.jpg)
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is egyetértett abban, hogy az egyéb tételek alakulása nem mutatott kirívó trendváltást novemberben. Nyeste Orsolya szerint ez az adat is inkább a kivárást erősíti a monetáris politika részéről. A kérdés az, hogy lesznek-e másodlagos inflációs hatások - tette hozzá. Suppan Gergely úgy látja, hogy kezd tetőzni az élelmiszerár-emelkedés.
Novemberi árkosár: Bekeményített a Tesco - van ok a félelemre? |
"Ha nem szállnak el a bérek, ha nem lesznek erős másodlagos hatások", akkor jövő év végére 4 százalékra lassulhat a drágulás üteme" - mondta. Suppan Gergely szerint bár a bázishatások miatt valóban kedvezően alakulhat az infláció az év elején, nem tudni, hogy az áram árának emelkedéséből az ipari fogyasztók mennyit terhelnek át a fogyasztókra. Kérdés továbbá az is, hogy valóban megnyílik-e a gázpiac, és ez okoz-e árrobbanást. "Ha igen, nem biztos, hogy tartható lesz a 2009-es (3 százalékos) céladat - mondta az elemző.
Tavaszig fagy a kamat, hiába ordítanak
Egyöntetűvé vált a londoni elemzői közösségben a keddi inflációs adatok után az a konszenzus, hogy a magyarországi pénzügypolitikai enyhítési ciklus legkorábban 2008 első negyedének közepén, de inkább a második negyedévben indulhat újra, egyes szakértői vélemények szerint azonban a jövő év második felében agresszív ütemet is ölthet a kamatcsökkentés a belépő negatív inflációs bázishatások és a gyenge növekedés miatt.
Az elemző szerint 2008 végére 3,9-4,0 százalékos szintre lassul a 12 havi infláció Magyarországon. |
Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza a keddi inflációs adatok után az MTI-nek azt mondta: "meglehetősen furcsának" tartja a maginfláció elmúlt kéthavi gyorsulását, tekintve, hogy "a keresleti oldali nyomás teljesen hiányzik" az inflációs tényezők közül. Dybula szerint mindazonáltal február-márciustól mind a maginflációban, mind a teljes kosárra számított inflációban "tisztességes mértékű lassulás" várható. Az elemző szerint az éves összevetésű maginfláció a második negyedévben 4 százalék alá, 3,5-3,8 százalékra, az átfogó infláció éves üteme 5 százalék körüli szintre süllyed, és ahogy a dezinfláció egyre lendületesebb lesz, mód nyílik a kamatcsökkentésre, amelyet egyébként a magyar gazdaság "ordítva követel".
Flakonban is drága az olaj - megugró infláció
Dörzsölhetik a tenyerüket a devizahitelesek
MNB: hárman voksoltak kamatcsökkentésre
A béralku lökést adhat a kamatvágásnak
Csak az idei infláció érdekli a kábeltévéket
MTI