági és inflációs folyamatok pedig indokolttá teszik a jegybanki alapkamat mérséklését. A testület indoklásában kifejti: további kamatcsökkentésre – az inflációs célkövetés logikájával összhangban – akkor kerülhet sor, ha az adóemelések ellenére az inflációs folyamatok trendje nem veszélyezteti az árstabilitást, és azt a kockázati megítélés is lehetővé teszi.
A monetáris tanács a korábbi hónapok helyzetértékelésével összhangban továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaság az idén jelentős visszaeséssel szembesül, és az elkövetkező időszakban sem lehet számítani a gazdaság gyors élénkülésére. Az infláció a második negyedévben több tényező együttes hatásának tulajdoníthatóan emelkedett.
Egyrészt az elmúlt évek átlagánál gyengébb árfolyam fokozatosan jelenik meg a hazai árakban, másrészt egyedi, változékony árú tételekhez köthető hatások is növelték az árindexet. Ezzel ellentétben a huzamosabb ideig visszafogott belföldi kereslet fékezi az árnövekedést, ami leginkább a piaci szolgáltatások korábbi évek átlagánál kisebb inflációjában érhető tetten - áll a tanács indoklásában.
A forint nem reagált
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
Nem sokkal az MNB kamatdöntése előtt az euró jegyzés 266,50 forint körüli szintről 267,80-ra emelkedett arra a hírre, hogy a lett kormánykoalíció egyik pártja nem írja alá az IMF-szerződést. A forint gyengülése ekkor szinkronban volt a zloty árfolyam mozgásával.
Londonban fokozatos kamatcsökkentést várnak
A váratlan mértékű hétfői magyar jegybanki kamatcsökkentés fő tényezői között volt a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulat jelentős javulása, ami a forinterősödés mellett megmutatkozott az elmúlt napok kötvényértékesítési sikereiben is, de innentől már fokozatosabb pénzügypolitikai enyhítések várhatók, mondták londoni felzárkózó piaci elemzők a magyar jegybank (MNB) által bejelentett, az előzetes londoni elemzői várakozást kétszeresen meghaladó - kamatcsökkentés után.
Neil Shearing, a Capital Economics londoni elemzője a kamatdöntés után az MTI-nek azt mondta: arra számít, hogy a globális kockázatvállalási készség a jelenlegi "kiemelten erőteljes" szintről később valamelyest lanyhulni fog, ami a forintárfolyamra is valószínűleg hatni fog, és ez a végrehajtottnál jóval fokozatosabb későbbi kamatcsökkentéseket tesz csak lehetővé.
Szintén fokozatos további magyarországi kamatcsökkentéseket jósolt a döntés után a Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni gazdaságelemző szolgálatának - Moody´s Economy.com - felzárkózó piacokért felelős közgazdásza. Christine Li kiemelte: fél éve ez volt az első monetáris enyhítés Magyarországon. A kamatcsökkentés jó hír a mély recesszióban lévő gazdaságnak, azonban az inflációs nyomás erősödőben van, és a júliusi áfaemelés további felhajtóerőt ad a fogyasztói áraknak a következő hónapokban.
A Barclays Capital londoni befektetési csoport feltörekvő piaci elemzői, akik - az általános citybeli konszenzussal összhangban - fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést valószínűsítettek, kiemelték, hogy a piacon tizenkét havi távlatra 2,25-2,50 százalékpontos magyar jegybanki kamatcsökkentés van beárazva.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői már a kamatdöntés előtt megemelték az idei évre adott magyarországi kamatcsökkentési előrejelzésüket, 1,00 százalékpontról 1,50 százalékpontra. A ház 2010 első félévére további 1,00 százalékpontos mérséklést vár, vagyis a jövő év közepére szintén 7,00 százalékos MNB-alapkamatot valószínűsít.
A JP Morgan szakértői megjegyezték ugyanakkor: ennek a prognózisnak is az a várakozás az alapja, hogy a kockázatvállalási készség továbbra is erősödik, folytatódik a magyar külső deficit gyors csökkenése, és a következő negyedévekben is 270 forint alatt lesz az euróárfolyam.
Rég látott optimizmus nyomja az MNB-t
Lehetett volna, de nem mertek kamatot vágni
A befalapok kamatcsökkentésért kiáltanak
Van remény: sok minden utal a válság végére
Bokros: a pénztologatás értelmetlen
Stabil forint, kötvénysiker: kamatvágást jósolnak
Zsákutca? Nekimegy a bankoknak Bajnai
Nyomás nélkül: most már az MNB-n a világ szeme
A zöldségesnek köszönje a kamatcsökkentést?
MTI, Privátbankár