.jpg)
A miniszter hangsúlyozta: a szélsőséges időjárás következtében kialakult rendkívüli helyzet eredményeként elkerülhetetlennek látszik az élelmiszerek átlagos 15-20 százalékos drágulása. A rendkívüli helyzetben az agrárkormányzat segíteni kívánja az állattenyésztőket a takarmány biztosításában. Nem tartotta elképzelhetetlennek azt sem, hogy amennyiben takarmányhiány lép fel, úgy 500-600 ezer tonna takarmánygabonát venne az ország külföldön.
A magyar állattartókat takarmányvásárlási hitellel kívánják segíteni, emellett tárolási költségtérítést is kapnának azok, akik takarmányszükségletüket be kívánják szerezni. Ez 20 forintot jelentene tonnánként és hetenként.
Az agrárkormányzat szeretné az országban tartani az állattenyésztők érdekében azt az uniós intervenciós kukoricakészletet, amely még a magyar raktárakban van - mondta Gráf József. Ehhez politikai segítségre van szükség, mert szakmai szinten nem sikerült előre lépni - mondta. A miniszter szerint az agrár főbiztos és az EU Bizottság elnökének politikai közbenjárása mozdíthatja előre a magyar törekvéseket.
Magyarországon jelenleg még 1,2 millió tonna uniós intervenciós kukoricakészlet vár arra, hogy kijelölje eladásra az unió illetékes szervezete. Ennek egy jó részét lehetne benntartani az országban - mondta. A magyar törekvéseket erősítené szerinte egy régiós összefogás, amely alapján a Magyarországon lévő kukoricakészletet nem csak Magyarország, hanem az aszály sújtotta Románia és Bulgária állattenyésztői is használhatnák a magyarok mellett.
Benedek Fülöp, a tárca szakállamtitkára közölte, hogy befejeződött az országban az aratás és 1,92 millió hektárról 6,2 millió tonna nyári betakarítású növény került a magtárakba, ez mintegy 25 százalékkal kevesebb az átlagos termésnél.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az őszi búza ára a Budapesti Értéktőzsde áruszekciójában az elmúlt másfél hónap alatt 12.700 forinttal emelkedett tonnánként. Június közepén 37.100 forint, július 31-én az augusztusra szóló elszámoló pedig már elérte a 49.820 forintot. Ilyen nagy mértékű áremelkedésre a szakállamtitkár szerint még nem volt példa és ez jellemzi a takarmánybúza és a takarmánykukorica jegyzéseit is.
Azonnali intézkedést szorgalmaz a Fidesz a gabonakészletek befagyasztására - közölte Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának fideszes elnöke, mert szerinte a kormány most erkölcstelen módon nyerészkedik a gabona eladásával.
Az intervenciós készleteket a kormány 100 euróért vásárolta meg a gazdáktól és most 150 euróért adja el, ami hatalmas nyereséget hoz a költségvetésnek - állította sajtótájékoztatóján az ellenzéki politikus. Hozzátette: a Fidesz ezt erkölcstelen lépésnek tartja, ezért azonnali intézkedést javasol a gabonakészletek befagyasztására.
Korábbi kijelentéseit megismételve Font Sándor elmondta: a Fidesz már a tavaszi fagykár, a jégkár és később az aszály miatt is jelezte, illetve figyelmeztetett az OECD jelzésére, hogy gondok lehetnek a mezőgazdasági termékekkel, de ezt a magyar kormány nem vette komolyan. Font Sándor úgy látja: "a kormány a tevékenységével is súlyosan hozzájárult a most már minden bizonnyal elkerülhetetlen élelmiszerár-emelkedéshez". Emlékeztetett arra, hogy a gazdák számára idén csaknem 100 milliárdos teherről van szó, az uniós támogatásokat pedig nem tudjuk mind lehívni. A politikus szerint az állami kézben lévő termőföldeket olyan konstrukcióban adják el 100-150-250 hektáros méretben, amire a helybeli gazdálkodók nem képesek ajánlatot tenni.
Újból megemlítette a Fidesz javaslatait, hogy kerüljön vissza 25 milliárd forint a kárenyhítési alapba, és az intervenciós gabonakészletek maradjanak Magyarországon. Font Sándor megjegyezte: örömmel fogadta, hogy az intervenciós készletekről szóló javaslatot most már Gráf József agrárminiszter is támogatja, de másik felvetésük minél hamarabbi elfogadását is szorgalmazza. "Megnyugtat, hogy Gráf József belátta, élelmiszerár-emelkedés lesz, és ezt valahogy meg kell akadályozni" - fűzte hozzá a fideszes bizottsági elnök.
Gráf tárgyalhat
MDF: A termelőké legyen a föld!
Az állattenyésztők is válságtól tartanak
MTI