
A nagy egyeztetést megelőző hivatalos nyilatkozatok visszafogottak. Kiss Péter - hétfőtől hivatalosan is kancelláriaminiszter - csupán arról beszélt, hogy június végig kialakítják a következő időszak menetrendjét. |
Ezzel párhuzamosan "állapotjelentést" fogalmaznak az egyes ügyek állásáról, illetve arról, milyen témákat vegyenek napirendre a következő egy-másfél évben.
A koalíciós politikusokra, mivel az ördög a részletekben rejtőzik, kemény "babramunka" vár, de a "játék nem babra megy". Olyan kérdésekben kell most közös nevezőre jutni, mint az adórendszer egyszerűsítése, az oktatási szféra átszabása, az energiapolitika újragondolása, a közlekedési tarifák megváltoztatása, az egyházak támogatásának mikéntje, a pártfinanszírozás.
Mindkét párt felvonultatja nehéztüzérségét a vasárnapi koalíciós egyeztetésre, ahol tíz "nagyágyú" dörög majd egymásra, jobb esetben egymás mellett. A szocialisták Kiss Pétert, Lendvai Ildikó frakcióvezetőt, Veres János pénzügyminisztert, illetve Hiller Istvánt, az oktatási tárca vezetőjét ültetik a tárgyalóasztalhoz. A liberális csapat összetétele: Horn Gábor koalíciós államtitkár, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter (a tárcáját érintő kérdéseknél), Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke, Magyar Bálint ügyvivő és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter. A prímet a két pártelnök, Gyurcsány Ferenc és Kóka János viszi. Kérdés, hogy valójában mennyit tudnak hozzátenni a tárgyalásokhoz, hisz nem sok idejük volt a felkészülésre. Gyurcsány Brüsszelből, Kóka Amerikából "esik be a megbeszélésre", így nem csiszolhatták össze alaposan álláspontjaikat. Többek között ezért csúszhat az egészségbiztosításról szóló megegyezés is. |
Egyes tárcák lemaradása már most jelentős. A kormányzat nem vitatja, hogy az év első három hónapjában keményen csúsztak. Azt ígérik, hogy az ősz elejére ezt ledolgozzák, s újra az év elején eltervezett munkarend lép életbe.
Körvonalazódik egyébként a kompromisszum két erősen vitatott kérdésben, amiben az MSZP hétfőn leszavazta a szabad demokratákat. Az energialiberalizáció egyik alapvetése, hogy a szolgáltatóknak a forgalmazott energiájuk egy részét zöldforrásból (biomassza) kell biztosítaniuk. Egyes MSZP-s lobbicsoportok kezdetben azt preferálták, hogy a zöldáramot szabott áron vegye át az állam.
Most az a verzió látszik győzedelmeskedni, hogy nem lesz szabott ár, de a kormány különböző intézkedésekkel biztosítja, hogy a "bioáram" alapanyagát magyar termelőktől vegyék át. Ami a diákok utazási kedvezményeit illeti, az MSZP nem enged abból, hogy az adott célra (otthon-iskola-otthon) szóló bérlet állami támogatása 90 százalék legyen, szemben a szabad demokrata vezetésű gazdasági tárca 67,5 százalékos elképzelésével. Más kedvezményeket vennének vissza a szocialisták, hogy az erre szánt 120 milliárd forintra csökkentett keretből ne fussanak ki.
Hétvégi megegyezés biztosítási reform terén?
Az SZDSZ szerint Gyurcsány udvariatlan volt
Szembemegy az SZDSZ Gyurcsány javaslatával?
Kóka bevallotta: miattuk borult az egyensúly
Gyurcsány oldja meg a patthelyzetet?
Meggyengült Gyurcsány pozíciója a párton belül?
Népszabadság