1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem okozott meglepetést az inflációs adat; elemzők szerint várható volt, hogy az élelmiszerek és az üzemanyag drágulása felhúzza az indexet. Csak a bérek ne szálljanak el
Nem okozott meglepetést a novemberi inflációs adat; az MTI által kedden megkérdezett elemzők szerint várható volt, hogy az élelmiszerek és az üzemanyag drágulása felhúzza a fogyasztóiár-indexet.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai szerint a fogyasztói árak novemberben 0,6 százalékkal nőttek októberhez képest, és 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, míg októberben csak 6,7 százalék volt az éves infláció.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is egyetértett abban, hogy az egyéb tételek alakulása nem mutatott kirívó trendváltást novemberben. Nyeste Orsolya szerint ez az adat is inkább a kivárást erősíti a monetáris politika részéről. A kérdés az, hogy lesznek-e másodlagos inflációs hatások - tette hozzá. Suppan Gergely úgy látja, hogy kezd tetőzni az élelmiszerár-emelkedés.

Novemberi árkosár: Bekeményített a Tesco - van ok a félelemre?
Mindkét elemző átlagosan 8 százalékos drágulást vár az idei évre, míg jövőre 5,3-5,6 százalékot valószínűsítenek. Nyeste Orsolya a jövő évi fogyasztói árak alakulásával kapcsolatban azt mondta, hogy az első negyedévben a bázishatások miatt várhatóan 6 százalék alatt maradhat az infláció.

"Ha nem szállnak el a bérek, ha nem lesznek erős másodlagos hatások", akkor jövő év végére 4 százalékra lassulhat a drágulás üteme" - mondta. Suppan Gergely szerint bár a bázishatások miatt valóban kedvezően alakulhat az infláció az év elején, nem tudni, hogy az áram árának emelkedéséből az ipari fogyasztók mennyit terhelnek át a fogyasztókra. Kérdés továbbá az is, hogy valóban megnyílik-e a gázpiac, és ez okoz-e árrobbanást. "Ha igen, nem biztos, hogy tartható lesz a 2009-es (3 százalékos) céladat - mondta az elemző.

Tavaszig fagy a kamat, hiába ordítanak

Egyöntetűvé vált a londoni elemzői közösségben a keddi inflációs adatok után az a konszenzus, hogy a magyarországi pénzügypolitikai enyhítési ciklus legkorábban 2008 első negyedének közepén, de inkább a második negyedévben indulhat újra, egyes szakértői vélemények szerint azonban a jövő év második felében agresszív ütemet is ölthet a kamatcsökkentés a belépő negatív inflációs bázishatások és a gyenge növekedés miatt.

Az elemző szerint 2008 végére 3,9-4,0 százalékos szintre lassul a 12 havi infláció Magyarországon.
A keddi adatismertetés után Wike Groenenberg, a Citigroup globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének európai felzárkózó piaci igazgatója az MTI-nek azt mondta: a jelenlegi inflációs ütem "túlságosan messze van" az MNB céljától, ezért a magyar jegybank jó eséllyel vonakodni fog a további kamatcsökkentéstől a következő néhány hónapban. Groenenberg közölte, hogy a Monetáris Tanács jövő heti ülésétől semmiképpen sem vár csökkentést. Hozzátette ugyanakkor: amint az infláció megtorpanásának jelei mutatkoznak, már "agresszív" kamatcsökkentésre is mód nyílik. A Citigroup londoni szakértője szerint egyelőre nehéz megjósolni a pénzügypolitikai enyhítési ciklus újraindulásának időpontját, de szerinte ez 2008 második negyedére várható.
   
Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza a keddi inflációs adatok után az MTI-nek azt mondta: "meglehetősen furcsának" tartja a maginfláció elmúlt kéthavi gyorsulását, tekintve, hogy "a keresleti oldali nyomás teljesen hiányzik" az inflációs tényezők közül. Dybula szerint mindazonáltal február-márciustól mind a maginflációban, mind a teljes kosárra számított inflációban "tisztességes mértékű lassulás" várható. Az elemző szerint az éves összevetésű maginfláció a második negyedévben 4 százalék alá, 3,5-3,8 százalékra, az átfogó infláció éves üteme 5 százalék körüli szintre süllyed, és ahogy a dezinfláció egyre lendületesebb lesz, mód nyílik a kamatcsökkentésre, amelyet egyébként a magyar gazdaság "ordítva követel".

Flakonban is drága az olaj - megugró infláció
Dörzsölhetik a tenyerüket a devizahitelesek
MNB: hárman voksoltak kamatcsökkentésre
A béralku lökést adhat a kamatvágásnak
Csak az idei infláció érdekli a kábeltévéket

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG