Óriási dilemma előtt áll a legtöbb dolgozó nő, amikor elérkezik a családalapítás ideje. Sokunknak fejtörést okoz, hogy vajon több évre adjuk fel munkánkat, hogy minden erőnkkel gyermekünk lelki-szellemi fejlődését szolgálhassuk, vagy menjünk vissza dolgozni, amint lehet. Tény és való, hogy az otthon töltött 2-3 év a legáldásosabb dolog gyermekünk számára, ugyanakkor a lehető legrosszabb, amit karrierünkkel tehetünk. A döntés persze nem mindig rajtunk múlik, számtalan anyagi nehézséggel küzdő család kényszerhelyzetbe kerül, és fel sem merülhet a gondolat, hogy az édesanya több évre kiessen a munkából.
Háromrészes cikkünkben összefoglaljuk, hogyan védi a munka törvénykönyve a kismamákat, milyen ösztönzőkkel segítik az anyák foglalkoztatását, illetve milyen költségekre kell felkészülniük azoknak a családoknak, akik az édesanya munkavégzése miatt bölcsődére vagy bébiszitterre szorulnak. Cikkünk második részében végigvesszük a legfontosabb tudnivalókat a gyermekek után járó társadalombiztosítási ellátásokról és a családtámogatásról, a harmadik részben pedig bemutatjuk, milyen munkavállalási lehetőségei vannak a kisgyermeket nevelő édesanyáknak.
Mit mond a minisztérium?
Megkerestük a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot, hogy segítsenek eligazodni a kismamák foglalkoztatását ösztönző programok között. Az egyik ilyen lehetőség a Start Plusz kártya.
Start Plusz kártyára a kismamák is jogosultak akkor, ha a kismama a gyes, gyed, gyet, valamint az ápolási díj folyósításának megszűnését követő egy éven belül kíván foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni, vagy aki a gyermek egyéves korának betöltését követően, e gyermek után igénybe vett gyes folyósítása mellett kíván munkát vállalni, feltéve, hogy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem áll. A kártya érvényességének időtartama a kiállítás keltétől számított két év.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium állásfoglalása szerint alapvető fontosságú, hogy érdekeltté tegyék a munkáltatókat abban, hogy foglalkoztassanak fiatal édesanyákat. A Start Plusz program keretében a munkáltatónak az első évben egységesen 15%-os, a másodikban pedig 25%-os járulékot kell fizetnie a foglalkoztatás után.
A Tudatformálás - Családbarát munkahely díjat 2009. februárjában adta át 9. alkalommal az SZMM több kategóriában. Célja a jó gyakorlatot felmutató cégek elismerése, a Nagycsaládosok Országos Egyesületével együttműködésben. |
Decentralizált foglalkoztatási programok is léteznek a kisgyermekesek számára. Ezt az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében (TÁMOP 1.1.2.) hirdette meg a Szociális és Munkaügyi Minisztérium korábban. A programnak lényege, hogy a munkaerőpiacra visszatérni szándékozó kisgyermekes szülők szaktudását javítsák, amely a hosszas távollét, a munkaerőpiacon időközben végbement változások miatt megújításra szorulhat. A programba indítása óta 22 855 fő kapcsolódott be. A gyesről, gyedről visszatérő kisgyermekes szülők száma ezen belül 1329 fő.
A gyes két évre történő lerövidítésének célja, hogy a nők munkaerőpiaci pozícióját javítsák, s közelítsék az uniós arányokhoz. |
A munkaügyi tárca a távmunkapályázatok rendszeres meghirdetésével próbálta évről évre segíteni a munkahelyek megőrzését és új munkahelyek kialakítását, ösztönözte a rugalmas munkavégzési formák alkalmazását, terjedését és a munkakultúra korszerűsítését. 2009-ben 453 millió forint támogatás felhasználásával 701 új távmunkahely jött létre. 2010-ben további 588 új távmunkahely kialakítását, valamint a munkaadók és munkavállalók képzését támogatja a tárca 408 millió forinttal.
