
De vajon miben nem változunk?
Ma Magyarországon még mindig tízből hét nő azt gondolja, hogy elsősorban a nők feladata a család és a háztartás dolgairól gondoskodni. Ennél is többen, a gyengébbik valamivel több mint háromnegyede (77%) osztja azt a véleményt, hogy egy férfinak mindenkor gondoskodnia kell családja anyagi biztonságáról. A magyar nők elvárásai ezen a téren – legalább elviekben – teljesülnek, hiszen a férfiak 83 százaléka egyetért azzal, hogy a család anyagi biztonságáról neki minden körülmények között gondoskodnia kell.
Különbségek mutatkoznak a két nem stressztűrő képességében is: a nőknek 56, a férfiaknak pedig 45 százaléka számolt be arról, hogy nehezen viseli a stresszt. Szintén a nők körében képviselnek némiképp nagyobb arányt azok, akik arról számoltak be, sosincs elég idejük, illetve gyakran kell kompromisszumot kötniük.
Inkább menjünk el valahova
Szomorú nap virradt a német férfiakra, miután 15 ezer nő szavazata alapján őket választották a világ legrosszabb szeretőinek. Örülhetnek viszont a spanyolok, ugyanis őket tartják a műfaj legjobbjainak. A németek mögött az angol férfiak végeztek, őket a svédek követik - derült ki a felmérésből, amely szerint az angol szeretők "túl lassúak", a svédek pedig "túl gyorsan akarnak végezni" - olvasható a The Daily Telegraph internetes kiadásában. A megkérdezettek szerint a német férfiaknak kellemetlen testszaguk van, ez pedig sokat ront az összhatáson. Az angolokat az a vád érte, hogy a nőkre hagynak minden munkát, a svédek pedig túlságosan is gyorsan akarnak célba érni - fejtette ki a lap. A legjobbnak választott spanyolokat a brazil és az olasz férfiak követik, vagyis a nők még mindig a "latin szeretőket" értékelik a legtöbbre. A legjobban között végeztek a francia, az ír, a dél-afrikai, az ausztrál, az új-zélandi, a dán és a kanadai férfiak. A legrosszabbaknak ítélt szeretők között a holland, az amerikai és a görög férfiak is megkapták a magukét: őket túl durvának, erősen uralkodóhajlamúnak, illetve túl "nyálasnak" tartották a választ adó nők. A skótok szemére vetették, hogy túl hangosak, a törökök erősen izzadnak, a walesiek pedig önzőek az ágyban. A nőknek az orosz partnerekről is megvan a véleményük, ők túl szőrösek az átlagízlésnek. |
Orvoshoz? Csak ha visznek
Az egészséges életmód tulajdonképpen nem annyira férfias. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy míg a hölgyek 57 százaléka rendszeresen jár szűrővizsgálatokra, addig az uraknak csak 45 százaléka. Egy férfi csak akkor megy orvoshoz, ha viszik – többek között ennek is tudhatóak be a rossz mortalitási mutatók, az érrendszeri betegségek kiugróan magas arányai és így tovább. A leggyakoribb betegségek az urak körében hazánkban a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás, majd a cukorbetegség.
Pénzügyekben is a nő az úr
Más, tipikusan férfias tevékenység lehet a pénzügy. A sztereotip gondolkodás szerint klasszikusan a férfi határozza meg a család pénzügyeit, ő dönt a komolyabb beruházásokról, ő vezeti a családi kasszát. Jelenleg azonban a pénzügyi kérdésekben a magyar háztartások 28 százalékában döntéshozó a férfi, míg a nő 32 százalékában. (A fennmaradó 40 százalékban közösen hozzák meg a döntéseket a felek.) És ez már nem csak a hétköznapi cikkek esetében van így: a hölgyek befolyásoló szerepe szemmel látható az autók, bútorok, lakások stb. piacán éppúgy, mint a tradicionálisan férfi privilégiumnak számító háztartási elektronikai piacon.
Akkor, íme a tipikus férfi
Jelenleg Magyarországon valamivel kevesebb férfi (47%) él, mint nő (53%). Emellett a férfiak átlagéletkora is lényegesen alacsonyabb, mint a női nem képviselőié – jelenleg mintegy nyolc évvel. A magyar átlagférfi 176,5 centiméter magas és minél inkább idősödik, annál inkább „összemegy”: a 60 évesnél idősebb hazai urak átlagmagassága 174,5 centiméter. Az átlagférfi 81 kilogramm. Az tipikus férfi – bármennyire is meglepő – nem dohányzik. A magyar uraknak „mindösszesen” 38 százaléka cigarettázik rendszeresen, és további 6 százaléka alkalmanként. Ugyanakkor némileg talán erősíti sztereotípiánkat, hogy a tipikus férfi azért iszik alkoholt: az erősebbik nem mindössze 14 százaléka nem iszik soha szeszt. És szintén igazol minket korábbi gondolatunkban az, hogy a tipikus férfi nem is sportol: mindössze 13 százalék mozgatja meg testét rendszeresen.
A férfiak 40 százaléka nem elégedett testsúlyával, minden negyedik fogyni szeretne, viszont 13 százalék hízni akar, és nem is keveset – mintegy 10 kilót. Igen, egy férfi esetében az sem jó, ha valaki túl sovány, hiszen újból a „nem vagyok tökéletes férfi” rémképével találkozik. Rohamosan nő a kozmetikába járó férfiak aránya, és egyre többet szeretnénk megtudni a férfikozmetikumok piacáról: ki is a döntéshozó a polc előtt, mennyiben van befolyásoló szerepe magának a használónak – a férfinak, vagy mindenről az asszony dönt? A média és a reklámipar férfi szépségikonokat termel ki, s ezzel irányt mutat, hogy mi is a környezet elvárása (csak hogy a napjainkban végbemenő váltásra utaljunk a fiatal Cristiano Ronaldo és a lassan „kiöregedő” David Beckham között). Ha ma egy férfi bizonyos kor alatt nem tudatosan foglalkozik a testével, kinézetével, illatával és megjelenésével, garantáltan kikerül a társaságból.
Internetbank: a férfiak rákaptak, a nők haboznak
Nőtt a munkanélküliség: 419 ezren állás nélkül
Speciális szoftver elemzi a vásárlók viselkedését
Női titkok: 2 napig se bírják pletyka nélkül!
Rendszeresen igyon, ha nem akar sörhasat!
Privátbankár