.jpg)
A londoni értéktőzsde fő mutatója csütörtök délben 1,50 százalékos, a frankfurti tőzsdéé 1,70 százalékos, a párizsi tőzsdéé 1,92 százalékos veszteségben volt.
Éppen egy francia pénzintézet, az euróövezet piaci tőkeértékre második bankja, a BNP Paribas indította el a láncreakciót azzal, hogy csütörtök reggel bejelentette: felfüggeszti a visszafizetéseket három alapjából - melyekben összesen 1,6 milliárd euró van -, mert a jelzálogkötvényekbe fektető alapok nettó tőkeértéke jelenleg kiszámíthatatlan, ugyanis "az amerikai jelzálogpiac egyes szegleteiből teljesen eltűnt a likviditás".
Az AXA biztosító nyilatkozatban adta tudtul, hogy szerinte "a nemzetközi pénzügyi rendszerben nincs rendszerjellegű válság", de ez nem nyugtatja meg a közvetlen helyzet miatt aggódó befektetőket.
A német központi bank, a Bundesbank kénytelen volt értekezletet összehívni, megtárgyalandó, miként húzzák ki a csávából a német IKB bankot, amely szintén bajba került a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósok terjedő fizetésképtelensége miatt - ezt nevezik mostanában közkeletű angol kifejezéssel "subprime crisis"-nek -, az Európai Központi Bank pedig közleményt adott ki, amely szerint "kész közbelépni a pénzpiacok sima működése érdekében".
Kora délután az EKB be is avatkozott, egynapos értékpapírok gyors, likviditáspótló aukciójával, az alapkamatának megfelelő 4 százalékon, miután délelőtt már hatéves csúcsra, 4,70 százalékra hágtak az egynapos euró-letétikamatok a bankközi piacokon. Az EKB beavatkozása után 4,20 százalékig csökkentek a szabadpiaci kamatok.
Nagyon nehéz a helyzet ma, mert nincs pénz. Tömören: az a baj, hogy a biztonság kedvéért mindenki pénzt akar, kergetik az eurót és a dollárt, de szintén a biztonság kedvéért, senki sem akar hitelezni - mondták kereskedők a Reuters hírügynökségnek.
Emelkedéssel nyitott a BUX
Legfrissebb devizaárfolyamok
Friss tőzsdei árfolyamok
MTI