.jpg)
Politikai csalásról van szó: a legnagyobb költségvetési tétel, a tb-kassza 1500 milliárd forintjának privatizálásáról. Erről szó sem volt a választási programban, nem erre kaptak felhatalmazást a jelenlegi kormánypártok - közölte Pokorni Zoltán. A Fidesz alelnöke azt mondta, a képviselők tudják, hogy nincs szakmai alapja ennek az intézkedésnek, és "ilyen torzót a világban még senki sem javasolt az egészségbiztosítás területén".
Pokorni Zoltán közölte, hogy a szakmai szervezetek nap mint nap felhívják a figyelmet a terv kockázataira, egyebek között attól tartanak, hogy jelentősen, durván nőni fognak az egészségügyi kiadások, és drágábban fog működni az egészségügyi rendszer. Mint mondta, a Fidesz is ettől tart. Ugyancsak félő, hogy kettészakadhat az ellátottak köre, szegényekre és gazdagokra, akár egy biztosítón belül.
Az alelnök szerint a korrupció melegágya lesz, hogy nem a betegek, hanem az adminisztratív döntéseket hozó hivatalnokok megnyeréséért folyik majd a verseny. Pokorni Zoltán közölte: javaslatukban az szerepel, hogy fent kell tartani az egységes biztosítási rendszert. Az ország egészségi állapotának a javulása a cél, és ha ezt a többszereplős rendszer nem szolgálja, akkor nem kell hozzá ragaszkodni. A gyógyítás a beteg egészségi állapotától, de ne anyagi helyzetétől függjön - jelentette ki Pokorni.
Az alelnök kérdésre válaszolva elmondta: úgy tudja, Horváth Zsolt (Fidesz) be fogja nyújtani a kórházi napidíj és a vizitdíj eltörlését célzó módosító javaslatot, amit Tóth Károly (MSZP) visszavont. Hozzátette: úgy tudja, hogy más fideszes módosító javaslat nem lesz.
Az Egészségügyi Minisztérium reagálásában közölte: a Fidesznek nincsen önálló programja. "Először azt mondták, van alternatív programjuk, csak titkos. Utána azt mondták, van alternatív programjuk, de később hozzák nyilvánosságra. Majd amikor eljött a nyilvánosságra hozatal pillanata, az erre a célra meghirdetett sajtótájékoztatón bejelentették, hogy program helyett határozati javaslatot készítenek, de azt is csak később. Végül egy civil kezdeményezéssel létrejött törvényjavaslatra mutattak, hogy az egyben az ő javaslatuk is" - fogalmazott a tárca.
Mint írták, a Fidesz-kormány összesen két döntést hozott az egészségbiztosítás átalakításáról, egy pozitívat és egy negatívat. Először megszüntette a tb-önkormányzatok felügyeletét, amely jó döntés volt, mert a korábbi működés veszteséges volt és pazarló. Aztán elállt a választási programjában megígért több-biztosítós modell bevezetésétől, és a tb felügyeletét minisztériumi hatáskörbe utalta, amely rossz döntés volt, bizonyítja ezt az is, hogy az egyetlen állami biztosítóra épülő rendszer az egészségügy semmilyen problémáján nem segített: nem lett jobb a minőség, fennmaradt az igazságtalanság és a hálapénz.
A Fidesz-kormánnyal ellentétben a jelenlegi kabinet átfogó reformot indított el az ágazatban. A Fidesz ezt a reformot minden elemében ellenezte és ellenzi, azt üzenve ezzel, hogy az egészségügyi rendszer idáig jól működött - hangsúlyozta a tárca.
Mint írták, a legnagyobb ellenzéki párt "kétségbeesésében most saját kormányzásának kritikáját helyesli", miközben egy konzervatív jobboldali párttól merőben idegen módon a magánbefektetők ellen lázít, nem törődve azzal, hogy a társadalombiztosítás a jövőben is egységes lesz, és a Fidesz európai testvérpártjai a szomszédos országokban a magyar reformnál radikálisabb átalakításokba kezdtek.
Gyurcsány: Jó alkut kötöttünk
Pénzt adnának a kiszavazó szocialistáknak
Gyurcsány: Az a lényeg, hogy a beteg vevő
MTI