1p
Gyakorlatilag nem látják esélyét a Magyarországgal szembeni monitoring-vizsgálat megindításának a Duna Televízió által megkérdezett szakértők
Bár formálisan még nem dőlt el a kérdés, gyakorlatilag nem látják esélyét a Magyarországgal szembeni monitoring vizsgálat megindításának az Európa Tanácsban (ET) tegnap lezajlott vita után a Duna Televízió által megkérdezett szakértők.

Kumin Ferenc, a Századvég Alapítvány vezető elemzője és Tóth Csaba, a Republikon Intézet  stratégiai igazgatója ugyanakkor abban egyetértettek: az ET és bizottságai nagy tekintélyű testületek, az itt hozott döntéseknek igenis lehet szerepük politikai vitákban; jogilag azonban nem kötelező erejűek. Kumin Ferenc elképzelhetőnek tartja, hogy bizonyos technikai kérdésekben, amelyekben jogosnak ítéli az Európai Bizottság kifogásait, módosítja a kormányzat a médiatörvényt. Tóth Csaba viszont elmozdulást vélt felfedezni a kormány álláspontjában Martonyi János Brüsszelben tette nyilatkozata kapcsán.

A monitoring eljárás ugyanaz a procedúra, amellyel egy belépő ország demokratikus rendszerét tesztelik – különös feltételek kellenek ahhoz, hogy ezt a tesztet újra lefuttassák egy már tag ország esetégben – mondta Kumin Ferenc, emlékeztetve, hogy az ET egy jóval tágabb közösség az Európai Uniónál, az ET-nek például kaukázusi országok is a tagjai.

Már az sem jó, hogy vitáznak rólunk

Az, hogy vita folyik a magyar demokráciáról az Európa Tanácsban, már önmagában egy súlyos dolog – vélte Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Mert bár igaz, hogy jelenleg a vita pártalapon zajlik, tehát szocialisták és liberálisok kritizálták a Tanácsban az Orbán-kormányt, viszont más országok esetében ezek a kritikák pártalapon sem szoktak felvetődni. “A brit konzervatívok vagy szociáldemokraták nem szokták a német, a francia vagy a svéd ellenkező politikai irányultságú párttársaikat kritizálni. Azt, hogy most ez a magyarral megteszik, nem csak a pártlogikára írható, hanem arra is, hogy valóban valami probléma lehet itt” - szögezte le Tóth Csaba a Duna Televízió műsorában.

Mivel pedig az Európa Tanács nem az EU intézménye, a képviselők itt szabadabban is fogalmazhatnak – nincsenek megfelelési kényszerek – , ezért a valódi véleményüket is inkább megtudhatjuk az ET-ben elmondott felszólalásaikból – érvelt a politológus, egyben jelezve azt is: illik komolyan venni a Strasbourgban tegnap lezajlott vitákat.

Nem lesz monitoring eljárás

A Századvég stratégiai elemzője szintén megerősítette: az Európa Tanács nagy tekintélyű testület, nagy tekintélyűek az egyes bizottságai is, például a Velencei Bizottság, amelynek a neve felmerült, mint amely esetleg vizsgálhatná a magyar döntések alkotmányos hátterét. Viszont – fűzte hozzá Kumin – az ET és testületeinek határozatai, döntései a politikai vitákban fontosak lehetnek ugyan, de kötelező érvényük, kötelező hatásuk egy európai ország belső ügyeire nincs.

“Mindenképpen politikai presztízskérdés, hogy mire jutnak. Azt gondolom, az lett volna Magyarország számára nagy presztízsveszteség, ha ezt a monitoring eljárást elindította volna az Európa Tanács. Ám mivel a konzervatív (néppárti) képviselők nem kritizálták Magyarországot, nem számítok rá, hogy elindul az eljárás” - szögezte le Kumin Ferenc.

A Republikon Intézet igazgatója szintén azt valószínűsíti, hogy “nem fog történni semmi” a továbbiakban. Viszont a kérdésekre, hogy jó-e a magyar demokráciának, ha Magyarországról egy ilyen vita zajlik az ET-ben, és jó-e ez magának a Fidesznek belpolitikai szempontból – ezekre a válasz egyértelműen “nem” - hangoztatta Tóth Csaba a Duna Televízióban.

Elmozdulás a Martonyi-nyilatkozat

Kérdésre válaszolva hozzáfűzte: lát egyfajta elmozdulást Martonyi János magyar külügyminiszter brüsszeli nyilatkozatában, miszerint Magyarország felülvizsgálja a médiatörvényt, és olyan megoldást talál, amely mindenki számára kielégítő lesz; korábban ugyanis a kormányzat inkább arról beszélt, hogy felülvizsgálják, de csak akkor, ha más hasonló törvényekben is vannak hasonló problémák.

“Amit látunk, az lehet, hogy nem más, mint az Európai Unió pozitív nyomásgyakorlásának effektív működése” - szögezte le Tóth Csaba, hozzátéve: a sok kritikus hang, nem csupán az Unió, hanem külföldi kormányok és civil szervezetek részéről, elvezet oda, hogy a magyar kormány mégiscsak módosítja a médiatörvényt, "amit nem feltétlenül gondoltunk volna egy-két hónapja”.

Elhúzódhat még a levélváltás Brüsszellel

A felvetésre, hogy meddig tarthat a levélváltás Brüsszel és a magyar kormányzat között a médiatörvény ügyében, Kumin Ferenc úgy reagált: a brüsszeli levél és a magyar válasz hivatalos nyilvánossá tétele után még várhatóan következik egy vita arról, hogy helyes válaszokat adott-e a kormány az Unió felvetéseire – ezt követően lehet lezárni ezt a “fejezetet”. Ha valódi módosítási igény is megjelenik, akkor azt is nyomon lehet követni, hogy tényleg megejti-e a módosítást az Országgyűlés.

Hozzátette: elképzelhetőnek tartja, hogy bizonyos technikai kérdésekben, amelyekben jogosnak ítélik az Európai Bizottság kifogásait, módosítás lesz – ez politikailag akár még hasznos gesztus is lehetne. De mindez attól is függ, hogy valóban annyira fontos-e és módosításra érdemes-e az, amit kifogásol a Bizottság a magyar médiatörvényben; “amiről a jövő héten megtudjuk, hogy mi is az” - hangsúlyozta Kumin Ferenc a Közbeszéd stúdiójában.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG