A részvényárfolyamok világszerte tapasztalt erőteljes májusi eséseit követően a részvénytőzsdék júniusban megpróbáltak talpra állni. A hónap vége felé azonban csaknem mindenhol jelentős mértékben visszazuhantak az árfolyamok, így a legtöbb részvénypiac végül júniusban is 3-6 százalékos árfolyamveszteséget könyvelt el.
A Görögország és más dél-európai államok eladósodottságát övező vita ugyan némiképp csillapodott, a téma azonban napirenden maradt, és ez a közeljövőben bizonyára nem is fog megváltozni. A görög államkötvények árfolyama egy átmeneti stabilizálódást követően az EU, az IMF és az EKB mentőernyője ellenére ismét csökkent – a három nagy nemzetközi minősítő ügynökség közül az utolsó is leminősítette Görögországot, így az jelenleg a „bóvli” kategóriában van - emlékeztetnek a Raiffeisen elemzői.
A hónap folyamán Spanyolország, Portugália, Írország és Olaszország államkötvényei is változatlanul nyomás alatt álltak. Ráadásul a részvénypiacokat rendkívül megterhelték a globális gazdasági fellendülés tartóssága felett érzett aggodalmak – elsősorban a kínai konjunkturális adatok miatt, amelyek legutóbb a gazdaság lanyhulására utaltak. Bár az amerikai adatok tekintetében az elkövetkező hónapokra még tartósan erőteljes növekedés várható, a munkaerőpiacon, az ingatlanértékesítések és a kiskereskedelmi forgalom terén újabban már némiképp csalódást keltő számok mutatkoznak.
Az Egyesült Államokban a kifutó állami támogatások és a küszöbön álló adóemelések következtében 2011-re az USA gazdasági növekedésének lassulása csaknem elkerülhetetlennek tűnik. Kérdés persze, hogy ez mennyire lesz számottevő. A legtöbb elemző jelenleg egy alacsonyabb, de még pozitív növekedést részesítene előnyben. Lehetséges azonban az újbóli recesszióba csúszás is ("W alakú válság"), különösen a 2011-es adóterhek erőteljes emelkedését figyelembe véve - írják az elemzők.
A legutóbbi G20-csúcstalálkozón ismét napvilágra kerültek a vezető ipari államok közötti markáns véleménykülönbségek. Míg az USA és más államok további konjunktúraösztönző programokat követelnek, és egyelőre el akarják halasztani az állami takarékoskodást, addig elsősorban Németország világossá tette, hogy ilyen jellegű kiadásokra nem lát több lehetőséget, és a globális állami eladósodottság felduzzadásának megakadályozása érdekében szigorú megtakarításokhoz kellene folyamodni. A nemrégiben elfogadott, az államháztartási hiányok 2013-ig való felezésére vonatkozó egyezség gyakorlatilag a G20-ak legkisebb közös nevezőjét mutatja, és még az is kérdéses, hogy ez a célkitűzés elérhető-e - írja a Raiffeisen elemzése.
A Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófa eközben egyre nagyobb méreteket ölt. A globális olaj- és energiaiparra, valamint a pénzügyi piacokra gyakorolt lehetséges hatásai jelenleg alig felbecsülhetők. A BP-konszern anyagi erőforrásai pillanatnyilag elegendőnek tűnnek arra, hogy a járulékos költségeket és a kártalanításokat fedezze. Amennyiben azonban nem sikerül a szivárgást hamarosan megszüntetni, a katasztrófa hatalmas költségei végül még a BP pénzügyi erejét is meghaladhatják.
Júniusban összességében világszerte érzékelhető volt a kockázatvállalási hajlandóság további romlása, ami még más kockázatos eszközök, például a nyersanyagok és a vállalati kötvények árfolyamának esését is előidézte - írják az elemzők. Az amerikai kincstárjegyek és a német államkötvények ennek ellenhatásaként a biztonságos menedék státuszukból és a romló globális konjunkturális kilátásokból profitáltak. Az euró képes volt az amerikai dollárral szembeni gyengülésének megállítására, trendfordulóról azonban még nem lehet beszélni.
A közép- és kelet-európai nemzetgazdaságok továbbra is egyértelmű fellendülési tendenciákat mutatnak. A „régi” európai államokban tovább folytatódó ipari növekedés ösztönzőleg hat a kelet-európai gazdaságokra, és kedvező hatást gyakorol az exportra. Azonban az államháztartás konszolidálása érdekében tett nagyfokú erőfeszítések az elkövetkező években jelentős mértékű terhet rónak majd az EU gazdasági növekedésére, ezért az eurózónával való szoros gazdasági összefonódásuk következtében némiképp ismét bealkonyul a kelet-európai nemzetgazdaságok középtávú növekedési kilátásainak. Ezért a saját belföldi keresletnek egyre fontosabb szerepet kell kapnia a közép-kelet-európai országok tartós fellendülésében - olvasható a Raiffeisen Capital Management elemzésében.
Privátbankár