.jpg)
Gyurcsány Ferenc a tárgyalásokon felvetette, hogy élénküljön a diákcsere a két ország között. Ennek keretében több ösztöndíjas diák tanulhatna, másrészt több kínai diák érkezhetne Magyarországra, költségtérítéses képzésre - említette meg az államtitkár.
Daróczi Dávid kormányszóvivő hozzátette: egy olyan megállapodás is körvonalazódik, hogy a kínai diákok magyarországi tanulási lehetőségéért cserébe kínai tőkéből Magyarországon építenének kollégiumot.
A kormányszóvivő kérdésre válaszolva hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc kínai tárgyalásain szó volt az emberi jogokról is. Magyarország, ahogyan az Európai Unió is, az emberi jogokat egyetemesnek tekinti - tette hozzá.
"Sem a magyar kormánynak, sem az Európai Uniónak nem célja, hogy egy terméketlen vitában ostorozza a másik felet. Ehelyett érdemi párbeszédben segítségével kell egymáshoz közelíteni a két joggyakorlatot. Ennek érdekében működik egy olyan fórum a két ország között, amelynek célja, hogy megossza a magyar tapasztalatokat a kínaiakkal" - hangsúlyozta a kormányszóvivő. Várkonyi László hozzátette: öt-hat éve zajlik egy úgynevezett emberi jogi dialógus, amelyre sokkal jobban reagál Kína, mint a kioktató nyilatkozatokra.
Az Amnesty International (AI) csütörtökön közleményben szólította fel a magyar kormányt, hogy Magyarország gazdasági és más egyéb érdekei mellett következetesen képviselje az emberi jogokat is, nyilatkozataiban pedig mind belföldön, mind külföldön tegye egyértelművé az emberi jogok betartásának fontosságát, és ne relativizálja azokat. A nemzetközi jogvédő szervezet szerint a magyar kormány legitimálja Kína jogsértéseit azzal, hogy "nyilatkozataival alárendeli az emberi jogokat a gazdasági érdekeknek".
Jönnek a kínai elektromos biciklik?
Elképzelhető kínai elektromos kerékpárok magyarországi gyártása Kóka János sanghaji megbeszéléseinek eredményeként. A Kínában tartózkodó magyar gazdasági és közlekedési miniszter tárgyalt egy kínai kerékpárgyárral, amely európai jelenlétet és gyártóbázist keres és az egyik lehetséges helyszínként tekint Magyarországra. Mint azt Kóka csütörtöki sanghaji sajtóértekezletén elmondta, Kínában a környezetbarát közlekedés egyik új tendenciája az elektromos kerékpár.
A miniszter négy olyan szektort nevezett meg, amelyben szerinte további befektetések követhetik a környezetbarát csomagolóanyag magyarországi gyártásáról a Livan kínai céggel aláírt megállapodást: a járműipart - amelyben a haszonjárműgyártást és mint érdekes terméket, az elektromos kerékpárt nevezte meg, a logisztikát, az ingatlanfejlesztést és a turizmust.
Felavatták a Petőfi-szobrot Sanghajban
Egytonnányi piszkos guargumi Szegeden
Gyurcsány elbódult Sanghajban
MTI