Védi a törvény az anyákat
A munka törvénykönyve plusz védelemben részesíti a gyermeket váró, a csecsemőkorú és kisgyermeket gondozó anyákat. A törvény többek között kimondja, hogy a nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az ideiglenesen áthelyezett nő munkabére nem lehet kevesebb előző átlagkereseténél.
A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a terhesség, a szülést követő 3 hónap, illetve a szülési szabadság ideje alatt, valamint akkor sem, ha az édesanya táppénzre megy beteg gyermeke ápolásának céljából. Az édesanya rendkívüli, éjszakai vagy készenléti munkára nem vehető igénybe a gyermek egyéves koráig. A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Csecsemő örökbefogadása esetén a szülő nőkre vonatkozó kedvezmények az örökbefogadó nőt illetik meg.
2010 januárjától a közszférában a gyes-ről, gyed-ről visszatérőket saját kérésükre kötelező részmunkaidőben foglalkoztatni legfeljebb a gyermek hároméves koráig. A munkáltató a munkavállaló írásos kérésére köteles a kinevezést módosítani és heti húsz órának, illetve a korábbi kinevezés szerinti munkaidő felének megfelelő munkaidőt, illetve az ezzel arányos illetményt megállapítani. A részmunkaidős foglalkoztatásra vonatkozó új szabályok a bírák kivételével minden állami szerv által foglalkoztatottra (azaz a közalkalmazottak és köztisztviselők mellett az ügyészekre, a katonákra, illetve a rendőrökre, a tűzoltókra) kiterjed.
Gyes után két év álláskeresés
Az édesanyák jellemzően az anyagiak miatt mennek vissza hamarabb dolgozni, többnyire akkor, amikor a gyes időszakába lépnek, mert ilyenkor esnek vissza drasztikusan a bevételeik - mondja Vida Ágnes. |
Az anya szempontjából az lenne a legjobb, ha csak néhány hónapra esne ki a munkából, azonban a gyerekek érdekei mást kívánnak. Egyes pedagógusok szerint legalább 3, de inkább 4 éves korig igényelné a gyermek az anya állandó jelenlétét. A legtöbb anya azonban azt tapasztalja, hogy másfél-kétéves korban már a legtöbb gyerek igényli a társaságot, a programokat. |
A kismamablog.hu szerzője szerint a legtöbb anya csak a gyes lejárta után szeretne újra munkába állni - ez azt is jelenti, hogy 3 vagy több gyermek esetén akár 5-6 évre is kiesnek a munkaerőpiacról. És sajnos hiába akarnak visszatérni, gyakran két évnél hosszabb ideig is keresgélnek az állásajánlatok között, mire sikerül újra elhelyezkedniük.
Vida Ágnes úgy vélte: a gyesről visszatérő kismamák munkavállalását három tényező nehezíti:
1. Több éves kiesés a munkaerőpiacról, amely alatt az anyák többsége elveszíti versenyképességét, gyakorlatilag pályakezdőként kell újrakezdenie az álláskeresést.
2. Megfelelő álláslehetőségek hiánya és a munkáltatók kedvezőtlen hozzáállása a kisgyermekes anyákhoz.
3. Addig nem tudnak az anyák visszamenni dolgozni, amíg nem tudják elhelyezni a gyermeket, ez pedig 4 éves kor alatt és különösen a nagyvárosokban nagyon nehéz, hosszas utánajárást igényel és bizonyos településeken akár több éves várólistákra kell számítani.
Ki vigyázzon a gyerekre?
Ha az édesanya eldöntötte, hogy kisgyermeke mellől visszamegy dolgozni, ott a következő megoldandó kérdés: ki vigyázzon a gyerekre? Ha a nagyszülők nem tudnak segíteni, marad a bölcsőde, a családi napközi, vagy a bébiszitter. Utánajártunk, milyen korban melyiket érdemes választani, illetve hogy mekkora költségekkel számolhatnak a családok, ha egyiket vagy másikat választják.
A bölcsődékről, magánóvodákról részletes összefoglaló található a kismamablog.hu oldalon. |
Állami fenntartású bölcsődében az étkezési térítési díjat kivéve - ami 372 forint/nap - az ellátás ingyenes.
