Készpénz vagy bankkártya, térkép és biztosítás, továbbá némi idegennyelvtudás hasznos lehet azoknak, akik az Adria felé veszik az útirányt, ezek hiánya ugyanis néha kellemetlenségeket is okozhat a nyaralás során - összegezhető a Horvátországba járó turisták és a zágrábi magyar nagykövetség tapasztalatai alapján.
Kell-e utasbiztosítás az EU-ba az uniós tagoknak? |
Nem csak a személyre szóló biztosítás fontos, az autóval utazóknak a jármű felelősségbiztosítását is igazolniuk kell. Ma már nem kérik el a határon a három hónapra érvényes zöldkártyát - ami nem azonos a környezetvédelmi vizsgálat igazolásával -, ennek ellenére érdemes indulás előtt beszerezni a biztosítótól. Komoly büntetésre számíthat, ha nincs a kocsiban a felelősségbiztosítás nemzetközi igazolása. Tavaly egy magyar állampolgárt 5000 kunára (mintegy 190 ezer forintra) büntettek, az autós nem fizetett, ezért a bírságot elzárásra változtatta a bíróság.
Külföldi út autóval: mire kell figyelni? |
Ha azért nem fizet valaki, mert nincs nála elég készpénz, általában gyorsátutalással, otthoni családtagtól, ismerőstől kérnek pénzt a bajba jutottak, de ez időt vesz igénybe. Jóval egyszerűbb a bankkártya használata, hiszen arra a hatóságok is adnak időt, hogy valaki így jusson pénzhez. Ráadásul van olyan bank, amelynek a kártyájával nem csak Magyarországon és Nyugat-Európában, hanem Horvátországban is ingyen lehet készpénzt felvenni a bank saját automatáiból.
Megúszhatjuk a készpénzezést az autópályákon |
Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt sem, hogy a sok száz kilométeres autózás során tartson a sofőr elég pihenőt. A magyar főkonzul tapasztalata szerint szinte minden alkalommal akkor következnek be a fáradtság, az ebből adódó figyelmetlenség, netán elalvás miatt a balesetek, amikor már csak alig száz kilométer van hátra az úti célig. Lehetőség szerint ezért ne induljanak el éjszaka, és ne érkezzenek meg holtfáradtan a horvát tengerpartra.
Ha a nyaralás során mégis előfordul egy-egy koccanás, baleset, netán eltűnnek valakinek az iratai, mindenképpen forduljon a rendőrséghez - tanácsolja a főkonzul. Az autó sérüléseiről, az eltűnt iratokról készüljön jegyzőkönyv, ami a biztosításhoz és a hazajutáshoz is szükséges, a nagykövetség konzuli osztálya pedig szintén ennek birtokában tudja a hazatéréshez szükséges okmányokat kiállítani.
Magyarul kérhetünk segítséget Horvátországban |
Végezetül arra sem árt odafigyelni, hogy a GPS-térképekkel felszerelkezett turistát is érhetik meglepetések. A rendszeresen utazók tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy a műholdas navigáció sokszor igencsak pontatlan, nem létező utakra irányítja a tengerparton vagy a hegyek oldalában keresgélő autóst. Egyelőre az itthon is beszerezhető, papírra nyomott részletes térképek és atlaszok inkább használhatók Horvátországban, ahol a gyors tempójú autópálya-építések miatt amúgy is folyamatosan bővül az egyébként jó minőségű úthálózat.
Amennyiben a tengeren, hajóval közlekedik valaki, szintén fontos betartania a szabályokat. Először is a hajót mindenkinek regisztráltatnia kell érkezéskor az első horvát kikötőben, az ezt igazoló matricát ki kell ragasztani a hajóra. A vízi közlekedésben szintén nem árt betartani a szabályokat, például a parttól 300 méteren belül tilos motorcsónakkal közlekedni, ezt az előírást a horvát hatóságok bírságolással is nyomatékosítják.
A horvátoknak megérte autópályát építeni
Kedvezményekkel csábítják a horvátok a turistákat
Többen mennek nyaralni, kevesebből
Van elég európai "TAJ-kártya"?
Ha el is megyünk külföldre, alig költünk
MTI