A folyón a külföldi vízgyűjtő területen hullott jelentős, az átlagosnál másfélszer több eső miatt minden idők negyedik legnagyobb árhullámának kialakulása várható - mondta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság nyíregyházi ülésén Bodnár Gáspár.
Az igazgató hozzátette: ugyancsak harmadfokú készenléti szintet meghaladó vízmagasság kialakulására számítanak a Krasznán is, ahol jelenleg még másodfokú a készültség. A Szamoson a Tisza visszaduzzasztó hatása okoz gondot, a folyó vásárosnaményi torkolati részén most elsőfokú a készenlétet, egyelőre figyelőszolgálatot tartanak a vízügyi szakemberek.
Bodnár Gáspár a szabolcs-szatmár-beregi árvízhelyzetet értékelő ülésen hangsúlyozta: az érintett társszervezetekkel közösen minden előkészületet megtettek az árhullám fogadására és az árvízvédelmi rendszert biztonsággal védhetőnek tartják. Hozzáfűzte azt is, hogy veszélyeztetettnek egyetlen lakott helyet sem tartanak.
A nyíregyházi vízügyi igazgatóság vezetőjének tájékoztatása szerint a Tisza töltését Tiszabecs és Vásárosnamény között biztonságossá tették az utóbbi években. A gátak magasítására Vásárosnamény alatt Nyírmadánál, Kisvarsánynál - az utóbbi helyen az úgynevezett nyúlgátat kell megemelni -, Tiszamogyorós, Zsurk, Mezőladány, Újkenéz, Balsa, Timár és Szabolcs községeknél lehet szükség; az anyagok, eszközök rendelkezésre állnak.
A vízügyi szervezet készenlétbe helyezte védelmi osztagát, amely riasztás esetén azonnal a veszélyes térségbe vonulhat, s a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság is aktualizálta már a vészhelyzet-elhárítási tervét.
Bodnár Gáspár megemlítette azt is, hogy a Tisza magas vízállása miatt a Lónyay-főcsatorna Gávavencsellőnél 1,2 milliárd forintért épült árvízkapuját már lezárták. A rétközi településeket védő árvízkapunak a mostani lesz az első terhelése, így a vízügyi szakemberek fokozott figyelmet fordítanak a működésére.