A második helyen a Finta és Társai Építész Studió Kft., míg a harmadikon az Artonic Design Kft. - Szőkedencsi Géza vezetésével - végzett. A második helyezett 19 millió, míg a harmadik helyezett 9 millió forint pályadíjat kapott. A két negyedik díjas a Mérték Építészeti Stúdió Kft., valamint a japán Kai Workshop Co. Ltd. lett, egyaránt 4,5-4,5 millió forint díjazással.
A beérkezett 17 pályamunka közül a nem díjazottakat is megvásárolta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság: tíz tervet egyenként 1,5 millió, míg kettőt 3 millió forintért.
A nyertes pályamunkát "zöld" épületnek minősítette Sylvester Ádám, a bíráló bizottság társelnöke. Ennek tervezői szembenéztek a jövő kihívásával, és környezettudatos, fenntartható működést választottak. Az épület emellett az átlátható struktúra a modern demokrácia építészeti leképződése - jellemezte a tervet a társelnök.
A bíráló bizottság tagjai egyöntetűen ezt a tervet minősítették a legjobbnak.
Maga az épület kevés energiát használ, mivel olyan levegő-keringetést alakítanak ki benne, amely fűtésre és hűtésre a talaj hőjét használja, az elhasznált levegőben lévő meleget pedig a friss levegő előmelegítésére használják.
Fegyverneky Sándor országos főépítész - az építész zsűrinek szakértői jelentést készítő csoport vezetője - elmondta, hogy a nyertes épület üvegfelületeit lombhullató növényzet veszi körbe. Ez nyáron árnyékol, télen pedig beengedi a napfényt a házba.
"Ez egy fenntartható, vagy ha úgy tetszik autonóm épület" - mondta Janesch Péter, a díjnyertes tervet készítő csapat magyar vezetője (a japán csoportot Kengo Kuma irányította). Az eredeti célkitűzés egy passzív ház létrehozása volt (ez évente és négyzetméterenként legfeljebb 15 kW óra energiát igényel), de végül is kompromisszumot kellett kötni - ezt már a csoport építész konzulense, Ercsei Attila mondta. A talajvízből és a talajból - szondákkal - nyert energiát hőszivattyúkkal hasznosítják, hűtésre és fűtésre egyaránt. Emellett összegyűjtik az esővizet, amellyel ellátják a víztakarékos mellékhelyiségeket és ezzel locsolják a zöld tetőt, és a homlokzatokat árnyékoló növényeket is. Végül - egy hagyományos irodaházhoz képest - 30-40 százalékkal kisebb energiával lehet majd működtetni a kormányzati negyedet, ahhoz képest, mint ha hagyományos irodaház lenne - tette hozzá Molnár György gépész-tervező. Bár lesznek napkollektorok az épületen, az igazi az lett volna, ha a vágányok feletti egész tetőre napkollektorokat lehetett volna telepíteni - tette hozzá Molnár György.
Az épület 400 méter hosszú és 30 méter magas fő homlokzata a Podmaniczky utcára néz majd. Az épület mélysége 75 méter.
A kormányzati negyed a miniszterelnökséget leszámítva valamennyi központi államigazgatási szervezetnek (minisztériumnak) ad majd helyet 2009 május végétől. A PPP-konstrukcióban megvalósuló beruházás maximális összege 142,5 milliárd forint lehet.
Fidesz: Vizitdíjból és tandíjból épül a kormányzati negyed
A Fidesz szerint az elkövetkező négy-öt évben a magyar emberek azért fizetnek vizitdíjat, kórházi napidíjat és tandíjat, hogy az új arisztokrácia kormánya új irodákba költözhessen - közölte a párt szóvivője a kormányzati negyed tervpályázatának eredményhirdetése kapcsán.
Szijjártó Péter úgy látja, hogy 170 milliárd forintos teljes költséggel lehet számolni, azonban "minden egyes nagyberuházás a szocialista-szabad demokrata kormány alatt végül jelentős mértékben túlfutott az előzőleg kalkulált költségeken". Példaként a metróépítést említette. A Fidesz véleménye szerint nagyjából négy-öt évnyi vizitdíj, kórházi napidíj és tandíj összegébe kerül a kormányzati negyed.
"Elképesztő arcátlanságnak gondoljuk, hogy míg a kormány napról napra hoz újabb és újabb megszorító intézkedéseket, amíg napról napra válik nehezebbé emberek és családok élete, vállalkozások működése, addig a kormány számára a legfontosabb kérdés, hol, kinek a tervei alapján, hogyan épüljön fel több mint 150 milliárdból az új kormányzati negyed" - ismételte meg pártja álláspontját a fideszes politikus.
A pártszóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy "furcsa körülmények, botránygyanú" merül fel a kormányzati negyed építésekor, hiszen "világossá vált, hogy minden olyan testületben, amely döntést hozhat a kormányzati negyeddel kapcsolatban, ott ülnek Gyurcsány Ferenc és Szilvásy György emberei". Szijjártó Péter hozzátette: ők üzletileg, barátilag, KISZ-múltjukat illetően szorosan összekapcsolódnak vagy függnek tőlük.
Kormányzati negyed: Budapest többet érdemelne?
Kormányzati negyed: vigyázz, kész...
MTI