Simor András, a jegybank elnöke elmondta: az Európai Központi Bank várhatóan már a jövő héten elküldi véleményét a törvényjavaslatról. A szöveget a törvényjavaslatot már korábban elküldték az Európai Központi Banknak (EKB), már többször egyeztettek arról az EKB-val. A jegybank elnökének tudomása szerint az EKB-nál már a második körös egyeztetés folyik.
A szocialista honatyák szerint a törvényjavaslat a szervezeti átalakítással, és az alelnökök számának csökkentésével javítja a jegybank irányítási struktúráját, ezért a frakció támogatja azt. Kovács Álmos a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára közölte: a jelenlegi alelnökök mandátuma 2011-ben jár le, és így csak akkor csökkenhet a menedzsment létszáma.
A javaslatot az MNB kezdeményezésére terjesztette be a kormány az Országgyűlésnek. A javaslat az MNB szerint racionalizálja a jegybank működését, csökkenti a monetáris tanács (MT) tagjainak és az MNB alelnökeinek számát. |
A javaslat alapján a monetáris tanács létszáma öt-hét főre csökken, a jelenlegi tagok azonban kitöltik mandátumukat. Az MNB mindkét alelnöke tagja lesz az MT-nek.
A jegybanknak két alelnöke lesz, míg a most érvényben lévő törvény szerint legalább három, legfeljebb öt lehet a számuk. Megszűnik az MNB igazgatósága, feladatait az MNB elnöke veszi át. Ugyancsak megszűnik az MNB közgyűlése, a jövőben az államot mint részvényest képviselő államháztartásért felelős miniszter az MNB törvényben tételesen meghatározott tárgykörökben részvényesi határozattal dönt.
A legutóbb 2004 végén változott a jegybanktörvény. Akkor a módosítás nagy vitát váltott ki azzal, hogy a monetáris tanács létszámát az akkori kilenc helyett legfeljebb tizenegy főre emelte és egyben nagyobb szerephez juttatta a tagok kinevezésében a miniszterelnököt.
Hiába a jó eredmény, nem várnak kamatcsökkentést
Új pénzek a jegybank listáján (hanganyag)
Külföldre megy a tőke - és?
Módosul a jegybanktörvény, elbocsátások lesznek?
MTI