Az EBKM-et minden hitelintézet köteles kiszámítani és ügyfelei tudomására hozni, a mutatót két tizedesjegy pontossággal kell közzétenni. Az EBKM és a meghirdetett éves betéti kamatláb abban tér el egymástól, hogy míg a kamatlábakat - technikai okokból - általában 360 napra vetítve állapítják meg, addig az EBKM 365 nap elteltével mutatja az elhelyezett betét után fizetett kamatösszeg nagyságát - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének tájékoztatójában.
Ha a betéti kamatláb a szerződés alapján változó kamatláb, de annak mértéke az EBKM kiszámításakor nem határozható meg, a mutató számításánál az utolsó ismert kamatlábat kell alkalmazni a betéti szerződés lejáratáig - hívják fel rá a figyelmet. |
Ha például valaki 100 ezer forintot helyez el évi 10 százalékos kamatláb mellett 1 éves betétbe, 360 nap múlva elvileg tízezer forint kamatot kapna. A tényleges év, azaz 365 nap elteltével viszont a betétest magasabb összeg, 10 140 forint összegű kamat illeti meg. Ezt a többletet fejezi ki az éves szinten 10 %-os kamatlábhoz tartozó EBKM, amely jelen esetben 10,14 %.
Megéri a kockázat? A tőzsde nem kaszinó!
Törvényt faragna a kormány a kódexből
Hosszú távon jól jöhet a részvényalap
A bankok járhatnak a szövetkezetekhez tanulni
Ha egy zsák pénzt kapnánk, azt se fektetnénk be
Szeretjük az eurót
Privátbankár