1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A tíz évvel ezelőtti ázsiai fizetési válság egyik levonható tanulsága az, hogy a feltörekvő piacok azóta gyökeresen átalakult likviditási helyzete miatt ma már nem a folyómérleg-hiány a fő kockázati tényező, hanem például a politikai kockázatnak és a válságok járványdinamikájának nehéz megjósolhatósága, áll a Moody"s elemzésében
A tíz évvel ezelőtti ázsiai fizetési válság egyik levonható tanulsága az, hogy a feltörekvő piacok azóta gyökeresen átalakult likviditási helyzete miatt ma már nem a folyómérleg-hiány a fő kockázati tényező, hanem például a politikai kockázatnak és a válságok járványdinamikájának nehéz megjósolhatósága, áll a Moody"s Investors Service hétfőn Londonban kiadott évfordulós elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a feltörekvő és a fejlett gazdaságokat - ez utóbbiak között még az utóbbi időszakban megrendült makrohelyzetű Izlandot és Új-Zélandot is - az különbözteti meg egymástól, hogy mennyire sebezhetők egy esetleges elhúzódó külső finanszírozási szünettől,
a fejlett piacok ugyanis szintén felhalmozhatnak egyensúlytalanságokat, "rendkívül valószínűtlen" azonban külső finanszírozásuk leállása.

Az ázsiai válság óta eltelt évtizedben azonban a feltörekvő piacok - főleg az ázsiai és a nyersanyag-exportáló gazdaságok - is jelentős lépéseket tettek annak érdekében, hogy "immunizálják" magukat a likviditási kockázattól. Egyrészt jelentősen csökkentették a hazai fogyasztás súlyát, és erősítették a globális kereskedelmi integrációt, ami folyómérleg-többletekhez és így a külső finanszírozási igény mérsékléséhez vezetett, másrészt "masszív" devizatartalékokat halmoztak fel, amivel gyakorlatilag biztosítást kötöttek a külső sokkok és az IMF-segítség "népszerűtlen" igénybevétele ellen.

A Moody"s szerint ez a készletfelhalmozás példátlan, és például Kína esetében "elképzelhetetlen" mértéket öltött. Az elemzés felidézi, hogy az európai átváltási rendszer 90-es évek eleji válsága idején a francia jegybanknak mintegy 30 milliárd dollár mozgósítható tartaléka volt, a Kínai Népi Bank jelenlegi készletei azonban megközelítik az ezer milliárd dollárt.

"Érdekes módon" ez a deficites folyómérleg főleg az európai feltörekvőkre - Magyarországra, Törökországra és baltiakra - jellemző.
A hitelminősítő elemzése szerint az ázsiai fizetési válságból levont egyik fő tanulság az, hogy "nem minden folyómérleg-egyensúlytalanság egyforma". A világgazdaság jelenlegi fejlettségi állapotában, amikor a legtöbb feltörekvő gazdaság - esetenként masszív - folyómérleg-többleteket halmoz fel, "könnyen riasztónak tűnhet" a deficites országok helyzete.

Mindazonáltal valószínűleg helytelen a folyómérleg-hiányt minden esetben a veszéllyel azonosítani; más szóval nem egyértelmű, a többletet miért kell mindig "felsőbbrendűnek" tekinteni, áll a Moody"s hétfői, londoni elemzésében. A cég szerint azokban az esetekben, amikor a likviditási korlátok kevéssé szorítóak, vagyis egy adott országnak jelentős devizatartaléka van, és/vagy stabil hozzáférése külső finanszírozási forrásokhoz, az "egyszerű" deficitnél fontosabb kérdéssé válik e külső finanszírozási lehetőségek igénybevételének hatékonysága.

A Moody"s szerint jóllehet a szabvány egyensúlyi elemzések továbbra is a fizetési mérleg "tetejére" - az áru- és szolgáltatás-egyenlegre - összpontosítanak, ennek fontossága mára "eltolódott" a pénzügyi mérleggel összehasonlítva.
Az elemzés az Egyesült Államokat említi példaként, amely - jóllehet pénzügyi rendszere jóval mélyebben tagolt a legtöbb országénál - valószínűleg meghatározó a folyamat iránya szempontjából. Az amerikai áru- és szolgáltatás-külkereskedelem értékének összege 1998-ban 2100 milliárd dollár, a határokon átnyúló részvény- és adósság-befektetéseké 18 ezer milliárd dollár volt; 2005-ben az áruk és szolgáltatások exportjának és importjának összértéke 3200 milliárd dollárt, a tőkeáramlásoké 40 ezer milliárd dollárt tett ki.

Az elemzés szerint az ázsiai válság óta bekövetkezett egyik igen jelentős fejlemény a külföldi befektetők által is aktívan használt beladósság-piacok kiépülése. Ez hitelkockázati szempontból kedvező folyamat, ugyanis az árfolyamkockázatokat a befektetők viselik, vagyis egy esetleges leértékelődés nem az állami mérleget terheli.

Legfrissebb devizaárfolyamok
Mivel azonban a feltörekvő gazdaságok államadósságának nagy része továbbra is devizaalapú, még időbe telik, amíg a hazai valuta leértékelődése - vagy éppen meredek értékvesztése - teljesen semleges lesz az adósságteher szempontjából, áll az elemzésben.

A Moody"s szerint a járványdinamika az egyik olyan fő tényező, amely az ázsiai válság óta is kevéssé előrejelezhető maradt. A pénzügyi válságok terjedését utólag meg lehet érteni, ritka azonban, hogy előre pontosan meg lehessen jósolni. Ráadásul a terjedési mechanizmus jó eséllyel még bonyolultabbá is vált azzal, hogy a piaci szereplők, valamint újonnan bevezetett piaci konstrukciók száma megsokszorozódott.

A másik "megjósolhatatlan" válságtényező a politikai kockázat. Az országkockázat bonyolultságának egyik eleme, hogy a válságdinamika szokatlan formákat ölthet, aminek "pusztító következményei lehetnek" befektetői veszteségek formájában, fogalmaz a hitelminősítő elemzése. A Moody"s szerint a politikai turbulencia még előrelátható, a politikai válság kibontakozásának forgatókönyvei azonban megjósolhatatlanok.

Szűkre zár a kamatolló - mi lesz a forinttal?
Simor: nagy szerencséje volt Magyarországnak
Jövedelmező befektetések a világ minden tájáról
Magyarország már nem annyira vonzó
A bérek a hibásak a gazdaság gondjaiért?
Az ázsiai válság nem ismétlődik Kelet-Európában

MTI

 
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG