1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A forint gyengülése miatt nem kell súlyos következményektől tartaniuk sem a devizaalapú hitelt felvevőknek, sem a bankoknak - mondta Nyers Rezső, a bankszövetség főtitkára.
A forint gyengülése miatt nem kell súlyos következményektől tartaniuk sem a devizaalapú hitelt felvevőknek, sem a bankoknak - mondta Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára a forintárfolyam romlására reagálva.

Nyers Rezső elmondta: nem számolnak azzal, hogy a forintárfolyamban lényeges elmozdulás következhet be, vagyis várakozásaik szerint a devizahitelek relatív előnye a forinthitelekkel szemben hosszabb távon is fennmarad. A bankok eddig is prudensen hiteleztek és megfelelően kezelték a kockázatokat, ez ezután is így lesz - hangsúlyozta.

A bankszövetség hasonlóképpen vélekedett két évvel ezelőtti elemzésében is (ez jelenleg is olvasható honlapján), amikor ugyancsak felerősödtek az aggodalmak.

Nyers Rezső szerint a korábbi alaptézisek változatlanul érvényesek. A helyzet kifejezetten javult az akkorihoz képest, hiszen a makrogazdasági fundamentumok ma jobbak, az államháztartás hiánya, ezáltal a finanszírozási igény lényegesen csökkent, s - ha számos ponton vitathatóan is - elindultak a szerkezeti reformok, ami a gazdaság helyzetét tovább erősíti. A világgazdaságban ugyan tapasztalható turbulencia, de bízom abban, hogy az országok képesek lesznek megfelelő mederbe terelni - mondta.

Pénteken a forint 264-265/euró között, szűk sávban várható, irányát továbbra is a nemzetközi mozgás határozza meg, írta a Dow Jones hírügynökség. A londoni bankközi piacon a forint péntek reggel, 263,38-88/eurón, 0,10 százalékkal rosszabb volt az euróval szemben a kora hajnalinál, és 4,16 százalékkal gyengébb, mint év végén.
A főtitkár felhívta a figyelmet: a devizaalapú hitelek kamatait a forinthitelek kamataival kell összevetni. Úgy vélekedett: 280 forintos HUF/EUR árfolyamig a devizahitelek törlesztőrészlete kisebb, mint a forinthiteleké. Egyébként, ha a forint árfolyama nagyon gyengül, a forintkamatok sem maradnak a mostani szinten - hívta fel a figyelmet.

A devizaalapú hitelek előnye akkor szűnne meg, ha a forintárfolyam elérné a deviza középárfolyamot és ez az árfolyam tartósan fennmaradna, valamint eközben a belföldi kamatok nem változnának. A mostani árfolyam azonban a főtitkár szerint nagyon messze van ettől.

A törlesztőrészlet lényeges növekedése okozhatna problémát, erre azonban nem számítanak, ahogy az árfolyam lényeges növekedésére sem. Ha az adott deviza árfolyama a hiteltörlesztés időpontjában magasabb, mint a felvétel időpontjában volt, a törlesztőrészlet természetesen emelkedik, ez azonban nem okoz elviselhetetlen terheket a lakosságnak - mondta a főtitkár.

Hozzátette: rövidebb futamidő esetén nagyobb mértékű az árfolyamkockázat, a törlesztési teher megnőhet. A legtöbb bank az árfolyamkockázat áthidalására különböző konstrukciókat kínál, ilyen például a fix törlesztőrészlet változó futamidő mellett. A hitelfelvevőnek ilyenkor mérlegelnie kell, mi fontosabb neki: rövid távon ugyanis így nagyobb biztonságban érezheti magát, ám ennek ára van, mert a futamidő meghosszabbodhat, s összességében nagyobb összeget kell visszafizetni - mondta.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem kívánt reagálni a forintesésre. Az MNB nem kommentál napi piaci eseményeket, a jegybank a február 25-én megjelenő inflációs jelentésben átfogó elemzést ad majd a gazdasági folyamatokról - közölte az MNB sajtóosztálya.

Az MNB publikált adatai szerint 2007 végén a háztartásoknak nyújtott 5.916,6 milliárd forintos hitelállomány 55 százaléka devizahitel volt; a devizahitelek aránya az utóbbi két évben közel kétszeresére nőtt. A lakáshiteleken belül a devizahitelek aránya 2007 végén 46,4 százalék, a fogyasztási hiteleken belül 67,9 százalék, az egyéb hiteleken belül pedig 45 százalék volt.

A devizahitelek zömét svájci frankban veszi fel a lakosság, kisebb része euró, de már a jenalapú hitelezés is megkezdődött két nagy kereskedelmi banknál. A jenalapú hitelezést fokozottan kockázatosan tartják a szakértők, a Pénzügyi Stabilitási Bizottság is foglalkozott vele szokásos negyedéves ülésén.

Az MNB tavalyi negyedik negyedéves jelentése szerint a Pénzügyminisztérium (PM), a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) valamint az MNB képviselői egyhangúlag úgy ítélték meg, hogy az új devizanemben való hitelezés fölveti a rendszerszintű kockázatok esetleges növekedésének veszélyét, ezért szükségesnek tartották a helyzet részletesebb vizsgálatát

Farkas István, a PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke januárban a jen alapú hitelezéssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a jen árfolyamának, kamatának mozgása az európai intézmények - és főleg a hitelfelvevők - számára nehezen előre jelezhető, ezért nagyobb a visszafizetési kockázat is. Az elnök jelezte: ha a jenhitelek bizonyos arányt meghaladnak egy hitelintézet lakossági állományán belül, várhatóan magasabb tőkefedezettségi/ tartalékolási kötelezettséget írnak elő az ebben érdekelt intézményeknek.

Az eurót csütörtökön reggel 264,50/60 forinton jegyezték a budapesti bankközi kereskedelemben, míg szerdán délután öt óra körül még 262,60/70 forint volt a kurzus. A HUF/EUR árfolyam a nap folyamán 266 forint fölé emelkedett, majd kismértékben süllyedt.

Az euró/jen árfolyam az elmúlt két napban 158-ról 156-ra gyengült, a svájci frankkal szemben pedig 1,62-ről 1,60-ra változott az európai deviza jegyzése. Az évet az euró/jen árfolyam 162-nél, a frank árfolyam pedig 1,65-nél kezdte. Egyéves távlatban a jen tavaly júliusban volt a legerősebb az euróval szemben, 168-as árfolyamon, a svájci frank pedig tavaly októberben 1,68-as árfolyamon.

A jen 200 napos gördített átlagárfolyama jelenleg 162 felett van, a svájci franké pedig 1,65-nél. A jen/forint kedden 162 körül volt, csütörtökön pedig 171-nél, a svájci frank/forint árfolyam 159-ról 166-ra változott.

Legfrissebb devizaárfolyamok
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
Az összes lakáshitel összehasonlítása
Rejtély, hogy a mélypont után mitől jött fel a forint
Alászálltak a lakáshitelek: fogy az igény
Forintpiac: van, aki már a vészharangot kongatja

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG