Az orosz cégek elsősorban együttműködésekben érdekeltek az orosz kereskedelmi és iparkamara németországi megbízottja szerint, hogy korszerűbbé váljanak, a nemzetközi porondon jobban pozícionálják magukat, s kínálatukat a "Made in Germany" feliratot viselő termékekkel bővítsék. A tendencia azonban már a diverzifikálás irányába mutat, vagyis már nemcsak a nyersanyagszektor áll az orosz cégek érdeklődésének a középpontjában.
Csak néhány példa: Alekszej Mordasov tavaly novemberben 3,02 százalékot szerzett a TUI-ban; Oleg Deripaska a német Hochtief(Ausztriában a Strabag) résztulajdonosa lett; Rusztam Akszenyenko orosz üzletember jelenleg az Escada divatcég fő részvényese 26 százalékkal, Alekszander Lebegyev az Öger Tours utazási vállalatban szerzett érdekeltséget.
Német adatok szerint orosz cégek 2000-ben 20 milliárd dollárt fektettek be külföldön, az idén a befektetések várhatóan átlépik a 200 milliárd dollárt. |
Mindez a kamarai vezető szerint csak a kezdet, természetes következménye az orosz gazdaság dinamikus növekedésének. S bár a német partnerekben vannak még fenntartások az orosz tőke eredetét illetően, az orosz cégek egyre átláthatóbb működése, professzionális megjelenése fokozatosan eloszlathatja ezek a félelmeket - véli.
Trónfosztás: az oroszok kezébe kerül a kormány
Szereti az orosz konyhát? Nem kell Moszkváig menni
Orosz erőműbe fektet Kapolyi cége
Új hidegháború? Moszkvának viszket a tenyere
MTI