.jpg)
A lakóingatlanok piacán a nagyszámú adásvétel, az interneten megjelenő, könnyen hozzáférhető és értelmezhető kínálati információ biztosítják a kellő átláthatóságot, összehasonlítási alapot. A nem lakó funkciójú, nagy értékű ingatlanok esetében azonban ennek az információnak csak töredéke szerezhető be. Némi túlzással az egyetlen, amit biztosan tudunk, hogy történnek adásvételek. |
Kézenfekvő lehetőségnek mutatkozik az Illetékhivatal adatainak felhasználása. Ezek az adatok azonban jelenleg nem hozzáférhetőek sem a szakma, sem az állampolgárok számára. Az Eston tapasztalatai szerint a jelenlegi illetékhivatali adatfeldolgozási rendszer sem támogatja a vagyonértékelést: sok esetben egy-egy területről az sem derült ki, hogy rendelkezik-e felépítménnyel, vagy sem. Még nagyobb problémát jelent, hogy kereskedelmi ingatlanok esetében az Illetékhivatal adatai egyre kevésbé képesek tükrözni a valós piaci viszonyokat, hiszen az elmúlt években egyre elterjedtebbé vált a nem lakó ingatlanok illetékmentesen, üzletrészként való értékesítése.
Izgalmas helyzet adódhat, ha az ingatlan tulajdonosa túlságosan készséges, és adásvételi előszerződést, sőt akár aláírt szerződést is csatol előzékenyen az adatszolgáltatáshoz. Annak eldöntése, hogy a szerződés tartalma figyelembe vehető-e, s ha igen, milyen mértékig, több szempont egyidejű mérlegelését igényli.
A jól tipizálható lakóingatlanok piacán ebben is egyszerűbb a helyzet. A szegmens átláthatóságának köszönhetően nagy biztonsággal eldönthető, hogy egy szerződés valós tartalmat takar-e. Ha igen, azaz a szerződött érték nem áll szemben a gondosan megválasztott és összehasonlításra alkalmas adatok sugallta értékkel, a szerződésben foglaltak a piaci viszonyok megnyilvánulásának tekinthetőek, felülbírálatuk sem szakmailag, sem etikailag nem indokolható. Ha azonban eltérés van, akkor az első pillanatban örömmel fogadott szerződés inkább zavarok forrásává válik, és lehetséges, hogy a további egyeztetések során a felszínre is kerül némi logikus magyarázat az adásvételi szerződésben szereplő és a piaci adatokból levezethető érték eltérésére.
Személyre szabott hiteltanácsadás és lebonyolítás Forduljon a Privátbankár szakértőihez! Részletek itt! |
A jelenlegi adathiányos állapotban az értékbecslő leginkább a hozamértékelés módszerére támaszkodhat, ami az átláthatóbb bérleti piac adatainak és a közvetítők tapasztalatának köszönhetően megbízható eredményre vezet. A bérleti piacon ugyanis az adásvételekkel szemben több, és akár önmagában, akár piaci környezetében is értelmezhető kínálati bérleti adat áll rendelkezésre. Sajnálatos módon azonban, ezen az egyre erősödő piacon is megjelennek az „okos” vagyonértékelőnek készült bérleti szerződésverziók, amelyek alapján egy korrekten elvégzett számítás is több mint érdekes, a piaci evidenciák közé nehezen illeszthető eredményt ad.
Az Eston szakértő értékbecslő csapatának véleménye tehát, hogy a kormányzati cél megvalósítása és az összes érintett fél érdekében az értékelés körül jelenleg tapasztalható, főképp a megbízható adatbázisok hiányából fakadó bizonytalanságokat jelentősen mérsékelni kell.
Az üzletrészek értékesítése a jelenleg Magyarországon érvényes, nagyon magas, 10 százalékos vagyonszerzési illeték kiküszöbölése miatt vált általánossá. Az illeték mérséklése remélhetően a közeljövőben napirendre kerül, hiányában a jelenlegi sok szempontból kedvezőtlen állapot fennmaradása a költségvetést jelenetős illetékbevételtől, a gazdaságot a tiszta tranzakciók lehetőségétől fosztja meg. Az illetékelkerülés hatását kiküszöbölve kapott, valós képet tükröző illetékhivatali adatok megnyitása segítené a gazdaság egészére kiterjedő, egészséges tisztulási folyamatot, egy jól strukturált, értékelői szempontokat is tartalmazó nyilvántartás pedig minőségi ugrást jelentene az értékbecslések megbízhatóságában - áll az Eston közleményében.
Tízezrek Állam bácsitól - takarékos megoldások
Milyen ingatlant keresnek a vevők?
Jól mennek a fővárosi lakások - van még mit venni
Megfizethető luxus a lakáspiacon
Még mindig kérdéses a magyar ingatlanpiac pontos mérete (hanganyag)