1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha az OMV osztrák olajipari társaság felvásárolná a Mol Nyrt.-t, ezzel az orosz energetikai cégek erősítenék meg közép-és kelet-európai hadállásaikat - derül ki a Mol szakemberei által készített stratégiai elemzésekből. A Dow Jones értesülései szerint a dokumentum Gyurcsány Ferenc tájékoztatására készült
Ha az OMV osztrák olajipari társaság felvásárolná a Mol Nyrt.-t, ezzel az orosz energetikai cégek erősítenék meg közép-és kelet-európai hadállásaikat - derül ki a Mol szakemberei által készített stratégiai elemzésekből.

A DowJones hírügynökség számol be az elemzésekről, amelyek egyik megállapítása az orosz cégek térnyerése. A Mol illetékesei által készített elemzések a Mol OMV általi esetleges felvásárlásának kimenetelét latolgatják - közölte a dokumentumokat ismerő egyik illetékes. A megállapítások másik része azzal a véleménnyel foglalkozik, miszerint az OMV adott esetben az egyesült társaságon belül az osztrák félnek kedvezne a fejlesztési projekteket, a termelést, a készletezést érintően. Egy a magyar kormányhoz közelálló, névtelenséghez ragaszkodó személy szerint a dokumentumokat a Mol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök számára készítette.

"Nem ismeretes, hogy az OMV miként szeretné feldarabolni a Mol-t" - idéz a DowJones hírügynökség a dokumentumból. "De fel kell figyelnünk arra a tényre, hogy függetlenül attól, vajon a Slovnaftot (a MOL szlovákiai leányvállalatát), vagy Százhalombattát (a Mol magyarországi finomítóját) értékesítenék, az egyedüli potenciális vevő a három nagy orosz társaság, a Lukoil, a Gazprom vagy a Rosneft egyike lehet" - olvasható az értékelésben. A vevőt "az orosz politika fogja kiválasztani".

A Gazprom nem fűzött kommentárt a megállapításhoz, a Rosneft szóvivője annyit jegyzett meg, hogy "részvételük kizárólag gazdasági megfontolásokon alapulhat", míg a Lukoil szóvivője természetesnek tartotta, hogy "minden lehetőséget kiértékelnek, de ezek mindegyike jelenleg túlságosan drága és most senki sem ad el."  A stratégiai elemzések eredetiségét három, az ügyeket ismerő személy is megerősítette - jegyzi meg a DowJones.

A dokumentumokban azt állítják, hogy az OMV-nek a Mol megszerzése esetén meg kellene válnia a Mol két finomítója közül az egyiktől, vagy saját schwechati finomítójától az Európai Unió versenyszabályaira való tekintettel.  "Versenyügyekben ugyan Brüsszel dönt, de nem tekinthető kész ténynek, hogy egy finomítót el kell adni" - vélekedett ezzel szemben Bettina Gneisz-Al-Ani, az OMV kommunikációs részlegének vezetője. Varró Attila, a MOL vezető közgazdásza viszont, aki nem kívánta a dokumentumok hitelességét megerősíteni, kifejtette, hogy "az üzleti racionalitás szempontjának az felelne meg, ha a schwechati finomítót eladnák, mivel az (a három közül) a legkevésbé jövedelmező, ám ez az osztrák politikai szempontok miatt biztosan soha nem fog megtörténni."

Az OMV júniusban 18,6 százalékra növelte a Mol-ban meglévő érdekeltségét és többször is kifejezésre juttatta a baráti összefonódásról folytatandó tárgyalások iránti érdekeltségét. A Mol elutasított az OMV közeledését. Az egyik dokumentum a OMV részvényvásárlása "különös elemének" tartja, hogy az OMV korábban tagadta, érdekelt lenne 10 százalék feletti Mol-részvény megszerzésében, majd Putyin elnök és Gusenbauer osztrák kancellár május 23-i találkozója után beindította átláthatatlan részvényvásárlását. Ezt a megállapítást "puszta spekulációnak" tartja Gneisz-Al-Ani, aki szerint üzleti megfontolásból történt az OMV részvényvásárlása.

Az elemzésekben az is szerepel, hogy a legnagyobb nyugati olajtársaságok, a Royal Dutch Shell, a BP vagy az Exxon Mobil Corp. visszavonultak Közép-és Kelet-Európából abban a reményben, hogy nagyobb befektetéseikhez nyerjék meg az orosz kormány jóindulatát.

- Amennyiben a Slovnaft orosz kézre kerülne, a százhalombattai finomító létjogosultsága hosszú távon kérdésessé válna tekintettel a nyersolajellátással összefüggő gondokra - állítja a dokumentum, amely utal a litván mazeikiu finomítóra, amely az orosz nyersolajszállítások függvényévé vált. A Mazeiku Nafta-t a PKN Orlen lengyel olajipari cég szerezte meg, amit Oroszország nehezményezett és ez a finomító jövedelmezőségét lerontó nyersolajellátási gondokhoz vezetett.

A dokumentum Magyarország földgáz- és petrolkémiai termék ellátását is kockázatosnak tekinti az OMV általi Mol-átvétel esetén, mivel ellátási feszültségek esetén az OMV az osztrák piac ellátását tekintené elsődlegesnek. Gneisz-Al-Ali ezt cáfolta, mondván, hogy a két cég kapcsolódása esetén Magyarország ellátási biztonsága is erősödne.

A dokumentum szerint adott esetben az OMV az osztrák Baumgarten energiafejlesztési tervnek adna elsőbbséget a magyarországi fejlesztések helyett, a földgáztározásban pedig az osztrák-orosz projekteknek szemben a magyar-orosz tervekkel. A Gazprom a DowJones-nak a tározók fejlesztésével kapcsolatos írásbeli kérésére azt válaszolta: " mind Magyarország, mind Ausztria a Gazprom ígéretes partnerei a földalatti tározókat illetően." A Gazprom osztrák és német partnerrel kíván 260 millió eurós tározó fejlesztést megvalósítani 2010-re az ausztriai Haidach-ban és e terv sokkal előbbre tart, mint az új magyarországi tározóval kapcsolatos elképzelés.

Végül az elemzésben azt is állítják, hogy az OMV leválasztaná és eladná a Mol földgázipari részlegeit, mivel az OMV-nek érdekében állna a magyarországi földgáztermelés visszafogása, hogy a cégnek kevesebb jövedéki adót kelljen fizetnie a magyar kormánynak. De mégha az OMV rendesen fizetné is a jövedéki adót, a profitot az osztrák érdekeknek megfelelően csoportosítaná át - olvasható. A Mol vezető közgazdásza szerint az osztrák társaság  könnyedén átirányíthatna évente jóval 10 milliárd forint feletti társasági adót. Mindkét állítást cáfolta az OMV kommunikációs vezetője, aki szerint az OMV által megszerzett romániai Petrom is az ország legnagyobb adófizetője maradt, sőt adóbefizetéseit 2004 vége, az átvétele óta még növelte is.

Egyre kevesebben hisznek az OMV ajánlatában
Mol: az OMV kettős játékot űz
Hoppá! Megvette a Mol a Tifont
Felfegyverkezett a Mol?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG