.jpg)
Hamli leszögezte: nincs mágikus száma arra, hogy mi lenne a legkedvezőbb olajár.
Hamli szerint egy esetleges termelésnövelés nem mérsékelné az olajárat, mivel a kínálat megfelelő. - A globális olajtartalékok jóval az elmúlt öt év átlaga felettiek - mutatott rá, majd így folytatta: amennyiben az olajkartell több nyersolajat termelne, az csak a tartalékokat bővítené. Az Egyesült Államok olajtartaléka jelenleg kilencévi csúcson áll.
Az OPEC vezetője a feldolgozott olajtermékek szűkös egyesült államokbeli kínálatával, befektetési alapok határidős olajvásárlásaival és nemzetközi politikai feszültségekkel indokolta a jelenlegi magas olajárat. Az áremelő tényezők közé sorolta továbbá az éppen tartó hurrikánszezont, ami két éve komoly gondokat okozott az amerikai olajiparnak.
Az OPEC tavaly napi 1,7 millió hordó termeléscsökkentésről döntött, hogy megállítsa a kőolaj árcsökkenését. A kőolaj ára idén januárban közel 50 dolláron állt. Hamli leszögezte: az OPEC nem tart rendkívüli miniszteri ülést, a termeléspolitikáról - a terveknek megfelelően - szeptemberben tárgyalnak.
Az OPEC kutatási részlegének az igazgatója szerint a termelők és a fogyasztók szempontjából a hordónkénti mintegy 60-65 dolláros olajár lenne a legtisztességesebb. Hasszán Qabazard úgy vélte, hogy ez az árszint elfogadható lenne mindkét fél számára. Qabazard egyebek között a geopolitikai bizonytalanságokkal - mint például az Irán és a Nyugat közötti feszültség - indokolta a jelenlegi magas olajárat, amihez jelentően hozzájárul az is, hogy Nigériában, a világ nyolcadik legnagyobb olajexportáló országában, másfél év alatt mintegy 25 százalékkal csökkent az olajtermelés, miközben elégtelen az amerikai olajfinomítói kapacitás, aminek a következtében szűkös a benzinkínálat.
Kánikula az olajpiacon
A dízelek átrájzolhatják Európa olajiparát (hanganyag)
Energiaválság előtt áll Magyarország - a KDNP szerint
Újabb gázt talált Magyarországon a Mol és az INA
MTI