Megszenvedné a forint, ha leállna a kamatcsökkentés
Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság globális feltörekvő piaci főközgazdásza a Monetáris Tanács hétfői bejelentése után az MTI-nek azt mondta: sem a gazdaság, sem a piac nem ad túl sok időt az MNB-nek a további kamatcsökkentések szüneteltetésére.
A gazdaságra és az árdinamikára egyaránt folyamatos, lefelé ható nyomás nehezedik, mondta a szakértő, hozzátéve: várakozása szerint mind a reálgazdasági, mind az inflációs adatok el fognak maradni azoktól a szintektől, amelyeket jelenleg az elemzők zöme és a magyar jegybank is vár. Sueppel úgy fogalmazott: ha ilyen helyzetben egy központi bank nem csökkenti időben alapkamatát, annak monetáris alapállását a piaci szereplők félreértelmezhetik, úgy tarthatják, hogy az adott jegybank indokolatlanul feszes pénzügypolitikát űz.
Arra a kérdésre, hogy ennek alapján a jövő hónapra is hasonló mértékű kamatcsökkentést vár-e, a BlueCrest Capital Management vezető londoni elemzője azt mondta: februárban is "legalább" fél százalékpontos mérsékléssel számol. Hozzátette azonban: ha az MNB el akarja kerülni az árfolyamkilengéseket, akkor jó eséllyel még nagyobb mértékű kamatcsökkentéseket kell végrehajtania.
Arra kérdésre, hogy ezek szerint a további ütemes kamatcsökkentések elmaradását tartja-e nagyobb kockázatnak a forint árfolyam-volatilitása szempontjából, mint az esetleges enyhítési szünetet, a londoni szakértő egyértelmű igennel válaszolt.
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza is ugyanezt a gondolatot fogalmazta meg, mondván: ha a piac rendkívül ingatag és kaotikus, az nem a megfelelő idő a kamatcsökkentésre, azonban viszonylag nyugodt piaci helyzetben az okozna aggályokat a piaci szereplők körében, ha a jegybank nem csökkentené kamatát. Ha ugyanis az MNB elmulasztja hozzáigazítani a kamatszintet a külső kondíciókhoz, az minden másnál nagyobb kockázatot jelent a növekedésre, tette hozzá az HSBC elemzője.
Sampson ennek alapján - stabilizálódó piaci körülmények esetén - a monetáris tanács következő, februári ülésére a most végrehajtott fél százalékpontosnál nagyobb kamatcsökkentést is elképzelhetőnek nevezett. Hozzátette: szerinte a mostani enyhítés mértéke is csak az elmúlt két hétben tapasztalt forintgyengülés miatt nem haladta meg a fél százalékpontot.
Az HSBC londoni elemzője stabil piaci viszonyok közepette 5 százalékig süllyedő MNB-alapkamattal számol 2009 végén.
Idei első elemzéseikben a nagy londoni befektetési házak - a térség egészével együtt - meredeken tovább rontották a magyar gazdaság 2009-es növekedésére adott előrejelzéseiket, elsősorban a szintén erőteljesen romló euróövezeti kilátások miatt.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének új előrejelzése szerint például a cég közgazdászai most már azzal számolnak, hogy az euróövezeti gazdaság összkibocsátási értéke (GDP) az év egészében 1,8 százalékkal, ezen belül a fő exportpiacnak számító német gazdaság GDP-je 2,3 százalékkal csökken. Az eddigi előrejelzésekben 1,3 százalékos idei euróövezeti, illetve 1,4 százalékos német gazdasági visszaesés szerepelt.
Ebben a környezetben a Goldman Sachs londoni elemzői szerint Magyarországon a cég a korábbi prognózisokban szereplő 1,7 százalékos GDP-mínusz helyett immár nem kevesebb mint 4,2 százalékos egész éves teljesítménycsökkenés várható 2009-ben. A ház jövőre már növekedést vár Magyarországon, ennek ütemét is azonban az eddigi 1,3 százalékos jóslat helyett csak 0,6 százalékra valószínűsíti új elemzésében. A GS az általa eddig is várt magyar recesszió mellett most már Csehországban és Lengyelországban is visszaesést jósol az idei évre.
Még a forint sem tud bekavarni
A kamatvágás mellé a pofont is megkaptuk
Borítékolják a hétfői felest és a nagyobb zakót
Az EKB engedett a nyomásnak: vágott egy felest
A jegybank foglalkozhat végre a gazdasággal is
Inflációs bullt dobtak az elemzők
MTI