A kormány a két legnagyobb jelzáloghitelezőn, a szeptemberben állami gondnokság alá helyezett Fannie Mae és Freddie Mac intézeten keresztül fogja módosítani a bajba jutott háztulajdonosok hitelszerződéseit. A cél a szerződések módosítása úgy, hogy enyhítsenek a hitelt felvevő háztulajdonosokra nehezedő terheken, és a lakók házaikban maradhassanak: bizonyos feltételek mellett csökkentik a kamatokat és megnövelik a futamidőt.
Ez az eddigi legátfogóbb állami mentőterv a bajba jutott háztulajdonosok megsegítésére. A kormány szeptember elején jelentette be, hogy átveszi a 12 ezer milliárd dolláros amerikai jelzáloghitel-állomány csaknem felét kibocsátó vagy biztosító két óriáscég, a Fannie Mae és a Freddie Mac irányítását. A két pénzintézet átmenetileg a Szövetségi Lakásügyi Finanszírozási Ügynökség (FHFA) felügyelete alá kerüllt.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008 |
Az előző hetekben már több amerikai nagybank hasonló könnyítő jellegű szerződésmódosítási programokat kezdeményezett. Közéjük tartozik a Citigroup bankcsoport, amelynek képviselője a Fox News hírtévében kedden úgy nyilatkozott, hogy 500 ezer emberen segíthetnek a könnyítések.
Közeleg a karácsony: vajon a Jézuskát is elérte a válság? Szavazzon!
A bejelentett terv szerint azokat a háztulajdonosokat érintik a tervezett könnyítések, akiket ingatlanuk elvesztése fenyeget és jövedelmük több mint 38 százalékát költik a jelzálogalapú kölcsönök törlesztésére. Az amerikai kormány ezzel a programmal kívánja megállítani a jelzáloghitel-piac romlását, a legrosszabb helyzetű adósok csődbe jutásának hullámát, ez néhány hónapja a hitelpiac beomlásához, és végső soron a globális pénzügyi válsághoz vezetett.
Fizetéssel sem lehet kijönni a nyomorból
Gyorsétterembe kényszerít a válság
Csőd szélén az elektronikai áruházlánc
TOP-100: visszaesett a cégek vagyona
Idén nem az ajándékokról szól majd a karácsony
MTI