Külföldi nyaralás - otthoni kockázatok
2008 első öt hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által összesen eltöltött vendégéjszakák száma 1, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 3%-kal emelkedett 2007 azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. A külföldi vendégek vendégéjszakáinak száma 3%-kal - ezen belül az Európai Unióból érkezők esetében 4%-kal - haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Több év tapasztalata alapján az első öt hónap az éves vendégforgalom közel egyharmadát teszi ki.
2008 első öt hónapjában közel 1,2 millió külföldi vendég nagyjából 3,3 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 9, a vendégéjszakák száma 3%-kal nőtt az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva.
Szállodák: félig üres vagy félig tele?
Az öt legnagyobb küldő ország közül Németországból, Ausztriából és Olaszországból érkeztek kevesebben, míg Nagy-Britannia és Románia esetében jelentősen nőtt a forgalom. Írország, Csehország, Bulgária, Lengyelország, Norvégia, valamint Oroszország esetében is számottevő a vendégforgalom növekedése. A szállodákban eltöltött vendégéjszakák tekintetétben csupán az egycsillagos kategóriában figyelhető meg visszaesés, az összes többinél nőtt az igénybevétel.
A KSH adatai szerint a megfigyelt időszakban a kereskedelmi szálláshelyek közel 1,4 millió belföldi vendéget és 2,9 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek száma 3%-kal nőtt, míg a vendégéjszakáké 2%-kal mérséklődött 2007 első öt hónapjához képest. A belföldi vendégéjszakák száma az egy-, négy- és ötcsillagos szállodai kategóriákban emelkedett, így a szállodákban összességében 2%-os volt a növekedés. A belföldi vendégek körében népszerű - a vendégéjszakák jelentős részét regisztráló - panziók esetében 4%-kal visszaesett a vendégéjszakák száma.
2008 első öt hónapjában 4, 3 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket a kereskedelmi szálláshelyeknél, a beváltott csekkek értéke az összes árbevétel 4,9%-át adta, ezen belül a belföldi bruttó szállásdíj 25%-át tette ki. 2008. májusban a szállodák 82%-ánál lehetett üdülési csekket felhasználni. |
A szállodák átlagosan 43,9%-os szobakihasználtsággal működtek a vizsgált időszakban, amely közel azonos a 2007 azonos időszakában mért értékkel. A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma stagnált, ugyanakkor Budapesten 5%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 88 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a megfigyelt időszakban, ez folyó áron 3,1%-os növekedés. A szállásdíjbevétel (49 milliárd forint) 5,6%-kal nőtt. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 307 forint volt, az egy-, illetve ötcsillagos szállodai szobaárak közötti különbség közel nyolcszoros.
Az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) 6724 forint volt, de itt is jelentős eltérés figyelhető meg, mivel az ötcsillagos szállodák közel tizenháromszor magasabb összeget kértek, mint amennyit az egycsillagos hoteleknél regisztráltak. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2008. január–májusra számított árindexe 7%-os növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. A bevételi adatok értékelésekor figyelembe kell venni, hogy az év első három hónapjában inkább gyenge, májusban viszont már igen erős volt a forintárfolyam.
Sírnak a szállodák
Online intézzük a nyaralást
20 millió éjszaka a cél
Újraszabják a horvát kempingeket
Szállodapiac: van élet Budapesten kívül is
Privátbankár