Merkel Irakról: nem harcolunk, de együttműködnénk
Szorosabb együttműködést ajánlott Angela Merkel német kancellár Núri al-Máliki iraki kormányfőnek Irak háború utáni újjáépítésében, és ezzel összefüggésben a gazdasági kapcsolatok erősítésének szándékát jelezte kedden Berlinben.
Németország ugyanakkor változatlanul fenn kívánja tartani mindenfajta közvetlen katonai szerepvállalással kapcsolatos korábbi elutasító magatartását. Núri al-Máliki kora délután érkezett kétnapos látogatásra a német fővárosba, ahol szerdán a német gazdaság vezető személyiségeivel, köztük a Siemens és a Daimler képviselőivel tárgyal. A német cégek kiváló lehetőségeket látnak az Irakkal való üzletkötésekre - mondta a látogatás kapcsán a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) egyik vezetője.
Erre utalt a Málikival folytatott tárgyalásokon a német kancellár is. Merkel úgy ítélte meg, hogy jók az esélyek a gazdasági kapcsolatok újjáélesztésére, s ezen keresztül arra, hogy új fejezet kezdődjön a két ország közötti kapcsolatokban. A kancellár üdvözölte, hogy "lépésről-lépésre" javul a biztonsági helyzet Irakban, ami előfeltétele a gazdasági együttműködésnek.
A gazdasági kapcsolatok erősítésére irányuló németországi érdeklődést jelzi, hogy a volt iraki diktátor, Szaddám Huszein hatalmának megdöntése óta az elmúlt héten járt először német kormánytag - Michael Glos gazdasági miniszter személyében - Irakban.
A hetvenes évek végéig Németország Irak egyik legfontosabb kereskedelmi partnere volt, utána azonban mind a gazdasági, mind a politikai kapcsolatok rohamos hanyatlásnak indultak. A nyugati országok közül egyébként Németország az iraki háború egyik legfőbb ellenzője volt.
Bush az erős dollárban hisz
Háborús bűnöket követtek el Bushék?
Merkelnek elege lett a nagykoalícióból
Bush bevágódott az orosz elnöknél
MTI