.jpg)
Az állami felelősségvállalás erősítésére van szükség az egészségügyben. Ezen például azt is értem, hogy a Magyarország legnagyobb üzemeiként is interpretálható kórházakat - sok tíz illiárdos költségvetésű intézményekről van szó, például a SOTE-ről - állami fenntartói felelősségi körbe kell venni, meg kell állapodni az önkormányzatokkal, az államnak nagyobb felelősséget kell vállalnia az intézmények fenntartásában - nyilatkozta Mikola.
Számos változásra is szükség lenne, például a teljesítmény-finanszírozás nem megy együtt a teljesítmény-volumen korláttal, hiszen a két rendszer egymással szembemegy, egymást kioltja. "Méregdrága technológiákkal felszerelt kórházak délután be kell fejezzék a működésüket, mert elfogyott az OEP-pénz, és a volumenkorlát nem engedi meg, hogy további gyógyító munkát végezzenek. A nagy kórházaknak szerencsésebb lenne éves büdzséket megállapítani" - mondta a politikus.
Nagyobb ügyek és problémák is terítéken vannak - mondta. Példaként említette, hogy az egészségbiztosítási rendszerből abszolút értékben egyre kevesebb a bevétele az egészségbiztosítási alapnak, a rendszer csúszik át az állami gondoskodás, az állami egészségügy irányába, ez pedig egy nagyon nagy paradigmaváltást jelent, ha kimondjuk, hogy állami egészségügyi rendszert csinálunk Magyarországon - nyilatkozta a szakember.
Úgy tűnik, nem kerülheti el az ágazat azokat a nagyon nagy újragondolásokat, szerkezetátalakításokat, sőt, a biztosítási rendszer reformját, ami most már hosszú idő várat magára - szögezte le Mikola István a Hattól nyolcig stúdiójában.
Privátbankár