Az első magyarországi bölcsőde megnyitásának évfordulója alkalmából szakmai elismeréseket és díjakat adtak át szerdán Budapesten. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium az idén nyilvánította április 21-ét a Bölcsődék Napjává. Az első magyar bölcsőde 1852. április 21-én kezdte meg működését, a gyermekjóléti intézményt a Pesti Első Bölcsődei Egylet hozta létre. |
Utánanéztünk a magánbölcsődék árainak is. Létezik néhány órás gyermekfelügyelet, ilyenkor óradíjat számolnak, ami 800 és 1500 forint között mozog. Ha az édesanya egész napra szeretné beadni a kicsit, akkor napidíjat kell fizetnie: ebben az esetben 4-6000 forint körüli összeggel kell kalkulálni. A havidíjak 50 és 90 ezer forint között szóródnak attól függően, hogy milyen szolgáltatást nyújt a magánbölcsőde.
Megkerestük a babaország.com bébiszitter-közvetítő szolgálatot, hogy osszák meg velünk tapasztalataikat. Csák Annamária elmondta, bébiszitter akár újszülött kortól alkalmazható, van olyan család, aki már a gyermek születése előtt elkezdi keresni a bébiszittert. Véleménye szerint gyerekfüggő, hogy a család a bölcsőde vagy a bébiszitter mellett dönt, az azonban tény, hogy egy bizonyos kor után minden gyermek igényli a hasonló korúak társaságát. 1,5-2 éves korban már érdemes közösségbe adni a gyermeket – tette hozzá. (Jellemzően a családok nem is kérnek idősebb gyermekekhez főállású bébiszittert. 2-3 éves kor után már inkább csak mellékállásban van szükség segítségre - hazahozni a bölcsiből, játszani vele, amíg a szülők hazaérnek, esetleg este, hétvégén, ha a szülők szeretnének kettesben lenni.)
Sok esetben nincs választása a szülőknek, ha a bölcsődében csak fél év múlva lesz hely, de az anyának vissza kell mennie dolgozni, akkor marad a bébiszitter. |
A bébiszitterrel kapcsolatos igények nagyon sokfélék – mondja Csák Annamária. Van, akinek csak ahhoz kell segítség, hogy a gyermekfelügyelő elhozza a gyermeket a bölcsődéből, míg a család valamelyik tagja haza nem ér, és van olyan is, aki több évre szeretne főállású bébiszittert, akit a család tagjának tekinthet. Különleges igényekkel ezen a téren is lehet találkozni: van olyan család, aki idegen nyelven beszélő vagy egészségügyi végzettséggel rendelkező bébiszittert keres.
És hogy mekkora havi összeggel kell kalkulálnia egy családnak, ha bébiszittert szeretne? Az ár az igényektől függ, értelemszerűen egy főállású bébiszitter többet kér, és magasabb a díjazása annak a gyermekfelügyelőnek is, akitől elvárják a nyelvtudást, a szakirányú végzettséget, vagy a saját autót. Ha főállásban van szükség segítségre, akkor 80-180 ezer forint a havi bér, attól függően, hogy mit kér a család. Amennyiben a család mellékállásban keres bébiszitter (pl. heti néhány alkalommal pár órára), akkor órabért szoktak fizetni, melynek összege minimum 800 forint. Lehetőség van nanny, vagyis a családdal élő bébiszitter, dadus alkalmazására is. Ebben az esetben – mivel a család fizeti a segítő rezsijét és étkezését – a díjazás alacsonyabb: főállás esetén 70-100 ezer forint havi összeggel lehet kalkulálni.
A cikk második részét itt olvashatja!
Májustól csak két év a gyes
Utalvány lesz gyes helyett?
A bölcsödék a büdzsé ellen
Bölcsődék-óvodák: szélhámosságot kiált a Fidesz
Bölcsődék, óvodák: egységben az erő?
5-6 gyerek jut egy bölcsis nénire
Így lehet gyes mellett dolgozni
Privátbankár - Valentínyi Katalin