.jpg)
Az idős emberek számának emelkedése átalakítja az állami szolgáltatások összetételét: az idősekkel foglalkozó programok iránt növekedni fog az igény, ezzel egy időben az iskoláskorú gyermekek számának csökkenése miatt néhány országban kisebb lesz az érdeklődés az oktatási, ifjúsági, és gyermekjóléti szolgáltatások iránt - mutat rá a tanulmány.
Ahogy nő az idősebb lakosok száma, egyre kevesebb munkavállalónak kell az adóterheket viselnie. Mivel a fizetések és a bérjárulékok csak egy bizonyos szintig emelkedhetnek, más megoldásokat kell találni az állami szolgáltatások finanszírozására. Az államoknak modernizálniuk kell adórendszerüket annak érdekében, hogy csökkentsék a személyi jövedelemadótól való függőségüket. A személyi jövedelemadóból és bérjárulékokból származó jövedelem csökkenését a tanulmány szerint bizonyos fokig ellensúlyozni lehet a nyugdíjkorhatár emelésével, az idősebb munkaerő iránti kereslet lényeges megváltozása nélkül azonban nem várható jelentős hatás.
Számítani lehet arra is, hogy a lakosságnak esetleg felhasználói díjat kell majd fizetnie az állami szolgáltatások használatáért. Várhatóan előtörnek majd az állami-magán partnerkapcsolatok (PPP), a sokkal nagyobb és kifinomultabb eszközöket használó nonprofit szektor létrejötte új lehetőségeket teremt az együttműködésre és a magántőke állami célokra történő felhasználására.
Valamennyi országnak szembe kell néznie olyan kérdésekkel, mint hogy milyen hatással lesz a lakosság elöregedése az állami szolgáltatások és programok teljesítésének módjára; képesek lesznek-e a kormányzatok megfelelni a szolgáltatások tekintetében az idősebb lakosság és a fiatal, digitális generáció egymástól nagyon különböző igényeinek; továbbá meg tudnak-e felelni mindkét csoport igényeinek többletköltségek nélkül. Minél hamarabb felmérik a kormányzatok a lakosság elöregedése okán rohamosan közeledő változásokat, annál több lehetőségük lesz a lakosságnak jelenleg nyújtott szolgáltatások fenntartására és megerősítésére - hívja fel a figyelmet a tanulmány.
Fogy a magyar: 2050-re csak 9 millióan leszünk
Eper és alkohol: az új csodaszer?
A spanyolok lesznek a legöregebbek
MTI