1p
A szórakozó- illetve vendéglátóhelyek koncentrálódása mögött egy nagyon kézenfekvő érv áll: a vendégek szeretnek válogatni
Már évekkel ezelőtt elindult a szórakozó- és vendéglátóhelyek koncentrálódása a fővárosban. A folyamatot a jelenlegi gazdasági helyzet ugyan némileg lelassította, de a szórakoztató és vendéglátó funkcióval is rendelkező, folyamatban lévő, illetve tervezett beruházások arra engednek következtetni, hogy ez a trend a válság után ismét felerősödik - olvasható a GVA Robertson Hungary összeállításában.

A szórakozó- illetve vendéglátóhelyek koncentrálódása mögött egy nagyon kézenfekvő érv áll: a vendégek szeretik ha egy helyen több lehetőség közül választhatnak. Hasonlóan a bevásárlóközpontokhoz, ahol sok bolt kínálatát tekintheti át a vásárló, ezen helyek egyik legnagyobb vonzereje a széles választék. Ez bizonyos fokig öngerjesztő folyamat, a növekvő kínálat egyre több vendéget vonz, ami a kínálat további mennyiségi és minőségi növekedését hajtja.

A koncentráció két mintát követ. Az egyik típus a konkrét, általában egy kézben összpontosuló beruházások gerjesztette koncentráció. Erre a legjobb példát a nagy bevásárlóközpontok szórakoztató, illetve vendéglátó részlegei adják. Ezek a szórakozó- és vendéglátóhelyek általában másodlagos funkciót töltenek be a bevásárlóközpontokban. „Ezt abból is láthatjuk, hogy a bevásárlóközpontokban általában a kiskereskedelmi szempontból kevésbé értékes helyeket – emelet, alagsor – adják bérbe „szórakoztató” profilú bérlőknek. Az ilyen profilú egységek számára kijelölt terület a teljes ház bérbeadható területének maximum 20%-át teszi ki" – mondta el Varga Ágnes a GVA Robertson kiskereskedelmi részlegének vezetője.

A másik tipikus esetben nem egy központi, nagy beruházó érdekei irányítják a koncentrációt, hanem önmaguktól, természetes úton „alakulnak ki”.

Ilyen típusú vendéglátóhely koncentrációra jó példa lehet a Liszt Ferenc tér. Korábban a Liszt Ferenc tér a most megszokott látványtól merőben eltérő képet mutatott. Működött a téren benzinkút, autóalkatrész üzlet, és vaskereskedés is. A tér jelenlegi formája az elmúlt 5 évben alakult ki, de az első vendéglátóhelyek már 15 éve nyíltak meg a téren.

„A Liszt Ferenc téren végbement fejlesztéseket, a jelenlegi utcakép kialakulását a téren található vendéglátóhelyek tulajdonosai vezették.” – mondta el Városi Péter, a téren működő Café Vian tulajdonosa. – „Az önkormányzat is támogatta az elképzeléseinket, de a kulcs szerepet a magántőke játszotta a folyamatban. A térburkolatot, a parkosítást, az összes fejlesztési munkát jelentős részben a vendéglátóhelyek tulajdonosai finanszírozták.

A tér, ahol az éttermek és kávézók teraszai találhatók közterület, tehát annak ellenére, hogy jelentős szerepet vállaltak a felújításban a tulajdonosok bérleti díjat fizetnek az önkormányzatnak a teraszok után, ami akár havi 1 millió forintos bérleti díjat is jelenthet. A téren új szereplőként megjelenni a válság előtt szinte lehetetlen volt.

Annak ellenére, hogy az átlagkeresetekről szóló statisztikákat figyelembe véve a budai oldalon a pestihez képest magasabb jövedelemmel rendelkező lakosokról beszélhetünk, a városban főleg a pesti oldalon található a Liszt Ferenc térhez hasonló szórakozó- és vendéglátóhely koncentráció.

„Mind a budai, mind a pesti oldalon találunk több olyan helyet, ahol biztosítottak a feltételek az éttermek, kávézók, szórakozóhelyek koncentrációjára, de valamiért még nem indult be a folyamat” – tette hozzá Varga Ágnes. „A Király utcában a Gozsdu udvar vendéglátó helyiségeinek bérbeadása már elkezdődött, itt a koncentrációs folyamat még csak a kezdeti fázisban van. Az éttermek és kávézók a belső udvarokat átszelő, a Király utcát a Dob utcával összekötő sétálóutca két oldalán, az udvarokban kapnak helyet. A Kopaszi gáton található Öböl XI. szintén kitűnő lehetőségekkel rendelkezik, a feltételek adottak, de ott még nem indult be a koncentráció.”

A vendéglátó- illetve szórakozóhely kínálat egy helyre tömörítésének elvét folyamatban lévő és tervezés alatt álló ingatlanfejlesztések is próbálják kiaknázni. A Duna parton található, a Közraktárak területén épülő CET multifunkciós beruházás, hangsúlyos vendéglátó profillal. Tervezési fázisban van a Hajógyári sziget csaknem felét érintő Álom sziget projekt. A beruházás keretében éttermeket, kávézókat, szórakozóhelyeket, illetve sportlétesítményeket húznak fel. A tervek jelenlegi állapota szerint kiskereskedelmi egységek viszont nem épülnek majd - olvasható a GVA Robertson Hungary összeállításában.

Csendrendelet és szesztilalom: nem a mi műfajunk
Milyen a magyarok ideális vásárlóhelye?
Sikerek Vegasban: a póker a magyarok új sportja?

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG