1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tengerre vágyó és esetleg kevésbé tapasztalt turistáknak nem árt néhány dologra odafigyelnie már indulás előtt
A külföldre utazó magyarok körében a gazdasági válság ellenére is Horvátország az első számú célpont, ahol évente közel 400 ezer magyar turista csaknem kétmillió éjszakát tölt el. A felkészült utazót nem érhetik meglepetések, de a tengerre vágyó és esetleg kevésbé tapasztalt turistáknak nem árt néhány dologra odafigyelnie már indulás előtt.

Készpénz vagy bankkártya, térkép és biztosítás, továbbá némi idegennyelvtudás hasznos lehet azoknak, akik az Adria felé veszik az útirányt, ezek hiánya ugyanis néha kellemetlenségeket is okozhat a nyaralás során - összegezhető a Horvátországba járó turisták és a zágrábi magyar nagykövetség tapasztalatai alapján.

Kell-e utasbiztosítás az EU-ba az uniós tagoknak?
Pék Miklós főkonzul szerint mindenkinek érdemes utas- és balesetbiztosítással felszerelkeznie, ugyanis ezek hiányában Horvátországban is fizetni kell az orvosi ellátásért. Mindenképpen hasznos az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál beszerezni az ingyenesen kiváltható, egy évig érvényes Európai Betegbiztosítási Kártyát, amelynek birtokában a horvátokkal azonos, ingyenes ellátásban részesülnek az orvoshoz fordulók. Ezen túlmenően is érdemes azonban utasbiztosítást kötni, amelyet a tapasztalatok szerint néhány száz kunás összegek esetében ugyan nem fogadnak el automatikusan, de az orvosi és gyógyszerszámla birtokában utólag kifizeti a biztosító az igazolt költségeket.

Nem csak a személyre szóló biztosítás fontos, az autóval utazóknak a jármű felelősségbiztosítását is igazolniuk kell. Ma már nem kérik el a határon a három hónapra érvényes zöldkártyát - ami nem azonos a környezetvédelmi vizsgálat igazolásával -, ennek ellenére érdemes indulás előtt beszerezni a biztosítótól. Komoly büntetésre számíthat, ha nincs a kocsiban a felelősségbiztosítás nemzetközi igazolása. Tavaly egy magyar állampolgárt 5000 kunára (mintegy 190 ezer forintra) büntettek, az autós nem fizetett, ezért a bírságot elzárásra változtatta a bíróság.

Külföldi út autóval: mire kell figyelni?
Pék Miklós az MTI-nek azt is elmondta, hogy ha szabálysértés miatt büntetnek meg egy autóst, érdemesebb a helyszíni bírságot rögtön rendezni, mert ha a rendőr feljelentést tesz, a bíróságon általában tovább emelkedik a kiszabott összeg. A bírságok nagyjából 500 kuna körül kezdődnek, s ha ezt valaki nem tudja vagy nem akarja kifizetni, a szabálysértési bíróság több napos elzárásra változtatja a büntetést. 

Ha azért nem fizet valaki, mert nincs nála elég készpénz, általában gyorsátutalással, otthoni családtagtól, ismerőstől kérnek pénzt a bajba jutottak, de ez időt vesz igénybe. Jóval egyszerűbb a bankkártya használata, hiszen arra a hatóságok is adnak időt, hogy valaki így jusson pénzhez. Ráadásul van olyan bank, amelynek a kártyájával nem csak Magyarországon és Nyugat-Európában, hanem  Horvátországban is ingyen lehet készpénzt felvenni a bank saját automatáiból.

Megúszhatjuk a készpénzezést az autópályákon
A bankkártyás vásárlástól sokan ódzkodnak külföldön - sőt többen el sem viszik magukkal a plasztikot -, holott a fizetésnek ez a legpraktikusabb, ráadásul legolcsóbb módja. A kártyákkal a benzinkutaktól a szállodákon át az üzletekig szinte mindenütt lehet fizetni, sőt miután rendszerint középárfolyammal váltják át a bankok a fizetnivalót, olcsóbban jön ki a vásárlás, mintha otthon vagy a célországban váltanánk készpénzt. A biztonságos kártyahasználatot pedig a tranzakciókról szóló  azonnali SMS-értesítések is segítik.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt sem, hogy a sok száz kilométeres autózás során tartson a sofőr elég pihenőt. A magyar főkonzul tapasztalata szerint szinte minden alkalommal akkor következnek be a fáradtság, az ebből adódó figyelmetlenség, netán elalvás miatt a balesetek, amikor már csak alig száz kilométer van hátra az úti célig. Lehetőség szerint ezért ne induljanak el éjszaka, és ne érkezzenek meg holtfáradtan a horvát tengerpartra.

Ha a nyaralás során mégis előfordul egy-egy koccanás, baleset, netán eltűnnek valakinek az iratai, mindenképpen forduljon a rendőrséghez - tanácsolja a főkonzul. Az autó sérüléseiről, az eltűnt iratokról készüljön jegyzőkönyv, ami a biztosításhoz és a hazajutáshoz is szükséges, a nagykövetség konzuli osztálya pedig szintén ennek birtokában tudja a hazatéréshez szükséges okmányokat kiállítani.

Magyarul kérhetünk segítséget Horvátországban
A bajba jutó magyar állampolgároknak ugyanakkor nem árt, ha tudnak valamilyen idegen nyelven, hiszen Horvátországban a horvát mellett az angol, az olasz és a német a leginkább használatos. Amennyiben valaki olyan helyzetbe kerül, hogy mentőt, tűzoltót vagy rendőrt kell hívnia, és ehhez a 112-es segélyhívó számot tárcsázza, akár magyarul is kérhet segítséget. A horvát mentési és katasztrófavédelmi szervezet (DUZS) ugyanis magyarul tudó munkatársait is bekapcsolja a más nyelven nem kommunikáló bajbajutottak megsegítésére.

Végezetül arra sem árt odafigyelni, hogy a GPS-térképekkel felszerelkezett turistát is érhetik meglepetések. A rendszeresen utazók tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy a műholdas navigáció sokszor igencsak pontatlan, nem létező utakra irányítja a tengerparton vagy a hegyek oldalában keresgélő autóst. Egyelőre az itthon is beszerezhető, papírra nyomott részletes térképek és atlaszok inkább használhatók Horvátországban, ahol a gyors tempójú autópálya-építések miatt amúgy is folyamatosan bővül az egyébként jó minőségű úthálózat.

Amennyiben a tengeren, hajóval közlekedik valaki, szintén fontos betartania a szabályokat. Először is a hajót mindenkinek regisztráltatnia kell érkezéskor az első horvát kikötőben, az ezt igazoló matricát ki kell ragasztani a hajóra. A vízi közlekedésben szintén nem árt betartani a szabályokat, például a parttól 300 méteren belül tilos motorcsónakkal közlekedni, ezt az előírást a horvát hatóságok bírságolással is nyomatékosítják.

A horvátoknak megérte autópályát építeni
Kedvezményekkel csábítják a horvátok a turistákat
Többen mennek nyaralni, kevesebből
Van elég európai "TAJ-kártya"?
Ha el is megyünk külföldre, alig költünk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG