1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Megindították az orosz gázt legelőször a Kurszki területen lévő Szudzsa állomás felől az ukrajnai Orlovka mérőállomás felé, ám ezzel az orosz-ukrán gázviszály még nem ért véget.
Megindították az orosz gázt legelőször a Kurszki területen lévő Szudzsa állomás felől az ukrajnai Orlovka mérőállomás felé, ám az orosz szakértők egyhangúlag úgy ítélik meg, hogy ezzel az orosz-ukrán gázviszály még nem ért véget.

Az ITAR-TASZSZ hírügynökség Kijevből jelentette, hogy az ukrán Naftogaz még az éjszaka megkapta a Gazprom értesítését az első próbaszivattyúzás kedden reggel 8 órakor való megkezdéséről. Az Interfax szerint a faxban egyebek mellett az áll, hogy a Gazprom fokozatosan növeli a küldött gáz mennyiségét, s kedden 76 millió köbméternyit küld az ukrán tranzitrendszerbe.

Orosz értékelések szerint ezzel lezárulni látszik az idei orosz-ukrán gázháborúság első szakasza, de nagy biztonsággal feltételezhető, hogy a viszálynak még messze nincs vége.

Az egyetlen megoldás az lenne, ha a Gazprom és a Naftogaz 36 órán belül megállapodásra jutna az Ukrajnának szállítandó gáz áráról, de a dolgok hétfő esti állása szerint erre aligha van kilátás.
A Kommerszant rámutatott: az Ukrajnának való gázszállításokról továbbra sincs megállapodás, továbbá nem sikerült elrendezni az Európába szánt orosz gáz továbbításához szükséges gázmennyiség kérdését sem. Ukrajna tartalékai viszont csak a belső szükséglet ellátására elégségesek, a tranzitgáz továbbítására már nem, s ezért Ukrajna a technológiailag szükséges mennyiséget - napi 21 millió köbmétert - továbbra is a tranzitból vesz majd le, márpedig január 7-én éppen ez vezetett az európai szállítások leállításához. Ha Ukrajna ezt megteszi, akkor a Gazprom ezzel a mennyiséggel kevesebbet fog szállítani, vagy teljesen leállítja a szállításokat - ezt még Dmitrij Medvegyev orosz államfő vasárnap közölte.

Hétfőn az ukrán fél nem említett árat, de a Kommerszant ukrán kormánykörökből származó értesülése szerint (a tavalyi 179,5 dollár után) idén már kész lenne ezer köbméterenként 250 dollárt fizetni - ezt az ajánlatot utasította el december 31-én, 201 dollárt ajánlva. Időközben azonban az orosz álláspont megváltozott, s Moszkva 450 dollárt, vagyis teljes piaci árat kér. Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn jelezte: az orosz félnek tudomása van arról, hogy a Nemzetközi Valutaalap 16,5 milliárd dollárnyi hitelt ígért Kijevnek, s Moszkva kész mérlegelni a kérdést, ha hozzá fordulnak.

A gáz ára mellett legalább három további kulcskérdésről is folyik a vita: a tranzit díjáról - ezt Moszkva szerint 2010-ig érvényes szerződés rögzíti 1,7 dollárban, de Ukrajna szerint a többszörösére kell emelni, ha a gáz ára az említett mértékben nő -, továbbá a közvetítők, mindenekelőtt a fele részben a Gazprom tulajdonában lévő RoszUkrEnergo kiiktatásáról, s végül, de legkevésbé sem utolsó sorban arról, hogy a Gazprom részesüljön az ukrán tranzitvezeték-rendszer irányításában.

Vlagyimir Putyin is emlékeztetett már arra, hogy még a narancsos forradalom előtt memorandum született, amelynek értelmében Ukrajna, Oroszország, Németország, továbbá esetleg Franciaország és Olaszország bevonásával létrehozandó konzorcium venné bérbe az Ukrajna tulajdonában maradó vezetékrendszert, de Oroszország maga is kész bérbe venni azt. A Kommerszant emlékeztetett rá, hogy 2007-ben az orosz-fehérorosz gázviszály azzal ért véget, hogy Oroszország átvette a fehérorosz vezetékrendszer 50 százalékát.

Jön a gáz Oroszországból - ki tudja, mikor ér ide
Imádkozzunk, hogy Ukrajna ne lopja el a gázunkat

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG