Mintegy 200 ezer jármű forgalmi engedélyében szerepel helytelenül a jármű teljesítményét mutató – és idéntől a kötelező biztosítások alapdíjának megállapítására szolgáló - kW adat. Mindez jelentős problémát okozhat a járművek kötelező biztosítási díjának megállapításánál. Az autósoknak nem jó, ha adathiba miatt például 1000 lóerős Dacia után kell díjat fizetniük - hiszen a nagyobb teljesítményű autó után idén már elméletben jóval magasabb kötelező díjat számítanak majd fel a biztosítótársaságok -, és természetesen a biztosítók sem szeretnék, ha a legalacsonyabb kategóriába tartozó díjat kellene adniuk a papíron 0, 1 vagy éppen 5 lóerős járművekre.
Sokszor előfordult, hogy a KW mezőbe az okmányirodában dolgozó ügyintézők tévedésből a jármú súlyát, vagyis a kg értéket írták be, így lehetséges például, hogy az egyébként 999 kg-os Daciából 999 kW-os versenyautó lett. Az is gyakorlat volt, hogy amikor a vizsgalapon nem szerepelt a kW, az ügyintézők hasukra csapva beírtak valamit (0-át, 1-et, 5-öt) mivel nem tudták a tényleges adatot. Most, hogy a kötelező esetében átállunk a KW alapú díjmegállapításra - egyre több ugyanis a hibrid és az elektromos meghajtású autó, melyek esetében nehezen értelmezhető a korábban használt cm3 adat –, kezelni kell ezt a problémát. |
"Azoknak, akik nem veszik igénybe az interneten keresztül történő szerződéskötés lehetőségét, a Nemzeti Közlekedési Hatóság siethet majd a segítségére, amely a múlt héten jórészt feltöltötte a helyes - így a kötelező biztosítási szerződéseken utólag majd korrigálásra kerülő - kW-adatokat a biztosítók által is használt belügyminisztériumi adatbázisba" - mondta el a szakértő.
A kilowatt probléma megoldása mellett az elmúlt héten az is tisztázódott, hogy a kötelező biztosítási piacról december 31-vel távozó AIM Biztosító helye (az AIM ügyfeleinek mindenképpen új biztosítót kell választaniuk novemberben) nem marad üresen a közelgő kötelező kampányban. Az autósokért folyó versenybe ugyanis beszáll a Romániában a kötelező biztosításban piacvezető ASTRA Biztosító. A Romániában mintegy 1,8 millió darab kötelező biztosítást kezelő - a román állami biztosító jogutódjaként működő - társaság tervei ugyan még nem ismertek, de annyi bizonyos, hogy a társaság jelentős erőforrásokkal rendelkezik - írja közleményében a biztosítás.hu.
Privátbankár