Kiemelték, hogy a helyi kormányok helyes stratégiái, a hathatós nemzetközi segítség és a nyugati országok anyabankjainak elkötelezett hozzáállása révén, közös erőfeszítéssel sikerült stabilizálni a régióban fekvő országok gazdaságait.
Leszögezték azt is, hogy javulnak a térség kilátásai. Hozzátették mindazonáltal, hogy még fontos kihívások állnak az érintett országok előtt, köztük az, hogy tartósan egészséges pénzügyi rendszert teremtsenek, és olyan stratégiát dolgozzanak ki, amely segít elkerülni egy újabb válságot.
Az úgynevezett banki koordinációs megbeszélésen a térségből Magyarország, Lettország, Románia, Szerbia és Bosznia-Hercegovina, a további EU-tagok közül Ausztria, Belgium, Franciaország, Németország, Görögország, Olaszország és Svédország, a nemzetközi intézmények közül pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank (IBRD), az Európai Újjáépítési és Fejlesztés Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB), az Európai Központi Bank (EKB), valamint az Európai Bizottság szakértői vettek részt.
A bankcsoportok továbbra is elkötelezettek a térség iránt - szögezte le a közlemény, amely emlékeztetett arra, hogy az anyabankok segítségét a válságos időkben a nemzetközi intézmények pénzügyi mérleget támogató intézkedései egészítették ki. A megfelelő stratégiát mindazonáltal továbbra is országspecifikusan, egyebek között az egyes országokban mutatkozó kereslet és a nemzetközi fizetési helyzet alapján alakítják ki.
A brüsszeli tanácskozás résztvevői leszögezték azt is, hogy a gazdaság talpra állását a továbbiakban kellő mértékű hitelellátással kell segíteni. Ebben a bankok, az önkormányzatok, a felügyeleti szervek és a kormányok továbbra is összehangolják erőfeszítéseiket - tették hozzá.
Alig vettek fel hitelt augusztusban
Két év múlva mi leszünk a legjobbak
Tíz év haladékot kapnak a régi bankjegyek
Bankok: a szigornak is lesznek áldozatai
MTI