A 45 év feletti férfiak felét utasítják el az álláshirdetésekre való jelentkezéskor, így a középkorú férfiak a legesélytelenebbek, hogy munkát találjanak - derült ki egy szociológiai kutatásból, amelynek eredményét szerdán ismertették Budapesten.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda európai uniós támogatásból megvalósult telefonos kutatási eredményei szerint a vizsgált kétezer, speciális képzettséget nem igénylő (eladó, pultos, virágkötő, ügynöki munka stb.) álláshirdetésben főleg fiatal nőket kerestek az állásokra, így ezekben a a nemi és életkori diszkrimináció is megjelent, mintegy 20 százalékban - összegezte Simonovits Bori szociológus a január és június között végzett vizsgálat tapasztalatait.
A Budapesten és Nyíregyházán feladott hirdetésekből kiválasztottak százat, majd telefonon tesztelték a munkát hirdetőket. A 45 éven felül férfiaknál 46 százalékban azonnal elutasítóak voltak, és minden ötödik esetben találtak valamilyen diszkriminatív tartalmat - mondta a szociológus.
Az elutasítási arány a romák esetében 24 százalék volt, a kisgyermekes anyákat pedig 17 százalékban nem kívánták alkalmazni. Egy hasonló témában végzett 2006-os kutatás eredménye szerint a középkorú férfiak elutasítási aránya akkor is magas volt, de a romák és gyermekes nők elutasítása akkor a 12 százalék körül volt - jegyezte meg Simonovits Bori szociológus.
Karácsonyig nincs több háromnapos láblógatás |
A Másság Alapítvány öt kiválasztott diszkrimináló hirdető ellen feljelentést tett az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál (EBH), ebből mindössze egynél született elmarasztaló határozat. A céget a hatóság eltiltotta a jogsértő tevékenységtől.
Munkabérek: a válság nyertesei és vesztesei |
Az igazgató azt mondta, kutatásuk csak egy szegmense a munkaerőpiacnak, ezért érdemes lenne megvizsgálni, hogy az elutasításnak milyen okai vannak. Hozzátette: a féléves kutatásuk alatt azért találkoztak jó és követendő pozitív példákkal is.
A kedd délelőtt minden dolgozó rémálma
Munkahelyeket hoz Budapestre a BP
Válság előtti szinteken a bizalmunk
Bajnai segítségét kérik a szakszervezetek
40 ezer embernek segített a kormány
MTI