A szaktárca tervei szerint hamarosan a fehérítést célozzák a szociális ellátás szigorodó feltételei is. Az államtitkár ígérete szerint aki bármilyen állami, rehabilitációs, szociális juttatást kap, és lebukik mint feketemunkás, egy időre elesik majd a dotációtól. A fehérítésre szükség van: ezt bizonyítja, hogy a munkaügyi felügyelők már idén is több mint tízezer feketemunkást buktattak le.
Az évek óta zajló jogszabály-módosítások már most is láttatják az eredményeket – mondta Csizmár. Az elmúlt öt év alatt 65 500-zal nőtt a foglalkoztatottak száma, 80 ezerrel az álláskeresőké, 191 ezerrel csökkent az inaktívak száma. Mindez csak úgy lehetséges, hogy a feketén foglalkoztatottak egy részét legalizálta a munkaadójuk - írja a Világgazdaság.
A rendszerek „összeillesztése” szűri a csalókat; ebben sokat segít például, hogy januártól az egységes magyar munkaügyi adatbázis (EMMA) bekapcsolódott az APEH rendszerébe. Most pedig az OEP-adatbázis tisztítása fehérít tovább, bár még mindig félmillió „potyautas”, társadalombiztosítási hozzájárulást nem fizető van Magyarországon. Az államtitkár szerint igazi áttörést a személyre szabott tb-nyilvántartás hoz majd, ha egy-két év múlva sikerül összekötni minden adatbázist. Vagyis amikor az APEH, az OEP, a nyugdíjpénztár, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat, sőt a munkaügyi felügyelőség nyilvántartásai is egyablakosak lesznek. Jelenleg ezek összehangolását az adatvédelmi szabályozás gátolja.
A megszigorított ellenőrzések, a bírságtételek emelése nemcsak a hazai munkaügyön segíthet, hanem a fogyasztóvédelmen is. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséghez (OMMF) hasonlóan alakítják át a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség működését is - olvasható a Világgazdaságban.
Csizmár Gábor szerint az új felállású szaktárca közel egyéves munkája mindenképp elismerésre méltó. A tavaly májusi választások után ugyanis két és fél tárca olvadt össze (a munkaügyi és a szociális, illetve az oktatásitól a szakképzés került át), a létszám viszont jócskán apadt: közel egyharmadával fogyott a dolgozók létszáma. Érezhetően nagyobb a terhelés – fogalmazott Csizmár Gábor. Hozzátette: a létszámcsökkentést az érdekképviseletekkel egyeztetve hajtották végre, botránymentesen, a munkaköri párhuzamokat megszüntették, számtalan törvényt, koncepciót alkottak meg; az elmúlt közel egy év munkáját végiggondolva, úgy érzi, nincs szégyellnivalójuk.
Rehabilitációs járadék és változó idős-törvény
Új munkahelyek létrehozására 2,5 milliárd pályázati támogatás
Tiltakoznak a munkáltatók és munkavállalók
Szaktudással erősítenék a munkaerőpiaci esélyeket (hanganyag)
Orbán: a kényszer, szigor, erőszak nem megoldás
Visszaszorítaná a fekete gazdaságot az EU
Világgazdaság