
A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint az eddigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra romlik a hosszú lejáratú állami kötelezettségek besorolása, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. Hasonló mértékben gyengítette a cég a Budapestre külön érvényes hosszú futamú besorolást is.
A rövid távú "A-3" osztályzatokat megerősítette a Standard & Poor´s. Ha az S&P az új szintről tovább rontja a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, azzal Magyarország ennél a cégnél átkerülne a befektetésre ajánlott sávból a spekulatív, magas hozamú "BB" kategóriába.
Jelenleg két EU-tagállam, Románia és Lettország besorolása van a "BB" sávban, "BB plusz" osztályzattal. Romániát az S&P mellett a Fitch Ratings is ezen a spekulatív besorolási szinten tartja nyilván. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelyre több hitelminősítő is spekulatív osztályzatot tart érvényben.
Valamelyest emelkedett korábbi, többhavi mélypontjáról a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a londoni kereskedésben a Standard & Poor´s bejelentése után. A magyar törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek ára az irányadó ötéves futamidőre a leminősítés után 5,18 százalék volt a londoni kereskedésben középárfolyamon. A hétfői kereskedés korábbi szakaszaiban 4,95 százalék körül járt, a pénteki záróban pedig még 4,787 százalék volt a magyar CDS-ügyletek árazása. |
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi védőprogramja "jelentős, ugyanakkor véges" támogatást nyújt a kormányzati finanszírozásnak, áll az elemzésben.
A hitelminősítő előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék-érték (GDP) az idén 6 százalékkal csökken, és jövőre is még 1 százalékos visszaesés várható. Emiatt nehezebb lesz tartani az idei, 2,9 százalékos felülvizsgált GDP-arányos államháztartási hiánycélt, ráadásul megnőtt a politikai bizonytalanság is, miután Gyurcsány Ferenc kormányfő gyakorlatilag lemondott. Az S&P az elemzés szerint mindazonáltal azt várja, hogy a jelenlegi kormány, és "a következő kormányok" is tartják magukat az IMF/EU-programhoz.
A cég előrejelzése szerint a bruttó államadósság jövőre a GDP 83 százalékára nő a tavalyi 73 százalékról. Mindeközben a magánszektor teljesítményét is korlátozó fő szerkezeti problémák, például a közszféra nagy mérete és a még mindig "viszonylag nagyvonalú" szociális ellátórendszer, továbbra is kezelésre várnak.
Bajnai Gordon az MSZP legújabb miniszterelnök-jelöltje. Ön szerint lesz belőle kormányfő?
A Standard & Poor´s hitelminősítő "AA plusz"-ra csökkentette Írország hosszú lejáratú szuverén adósságának osztályzatát "AAA"-ról, negatív kilátással. A leminősítést főleg azzal indokolták, hogy az ír közfinanszírozás helyzete "minden bizonnyal" többéves erőfeszítéssel javítható csak, méghozzá nagyobbal, mint amit az ír kormány jelenleg tervez. |
A Standard & Poor´s szerint ugyanakkor ha olyan, erős politikai vezetés alakul ki, amely vissza tudja szerezni a befektetői bizalmat, és nekilát a közszféra szükséges reformjának, a magyar adósbesorolás a jelenlegi szinten stabilizálódhat.
Magyarországra a három nagy hitelminősítő jelenleg három különböző szuverén osztályzatot tart érvényben, ezek közül a Standard & Poor´s által most megadott "BBB mínusz" a leggyengébb. A Fitch Ratings egy fokozattal jobb, "BBB" szintű, a Moody´s Investors Service pedig még elsőrendű befektetői "A3"-as besorolással tartja nyilván a magyar adósságot. A Moody´s magyar osztályzata három fokozattal jobb, mint az S&P-é.
A befektetői kategóriából is kieshetünk
Nem volt ugyan váratlan a Standard & Poor´s hitelminősítő bejelentése, de a forint gyengülése felerősödött a bejelentést követően, az euró árfolyama 311 forint fölé emelkedett. Az MTI által megkérdezett banki elemzők egyetértettek abban: ha nem áll fel gyorsan egy határozott kormány, hatékony, hosszú távon is ható programmal, Magyarország kieshet a befektetői kategóriából is.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta: a hitelminősítő Magyarország hosszú lejáratú szuverén adósság osztályzatának csökkentését a vártnál mélyebb recesszióval indokolta, illetve azzal, hogy a GDP arányosan 3 százalékos államháztartási hiánycél tartásához további intézkedésekre lesz szükség. Az osztályzat rontása azt is jelenti, hogy Magyarországot már csak "egy küszöb" választja el attól, hogy a befektetési kategóriából is kikerüljön.
A kérdés, hogy milyen hatékony programmal tud előrukkolni és milyen gyorsan az új kormány - mondta. Az sem látszik ma még, hogy milyen támogatottságot élvezhet az új kormányprogram, a társadalmi támogatottság hiánya azonban egyértelmű - tette hozzá. Suppan Gergely szerint emiatt talán célszerűbb lett volna előrehozott választásokat tartani, de mint mondta, az akkor felálló kormánynak sem lett volna sok választása, hasonló intézkedésekről kellett volna döntenie, mint a mostaninak, elképzelhető azonban, hogy magasabb társadalmi támogatottság mellett.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője is hasonlóan vélekedett. Úgy vélte, hogy további osztályzat rontásnak, ha nem is lenne nagyobb piaci, portfólió átrendező hatása, rendkívül rossz lenne az üzenete. A piac határozott programot vár az új kormánytól, és egyre többet. Már nem csak rövid, de hosszú távon ható intézkedéseket is várnak annak érdekében, hogy a növekedési potenciál emelkedjen és a hosszú távú adósság alakulására is megnyugtató választ adjon a kormány. A költségvetési hiány tartását biztosító lépések szükségesek, de lehet, hogy kevesek lesznek, a strukturális reformok beindításával is foglalkoznia kell - méghozzá meggyőzően - a most felálló kabinetnek.
Kondrát Zsolt szerint a forint euróval szembeni gyengélkedését délutánig régiós hatások okozták, de egyértelműen a hitelminősítő bejelentése után "ugrott" fel 309 forintról 311 fölé az árfolyam.
Itt a pofon: leminősítették Magyarországot!
Megint 310 fölött az euró
Ütni fog Bajnai programja - megéri?
A Fidesz kijelentette: nem tárgyal az új kormánnyal
Ötször annyian szeretnék Orbánt
A piacot nem érdekli Bajnai
Így húzna a nadrágszíjon Bajnai
Orbán: késő szeptemberben szavazni
MTI