1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az SZDSZ kezdeményezésére újratárgyalják vasárnap a koalíciós szerződést a kormánypártok. A jelek szerint az ingerült viták a felek számára megnyugtató eredményt ígérnek. Egyedül - most úgy fest - csak a két pártelnök mozdíthatja el - írta a Népszabadság
Az SZDSZ kezdeményezésére újratárgyalják vasárnap a koalíciós szerződést a kormánypártok. A jelek szerint az ingerült viták a felek számára megnyugtató eredményt ígérnek. Egyedül - most úgy fest - csak a két pártelnök mozdíthatja el.

Immár tizenkilenc pontosra duzzadt a lista, amely az SZDSZ koalícióban maradásának feltételeit tartalmazza.
A szabad demokraták június elején 10 ponttal kezdtek, amit a kormányátalakítás hevében további hét üggyel bővítették. Az MSZP azonban a parlamentben hétfőn leszavazott több - a liberálisokkal már egyeztetett javaslatot, ezért újabb két "fegyelmező" tétellel állt elő a kisebbik kormánypárt. Így a vasárnapi egyeztetésen már 19 ügyben kellene dűlőre jutniuk a koalíciós partnereknek. A lap információi szerint a tizenkilenc egy híján meg is lesz. Csak az egészségbiztosítási rendszer finanszírozásának átalakításában nem találnak közös nevezőt.

A nagy egyeztetést megelőző hivatalos nyilatkozatok visszafogottak. Kiss Péter - hétfőtől hivatalosan is kancelláriaminiszter - csupán arról beszélt, hogy június végig kialakítják a következő időszak menetrendjét.
Annyi mindenesetre biztos, hogy a hét nagy forróságában mind a két párt lehiggadt: az SZDSZ nem emleget kétpercenként szakítást, a szocialisták nem szólnak be naponta sokszor a szabad demokratáknak - legalábbis nyilvánosan. Mindkét párt a koalíció megerősítésére készül. A további együttműködés menetét és mikéntjét kiegészítő - az egészségügy, a szociális, a környezetvédelmi, az oktatási, a gazdasági, a pénzügyi szféra kérdéseit taglaló - megállapodásban rögzítik.

Ezzel párhuzamosan "állapotjelentést" fogalmaznak az egyes ügyek állásáról, illetve arról, milyen témákat vegyenek napirendre a következő egy-másfél évben.

A koalíciós politikusokra, mivel az ördög a részletekben rejtőzik, kemény "babramunka" vár, de a "játék nem babra megy". Olyan kérdésekben kell most közös nevezőre jutni, mint az adórendszer egyszerűsítése, az oktatási szféra átszabása, az energiapolitika újragondolása, a közlekedési tarifák megváltoztatása, az egyházak támogatásának mikéntje, a pártfinanszírozás.

Mindkét párt felvonultatja nehéztüzérségét a vasárnapi koalíciós egyeztetésre, ahol tíz "nagyágyú" dörög majd egymásra, jobb esetben egymás mellett. A szocialisták Kiss Pétert, Lendvai Ildikó frakcióvezetőt, Veres János pénzügyminisztert, illetve Hiller Istvánt, az oktatási tárca vezetőjét ültetik a tárgyalóasztalhoz. A liberális csapat összetétele: Horn Gábor koalíciós államtitkár, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter (a tárcáját érintő kérdéseknél), Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke, Magyar Bálint ügyvivő és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter. A prímet a két pártelnök, Gyurcsány Ferenc és Kóka János viszi. Kérdés, hogy valójában mennyit tudnak hozzátenni a tárgyalásokhoz, hisz nem sok idejük volt a felkészülésre. Gyurcsány Brüsszelből, Kóka Amerikából "esik be a megbeszélésre", így nem csiszolhatták össze alaposan álláspontjaikat. Többek között ezért csúszhat az egészségbiztosításról szóló megegyezés is.
Ha megállapodnak is a felek, az eddigiek alapján az még kérdés, milyen tempóra lesz képes a kormányzati "munkagép".
A választ elsősorban Kiss Péter, a kancellária új ura, és Draskovics Tibor, a közigazgatás "pörgetéséért" felelős tárca nélküli miniszter munkája adhatja meg. Lesz az SZDSZ reformterveivel kapcsolatos dolguk elég.

Egyes tárcák lemaradása már most jelentős. A kormányzat nem vitatja, hogy az év első három hónapjában keményen csúsztak. Azt ígérik, hogy az ősz elejére ezt ledolgozzák, s újra az év elején eltervezett munkarend lép életbe.

Körvonalazódik egyébként a kompromisszum két erősen vitatott kérdésben, amiben az MSZP hétfőn leszavazta a szabad demokratákat. Az energialiberalizáció egyik alapvetése, hogy a szolgáltatóknak a forgalmazott energiájuk egy részét zöldforrásból (biomassza) kell biztosítaniuk. Egyes MSZP-s lobbicsoportok kezdetben azt preferálták, hogy a zöldáramot szabott áron vegye át az állam.

Most az a verzió látszik győzedelmeskedni, hogy nem lesz szabott ár, de a kormány különböző intézkedésekkel biztosítja, hogy a "bioáram" alapanyagát magyar termelőktől vegyék át. Ami a diákok utazási kedvezményeit illeti, az MSZP nem enged abból, hogy az adott célra (otthon-iskola-otthon) szóló bérlet állami támogatása 90 százalék legyen, szemben a szabad demokrata vezetésű gazdasági tárca 67,5 százalékos elképzelésével. Más kedvezményeket vennének vissza a szocialisták, hogy az erre szánt 120 milliárd forintra csökkentett keretből ne fussanak ki.

Hétvégi megegyezés biztosítási reform terén?
Az SZDSZ szerint Gyurcsány udvariatlan volt
Szembemegy az SZDSZ Gyurcsány javaslatával?
Kóka bevallotta: miattuk borult az egyensúly
Gyurcsány oldja meg a patthelyzetet?
Meggyengült Gyurcsány pozíciója a párton belül?

Népszabadság
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG